Meč, který našel Miroslav Brázdil z Holešova, pochází z doby posledních čtyř...

Meč, který našel Miroslav Brázdil z Holešova, pochází z doby posledních čtyř století před naším letopočtem. Měří přes 70 centimetrů a čepel má širokou 5,5 centimetru. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Muž hledal v lese kořen do terária, našel meč keltského bojovníka

  • 74
Miroslav Brázdil z Holešova na Kroměřížsku našel v lese meč, který pochází z doby posledních čtyř století před naším letopočtem. Od Zlínského kraje za to dostal mimořádnou desetitisícovou odměnu. Přesné místo nálezu nechtějí odborníci zveřejnit kvůli hrozícímu nájezdu hledačů.

Sedmadvacetiletý Miroslav Brázdil z Holešova hledal před pár dny v lese kořen, aby svým sklípkanům založil nové terárium.

„Když jsem kořen vytahoval, uviděl jsem špičku meče. Hned mě napadlo, že to nebude jen tak něco obyčejného,“ popsal nálezce, který se zajímá o historii.

Archeology hodně potěšil. „Je to unikátní nález, nic podobného v kraji nemáme,“ potvrdila archeoložka Muzea jihovýchodní Moravy Jana Langová.

„Určitě víme, že patřil keltskému bojovníkovi. Z místa nálezu jsme si ho díky pohotovosti nálezce mohli vyzvednout sami, což je pro nás velmi cenné,“ vysvětlila.

Meč měří přes 70 centimetrů a čepel má širokou 5,5 centimetru. Je zachovalý a pochází z keltského období, z doby posledních čtyř století před naším letopočtem.

Přesné místo nálezu odborníci nechtějí raději zveřejňovat, aby lokalita nelákala hledače pokladů.

„Podobné meče se obvykle v tomto stavu nacházejí v hrobových celcích. Ale tady jsme vyhloubili sondu a nepotvrdilo se to,“ upozornil Miroslav Popelka z Ústavu archeologické památkové péče v Brně.

Vyčištěný meč bude k vidění v muzeu

Odborníci tak budou bádat nad tím, proč a jak se zbraň na toto místo dostala.

Komu patřila, už vědí. Podobné meče bez zdobení nosili lidé středních vrstev, kteří se stávali bojovníky.

„Mohlo tady dojít k nějakému vojenskému střetu, možná byl uložený jako obětina pod zem,“ naznačila možné vysvětlení Langová.

Nález putoval pod rentgen, aby archeologové věděli, jestli se pod rzí neskrývá zdobení. To se ale nepotvrdilo a zbraň tak naložili do lázně s destilovanou vodou, aby rez šetrně odstranili.

Pak ji pracovníci muzea zakonzervují a časem by ji mohli obdivovat i návštěvníci.

Meč je pro odborníky o to zajímavější, že nález mohli zadokumentovat celý. Tedy i s místem uložení, s jeho polohou a dalšími detaily. Mladý stolař z Holešova jim totiž volal hned po nálezu.

Od Zlínského kraje se za to dočkal odměny ve výši deseti tisíc korun, jež je desetinásobně vyšší, než stanoví v takových případech zákon.

„Nehrozilo žádné poškození nálezu a my to vnímáme jako příkladný přístup,“ zdůvodnil udělení mimořádné odměny krajský radní Ladislav Kryštof.