Starostové a nezávislí na čele s Miroslavem Adámkem (druhý zprava) předloni obhájili vítězství ve zlínských komunálních volbách, teď se chtějí dostat do vedení Zlínského kraje.

Starostové a nezávislí na čele s Miroslavem Adámkem (druhý zprava) předloni obhájili vítězství ve zlínských komunálních volbách, teď se chtějí dostat do vedení Zlínského kraje. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Adámek míří výš, ze zlínského primátora by se rád stal novým hejtmanem

  • 4
Kandidátku hnutí STAN v krajských volbách povede primátor Zlína Miroslav Adámek. Pokud bude mít šanci, aby se stal hejtmanem, skončí jako primátor.

Ještě před šesti lety to byl politikou nepolíbený lékař, který se pracovně realizoval jako chirurg na operačním sálu. Předloni však obhájil funkci zlínského primátora a teď by rád obsadil i další prestižní politický post – hejtmana Zlínského kraje.

Miroslav Adámek je v regionu populární politik, kterému se vyhýbají skandály, a proto ho hnutí STAN, jemuž vyhrál poslední dvoje komunální volby ve Zlíně, napsalo na pozici lídra v podzimních krajských volbách.

„Důvodů, proč budu kandidovat, je několik,“ nastínil Adámek, který je i opoziční krajský zastupitel.

„Během pěti let ve funkci primátora jsem poznal, že města a obce nejsou schopny bez spolupráce s krajem uskutečnit zásadní projekty. Ve Zlíně už roky potřebujeme udělat obchvat Zálešné a pořád se to nedaří,“ zmínil Adámek.

To jinými slovy znamená, že hnutí chce ukončit vládnutí ČSSD, KSČM a Strany práv občanů. Levicové koalici velí sociální demokrat Stanislav Mišák, jenž už nechce být znovu lídrem.

Zlínský primátor Miroslav Adámek si myslí, že je správně, když se chce jako primátor Zlína dostat do vedení kraje. „Spolupráce s krajem zatím vázne, což ví nejen starostové. Rád bych přispěl ke změně,“ říká Adámek.

Nemohou však váš případný odchod na kraj vnímat zlínští voliči jako zradu?
Myslím si, že lidé na městě viděli, že jsme se snažili všechny posty obsazovat odborníky a nerozhodovat o nich politicky. Odbornost je víc než to, že někdo vyhrál volby. Nemám rád nekompetentní řízení.

S čím především byste na kraj šel?
Podívat se na strukturu celého úřadu, abychom ho řídili jako řádní hospodáři. Ve Zlíně už máme otevřenou radnici. Lidé najdou na internetu všechno: od rozklikávacího rozpočtu, přes přímé přenosy ze zastupitelstva až po zveřejňování smluv. Takhle bychom chtěli pracovat i na kraji.

V čem vázne komunikace mezi Zlínem a krajem?
Komunikace města s krajem není ideální. Městu pomůže, když bude ve vedení kraje svého člověka. Nejde ale jen o Zlín, kraj by měl být servisní organizací pro všechny obce. Měl by starosty včas informovat o důležitých věcech, včetně těch krizových.

Mluvíte o bzepečnosti?
Také. Máme tady migrační vlnu, neříkám krizi. Ta se bude vyvíjet. A starostové by měli mít konkrétní informace o tom, co se děje, aby nestrašili lidi. Měli by mít informace z vlády, ministerstva vnitra i kraje. A musejí míít k dispozici i řešení krizové situace.

„Je to jeho a jejich volba,“ reagoval na kandidaturu Adámka Mišák.

„Pokud jde o komunikaci, není problém na straně kraje,“ dodal.

„Současné vedení kraje dožívá. My nechceme dožívat, chceme s krajem udělat krok kupředu,“ prohlásil Adámek a nastínil, že by si dokázal představit spolupráci v radě s kteroukoliv stranou kromě komunistů, u nich by odmítl byť jen tichou podporu koalice.

Lepší kandidát na lídra nebyl

Adámek by rád fungování kraje zprůhlednil a zavedl by jako na radnici rozklikávací rozpočet či přímé přenosy ze zastupitelstva. Současně by ale musel vyřešit dilema.

„Funkce hejtmana je neslučitelná s funkcí primátora,“ uvědomuje si.

Přednost by dal vedení kraje, i když hlavně díky němu STAN získal v posledních komunálních volbách ve Zlíně přes 30 procent hlasů. Za podraz na zlínské voliče by to ale on ani hnutí nepovažovali.

„Museli bychom voličům vysvětlit, že kraj je stejně důležitý jako magistrát. Lepšího kandidáta na lídra jsme neměli,“ řekl Adámkův náměstek na radnici a spolustraník Ondřej Běták.

Jedničkou mohl být i Gazdík

Ve hře o jedničku byl i místopředseda sněmovny Petr Gazdík, který ale tráví více času v Praze. I proto je jen dvojkou.

„V jeho prospěch rozhodlo, že působí v regionu,“ řekl na adresu Adámka Gazdík.

STAN by v případě Adámkova vítězství musel vybrat nového primátora z dalších náměstků a radních ve vedení města. O jménech hnutí nechce mluvit, ale Běták říká, že on to nebude.

Pokud by Adámek nakonec zůstal primátorem, zvažoval by maximálně funkci neuvolněného krajského radního. Když STAN zůstane na kraji v opozici, bude tam dál zastupitelem.

Část zlínské opozice u Adámka postrádá výsledky

Část opozice na zlínské radnici se ale diví, že chce být Adámek hejtmanem. Podle ní se nemá před voliči čím pochlubit.

„Nevidím nic, co by koalice pod jeho vedením začala i dokončila,“ řekl zastupitel Aleš Dufek z hnutí Zlín 21.

O místa ve vedení kraje má zájem i hnutí ANO, které na zlínské radnici tvoří koalici právě se STAN. Na post jedničky vybralo poslankyni Margitu Balaštíkovou.

„Komunální volby jsou víc o osobnostech, krajské o značce strany či hnutí,“ nastínil krajský šéf ANO Pavel Pustějovský.

„Pro nás je nominace pana Adámka dobrá zpráva. Na kraji může fungovat spolupráce jako na magistrátu,“ míní.

Čunek: Můžeme volby vyhrát

Ambice mají i lidovci, kteří jsou na východní Moravě tradičně silní. Lídra budou znát do března, zřejmě se jím stane starosta Vsetína a senátor Jiří Čunek.

„Můžeme volby vyhrát,“ prohlásil sebevědomě Čunek.

Lidovci při minulých krajských volbách skončili druzí s více než osmnácti procenty hlasů. Samotný Čunek zároveň získal suverénně nejvíc přednostních hlasů ze všech politiků - jako jediný měl pěticiferné číslo.

Vítězství ale bude chtít obhájit ČSSD. Strana, která před čtyřmi lety triumfovala s téměř dvaadvaceti procenty hlasů, zatím neví, kdo její kandidátku povede.

Ve hře jsou krajští radní Taťána Valentová Nersesjan, radní Ladislav Kryštof i exsenátorka Alena Gajdůšková. Jasno bude na jaře (více zde).

ODS povede starosta Vlčnova Jan Pijáček.

Do voleb jde i hazardní magnát a senátor Ivo Valenta, který se objeví na společné kandidátce Soukromníků a Svobodných (více zde).