Stát poslal do Zlínského kraje 56 milionů na provoz center. Ilustrační snímek

Stát poslal do Zlínského kraje 56 milionů na provoz center. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Azylové domy v kraji dostaly peníze navíc. Letošní rok ještě přežijí

  • 0
Stát letos do Zlínského kraje pošle mimořádných 56 milionů na provoz organizací, které se starají o lidi v nouzi, s postižením či duševním onemocněním. Víc dostanou jen na severu Moravy. Pro letošek peníze budou stačit. I tak ale už byly rozdány výpovědi a mzdy spadly na minimum.

"Stát by měl říct, co vlastně chce. Udělat seznam služeb, o které stojí, a dát jim na to peníze. Teď platí všechny mizerně a to je špatně," vysvětluje ředitel zlínské charity Vlastimil Vajďák. Zlínská charita provozuje třeba Azylový dům pro matky s dětmi v nouzi. Ten patřil začátkem roku k zařízením, kterým hrozilo, že budou muset zavřít. A za sedm měsíců to může hrozit znovu.

Komu a kolik stát přidá

Domov pro osoby se zdravotním postižením Návojná
+ 1 300 tisíc Kč

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi Uherský Brod
+ 500 tisíc Kč

Domov pro seniory Podlesí
+ 1 300 tisíc Kč

Azylový dům pro matky s dětmi Valašské Meziříčí
+1 900 tisíc Kč

Sociální terapeutické dílny Naděje Zlín
+ 1 300 tisíc Kč

Terénní práce v romské menšině Argo
+ 980 tisíc Kč

Fond ohrožených dětí Kroměříž
+ 860 tisíc Kč

"Do konce roku přežijeme ve velmi úsporném režimu. Pak se zase uvidí," reagovala na zvýšení dotace jeho vedoucí Eva Danielová. Šetří na všem, od kancelářských sponek po platy zaměstnanců.

"Neuvěřitelně plýtváme energií, časem a úsilím těch lidí," říká krajská radní zodpovědná za sociální služby Taťána Nersesjan. "Místo toho, aby měli poskytovatelé klid na práci a mohli zlepšovat kvalitu svých služeb, tak neustále řeší, kde vzít peníze."

Příkladem toho je třeba zlínské Centrum služeb postiženým. To provozuje společnost Horizont, která pomáhá lidem s duševním onemocněním. Ve Zlíně a Kroměříži má 112 klientů.

Se sníženým počtem zaměstnanců se to zvládnout nedá

Jen v Kroměříži se jim ještě loni věnovalo sedm odborníků. Když vedení zjistilo, kolik dostane peněz na letošní rok, tři z nich muselo propustit a další dva převést na poloviční úvazek. "Už po dvou týdnech bylo ale jasné, že to nemůžeme zvládnout," popsal ředitel Centra služeb postiženým Milan Antoš. Proto zariskoval, a aniž by měl zajištěné peníze, úvazky zase zvedl. Částka navíc pro něj tedy znamená, že péči o klienty udrží.

Peníze od státu i Evropské unie

Peníze na existenci sociálních služeb rozděluje stát, který si v posledních třech letech vypomáhal částkou z Evropské unie. Tu ale letos vyčerpá a není jasné, kdy a jestli vůbec bude další.

Finance, které nyní ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek přidá provozovatelům sociálních služeb, údajně ušetřil na provozu úřadu. Celkem jde o 330 milionů korun.

Mezi čtyřmi organizacemi v zemi, které dostanou z mimořádné dotace největší díl, je zlínská Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Co ale v tabulkách ministerstva vypadá jako tři miliony korun navíc, je trochu kouzlení s čísly.

Z poradny se totiž od Nového roku stalo celokrajské centrum, které sdružuje čtyři stejně zaměřené poradny z bývalých okresů. Navíc provozuje centrum pro oběti domácího násilí a je i střediskem pěstounské péče. Zajistit má pomoc a podporu pěstounským rodinám, která dosud prakticky neexistovala. Ministerstvo to ale při rozdělování peněz nevzalo v potaz a poslalo je jen zlínské poradně.

"Částka je tak vysoká proto, že míří pěti původně samostatným organizacím," potvrdila ředitelka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Leona Hozová. I tak jí na provoz schází víc než milion korun. "O ten budeme muset ještě požádat kraj," ujasnila.

Kraj s podobnými žádostmi počítá. "Jednotlivosti se ještě objeví. Budeme se jim snažit pomoci, ale musíme projednat každou zvlášť," uvažuje Nersesjan. Pomoc však podmiňuje tím, že se na ní bude podílet i obec, ve které organizace působí.