Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo posvětilo novou plavební komoru na Baťově kanále

  12:54aktualizováno  12:54
Lidé ve Zlínském kraji by se mohli v budoucnu dostat po Baťově kanálu až do Kroměříže. Umožnit to má plavební komora na jezu v Bělově. Ta teď dostala souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí a ambicioznímu projektu tak stojí v cestě už jen jedna překážka: peníze.

Nová plavební komora umožní spojení Baťova kanálu s Kroměříží. | foto: Radek Miča, MAFRA

Turisté, kteří se po unikátní vodní cestě plaví, ji nyní v Otrokovicích musí nedobrovolně ukončit. Na velkých lodích by se totiž nedostali přes jez v Bělově.

Proto tam má vyrůst plavební komora, která by umožnila připlout až do Kroměříže. Po dvou letech příprav se teď podařilo získat souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí při posuzování vlivů na životní prostředí.

"Výstavba plavební komory a úprava plavební dráhy jsou základním předpokladem k prodloužení vodní cesty do Kroměříže, kde chceme vybudovat i koncové přístaviště," naznačil Václav Straka, mluvčí Ředitelství vodních cest, které je investorem stavby.

Prodloužení Baťova kanálu až do Kroměříže ale ještě zdaleka není jisté. "Souhlasné stanovisko ministerstva obsahuje řadu podmínek, se kterými se teď musíme vypořádat," upozornil Straka.

Baťův kanál

Nyní je splavný z Otrokovic do Rohatce v délce přibližně 52 kilometrů.

Je na něm 13 plavebních komor (zdymadel), které vyrovnávají výškový rozdíl 18,6 metru.

Jedenáct plavebních komor je plně automatických.

Projekt zkomplikovaly i zmatky v územním plánování

Propojení Kroměříže s Otrokovicemi a Uherským Hradištěm pomocí vodní cesty už se potýkalo s nejrůznějšími komplikacemi. Ta poslední byla obzvlášť závažná. Obec Bělov totiž část pozemků nutných pro stavbu prodala soukromé osobě, která si začala klást podmínky.

"Neměli jsme totiž přesné informace, kde se bude komora nacházet. Ještě letos, kdy se dělal nový územní plán obce, to nebylo úplně jasné," brání se starosta Bělova Jiří Přecechtěl.

Patovou situaci nakonec vyřešila schůzka na kraji. "Dohodli jsme se s majitelem pozemku, i když se smlouvy ještě nepodepisovaly. Vyhověli jsme jeho požadavkům, které nebyly finanční. Šlo spíše o nakládání s pozemkem," upřesnil mluvčí Straka.

Opatrný optimismus zaznívá i v hlase projektového manažera svazku obcí pro rozvoj Baťova kanálu Jiřího Durďáka. "Jsme rádi, že se problém s pozemkem v Bělově vyřešil, byla to zbytečná komplikace. Ale nic není na sto procent, pokud nejsou podepsané smlouvy," poznamenal Durďák.

Na stavbu za 182 milionů nejsou zatím peníze

V Kroměříži by stavbu plavební komory uvítali. "Turistickému ruchu ve městě by určitě pomohlo, kdyby se po vodě otevřela cesta velkým plavidlům," podotkl mluvčí radnice Pavel Zrna.

S tím souhlasí i Durďák. "Každý by se chtěl v Kroměříži zastavit a prohlédnout si památky zapsané na seznamu UNESCO," míní.

Jenomže postavit plavební komoru, upravit plavební dráhu a vystavět nové přístaviště v Kroměříži by vyšlo na 182 milionů korun. A to je zatím problém. Stát totiž na takových projektech šetří.

"Pokud vím, plavební komora Bělov v tříletém investičním plánu Státního fondu dopravní infrastruktury není," řekl Vojtěch Bártek, ředitel sdružení Baťův kanál.

Je však možné, že ho mezi investice zařadí stát dodatečně. V takovém případě by se mohlo se stavbou začít podle Strakova hrubého odhadu v roce 2012.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

V novém zlínském Prioru otevřou v létě první obchody včetně bistrotéky

V obchodní pasáži Prioru má vzniknout gastronomický koncept nazvaný Bistrotéka...

První dvě podlaží opravovaného obchodního domu Prior ve Zlíně se otevřou letos v létě. Bude v nich supermarket,...

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Najdete na iDNES.cz