S následky mírné zimy a překotného jara se bude příroda srovnávat celý rok. (Ilustrační snímek)

S následky mírné zimy a překotného jara se bude příroda srovnávat celý rok. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Mírná zima prospěla škůdcům a předznamenala nebezpečné sucho

  • 1
S následky mírné zimy se budou lidé vyrovnávat celý rok. Kvůli chybějící sněhové přikrývce scházejí v přírodě zásoby vody, nevymrzli škůdci a překotný nástup jara předčasně probudil klíšťata.

Rozmary letošní zimy jsou znatelné nejen na přírodě, ale i na lidech. Ti si sice díky slunci nestěžují na jarní únavu, zato se mnohem častěji potýkají s těžko popsatelným neklidem a alergiemi.

Naopak teplý průběh zimy nahrál silničářům, kteří ušetřili desítky milionů. MF DNES zmapovala, co všechno mírná zima přinesla a co může ohrozit.

1. Jarní únavu zahnalo slunce, ale alergici kýchají dříve
Na výkyvy počasí reaguje velká část populace změnami nálad. "Slunce určitě pomáhá a zlepšuje náladu, je ale otázka, jestli je na takové počasí přiměřená doba. Když se stále ještě dá očekávat, že přijdou mrazy a sníh, tak to neklid spíš zvyšuje," uvedl zlínský psychiatr Jiří Boháč.

Potíže už mají kvůli počasí i alergici, kteří špatně snášejí pyl. I když ještě neodložili zimní bundy, pálily je oči, kýchali, smrkali a kašlali.

Už od poloviny února totiž kvetly lísky, břízy, olše i topoly, tedy alergeny, které se objevují většinou až v březnu a dubnu. Podle odborníků stačí kolem dvaceti zrn pylu na metr krychlový, aby se u alergika objevily první potíže.

V nejvyšší koncentraci se může zdravotní stav zhoršit natolik, že se přidají bolesti hlavy, dušnost, potíže s průduškami nebo záněty nosních dutin.

2. Hrozí sucho, víc bude také škůdců na rostlinách
Padlí révové, které na hroznech vytváří bílý, jakoby moučný povlak, s jistotou očekávají vinaři na Slovácku. "Nevymrzlo, takže ho určitě bude letos víc," je přesvědčený vinař Zdeněk Habrovanský z Polešovic. Znamená to vyšší náklady na ošetřování rostlin.

Na druhou stranu je réva díky hlubokým kořenům poměrně odolná proti suchu, které hrozí kvůli tomu, že se nevytvořily zásoby vody z tajícího sněhu. A ani v nejbližších dnech se trvalejší déšť čekat nedá.

"Nic dobrého to nevěstí. S jarním suchem se stromy vyrovnají, horší je, že nebudou zásoby vody na léto," uvedl sadař Rostislav Kubáček ze Střílek.

Děsí jej i to, že jaro přišlo příliš brzy a předpověď na nastávající dny slibuje ochlazení. Ovocné stromy totiž nasadily na květ a úrodu tak může zničit i slabý mrazík kolem dvou, tří stupňů pod nulou. Příliš suché počasí může ovlivnit třeba i množství medu. Vlhkost totiž určuje také množství nektaru v květech.

"V suchém teplu pouští nektar jen ráno, a to je málo," vysvětlil jednatel rožnovských včelařů Pavel Rýpar.

3. Teplo vylákalo předčasně ven klíšťata i hlodavce
Mnohem dřív než v jiných letech jsou letos aktivní krysy. Pokud to lidé podcení, může jich být o celou generaci víc než obvykle. Už nyní jsou k vidění ve sklepech paneláků či bytovek, škodí v rekreačních chatách a daří se jim i v suché trávě na loukách či v polích.

"Deratizace se dá dělat už teď, nesmí se nechat přemnožit," radí Vojtěch Zemánek z deratizační firmy Asana ve Zlíně. "Letos budeme mít hodně práce," odhaduje.

Teplo už probudilo i klíšťata. Mnohem větší nebezpečí, že se přisají, je v teplém a vlhkém počasí. To má zásadní vliv na jejich počet, kolik klíšťat bude nakažených, ale neovlivní.

4. Mírná zima nahrála silničářům, ušetřili
O několik týdnů dřív mohli začít silničáři s opravami cest. Aktuálně je potkáte mezi obcemi Šarovy a Bohuslavice a také na hlavním tahu mezi Bystřicí pod Hostýnem a Valašským Meziříčím.

Už během zimních měsíců navíc stačili udělat typicky jarní práce, jako je čištění příkop, propustků nebo ořezávání dřevin kolem cest.

"Za zimu jsme utratili jen necelou polovinu toho, co je běžné," potvrdil šéf Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý. Za leden a únor obvykle silničáři utratí zhruba 60 milionů korun, letos jim stačilo 25 milionů.