Zlínský primátor Miroslav Adámek z hnutí Starostové a nezávislí.

Zlínský primátor Miroslav Adámek z hnutí Starostové a nezávislí. | foto: Zdeněk Němec, MF DNES

Zlín si zaslouží hejtmana, říká o své kandidatuře primátor Adámek

  • 20
V minulosti nechtěl kandidovat za Starosty a nezávislé na senátora, do krajských voleb ale jde už podruhé v řadě a teď jako lídr kandidátky. Miroslav Adámek může v případě úspěchu vyměnit ve Zlíně svoji primátorskou kancelář za hejtmanskou.

„Když jsem nechtěl kandidovat do Senátu, mělo to důvod. Pořád jsem se považoval za politického učně, který se nejprve potřeboval naučit komunální politiku. Šest let ve vedení magistrátu považuji za druhou vysokou školu, kterou jsem absolvoval. Teď už se můžu posunout jinam. A budu natolik sebevědomý, že si dovolím říct jedno: zkušenosti jsem načerpal a teď je pro mě výzvou kraj,“ řekl Adámek.

Znamená to, že už vám magistrát nestačí?
Tak se to nedá říct. Nicméně kdyby byla vůle voličů taková, že by mě chtěli poslat na kraj a my bychom volby vyhráli, tak bych to respektoval. Určitě bych ale neopouštěl magistrát s tím, že za mnou není vidět odvedená práce. Nicméně počkejme si na výsledek hlasování.

Miroslav Adámek

MF DNES přináší před krajskými volbami sérii rozhovorů s lídry stran v regionu. Dnes představujeme Miroslava Adámka, lídra kandidátky Starostů a nezávislých. Narodil se v roce 1963, před vstupem do politiky pracoval jako chirurg. Od roku 2010 je primátorem Zlína, poslední čtyři roky působí i jako krajský zastupitel.

Co tedy pro vás bylo hlavním impulzem proč kandidovat?
Zlín je krajské město a zaslouží si, aby mělo hejtmana. Ani jeden z těch dosavadních ze Zlína nebyl. Komunikace mezi krajem a magistrátem nebyla v posledních letech taková, jak bych si představoval.

Proto jste vylepili billboardy se sloganem „Zlín by konečně mohl vést Zlínský kraj“?
To je jedno z hesel, ne celý program. Máme na webu volební desatero, za každý bod z něj je odpovědný jeden garant. Takový model se nám osvědčil už při komunálních volbách. Chceme řešit konkrétní věci z regionu, ne si populisticky kupovat voliče sliby a tématy, která kraj ani nemá v kompetenci.

Ještě k billboardům – hodně lidí nepochopilo, proč na nich píšete, že chcete ve Zlíně slůně (více zde).
To je přesně příklad toho, jak by měl být kraj vůči městu komunikativnější. Do zoologické zahrady dáváme na nový sloninec 60 milionů korun, krajský úřad nepřispíval ani korunou. Přitom zoo je turistická pýcha a tahák nejen Zlína, ale celého regionu. Když jsme za nimi přišli, aby přispěli, jednou jsme slyšeli ano a jednou zase ne. Nakonec naše argumenty pochopili a finance odkývali, ale bylo to zbytečně zdlouhavé.

Nesvádíte ale na hejtmanství problémy, které byste měli na magistrátě řešit sami?
Určitě ne. Například potřebujeme ve Zlíně obchvat a o tom je třeba bavit se i s krajem. To samé napojení města na mezinárodní dopravní síť. Nebo nemocnice. Ano, je krajská, ale chodí do ní lidé ze Zlína, takže nás zajímá její dobré fungování. Znám situaci ostatních špitálů v kraji a vím, že jinde to je daleko lepší.

Dlouhodobě špatné fungování zlínské nemocnice je známé, co s ním?
Zlín má obrovské dluhy a scházejí lékaři, což je ještě větší problém. Hospodaření můžete dostat do černých čísel, ale přesvědčit mladé doktory, aby šli do příhraničí, to je mnohdy velmi těžké. Jsem jako zaměstnanec registrovaný ve Vsetínské nemocnici, kde se situace zlepšila. To samé Kroměříž, dobře funguje Uherské Hradiště. Ředitelé nemocnic by se mezi sebou měli více bavit, proč někde něco jde a jinde ne. Je to podobné jako v komunální politice, kde STAN razí princip „proč vymýšlet už vymyšlené“. Inspirujeme se v jiných městech a někteří starostové zase jezdí pro radu k nám.

Jak v tomhle změnit pozici kraje?
Měl by se stát servisní organizací pro starosty, a ne místem, které rozdává peníze a každý jen doufá, že na něj něco zbude. Chceme, aby si města a obce hlídaly svoje věci a problémy a kraj koordinoval třeba opravy nebo výstavby silnic. Vím o případu z Valašskokloboucka, kde má zájem investovat japonská firma, přinesla by 300 nových pracovních míst. Jenže potřebuje lepší dopravní napojení, a protože se k tomu kraj staví laxně, zatím se nic neděje. To je špatně, právě tady by mělo hejtmanství co nejusilovněji pomáhat.

Rozhovory s lídry pro Zlínský kraj

Nebude pro vás ale problémem, že kampaň hodně směřujete na Zlín a můžete přijít o hlasy z venkova, kde býváte tradičně silní?
Spolu mluvíme o mé kampani pro Zlín. V dalších městech a obcích si vedou svoje kampaně naši místní kandidáti a já jim do nich nemluvím. Razíme myšlenku, ať lidé ve městech a obcích volí své starosty, místostarosty či osobnosti, které dobře znají a kterým už v minulosti důvěru vyjádřili. Já si nehraji na to, že rozumím problémům mimo Zlín. Těm rozumí právě ti starostové, kteří v daném městě či obci pracují dvanáct či třeba čtrnáct let. Byla by chyba jejich zkušeností nevyužít.

S jakým volebním výsledkem byste byl spokojený?
Před čtyřmi lety jsme získali přes 10 procent a letos mě potěší cokoliv, co bude nad tím. Už jsem slyšel, že náš kraj je nejzajímavější ze všech tím, že kandiduje tolik subjektů a nikdo neví, jak to dopadne. My budeme rádi, když nám volební výsledek umožní účastnit se jednání o sestavování krajské rady.

A máte už předběžně jasno, s kým by se spolupráce navazovala jednodušeji?
Počkal bych, jak voliči rozdají karty. Určitě se nebudeme účastnit jednání s komunisty, jinak je to otevřené. STAN je středopravicové hnutí, od toho se to bude odvíjet.