Petr Matuška zřídil miniknihovničku před svým domem na Tyršově nábřeží ve Zlíně.

Petr Matuška zřídil miniknihovničku před svým domem na Tyršově nábřeží ve Zlíně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zlíňan zřídil knihovnu na ulici, lidé tam nosí vlastní knihy

  • 1
Svým vzhledem připomínají spíš ptačí budky nebo poštovní schránky. Projekt Little Free Library, kdy si lidé po celém světě staví před svými domy, v parcích i na dalších veřejných místech malé knihovničky, dorazil do Zlína.

Originální miniknihovničku navrhl a vyrobil Petr Matuška před svým domem na Tyršově nábřeží. Nápad se mu zrodil v hlavě právě díky celosvětovému projektu, který má podpořit lásku ke čtení a čtenářskou gramotnost (o projektu čtěte zde).

Její fungování je jednoduché: pokud se vám nějaká kniha líbí, půjčíte si ji a zase nějakou jinou přinesete.

„Mám knihy rád, ale fyzicky, ne digitálně. Když jsem před lety zachytil pár informací o podobných projektech ve světě, chvíli to ve mně zrálo a pak jsem udělal tuto knihovničku na naší zahradě, přístupnou kolemjdoucím lidem,“ vysvětluje Petr Matuška.

Přestože jej přátelé a známí od nápadu zrazovali, nelituje. „Mysleli si, že bude knihovnička hned rozbitá a vybraná,“ říká.

Opak se stal pravdou. Po pár měsících je knihovna v pořádku a lidé se už naučili si knihy brát. Dokonce je i vracejí a doplňují dalšími tituly.

„Pochopitelně má svá specifika, ale pociťuji, že lidé, kteří ji častěji užívají, ji začínají chápat. Když jsem knihovničku zakládal, měl jsem tiché přání, abych se její pomocí dostal k cestopisné literatuře. Vrátil jsem se z dovolené po dvou týdnech - knihovna je celá, obsah se ze třetiny obměnil a dokonce tam byla kniha od Ondřeje Hejmy z roku 1976 - Autostopem do Nepálu,“ pochvaluje si.

Pár si četl z šestijazyčné knihy 20 minut

V současné době jeho knihovna nabízí až 45 titulů. „Budu muset přidělat další poličku,“ dodává.

Knihovničku má Petr Matuška u okna pracovny a sám občas zaslechne rozhovor lidí, kteří se u ní zastaví.

„Krásné bylo, když mladý pár objevil knihu frází v šesti jazycích. Předčítali si z ní navzájem asi dvacet minut a nesmírně se u toho řezali. Největší úspěch měla maďarština,“ usmívá se.

Zlínská miniknihovnička však v projektu Little Free Library oficiálně registrovaná není.

„Myslím, že publicita jedné knihovničky neposune lidi, kteří nečtou, nevzdělávají se. To byl důvod, proč jsem ji nepřihlásil do klubu nebo spolků, které kolem této kouzelné hry vznikají. To už je pak hra jiná,“ uzavírá Petr Matuška.