Sedm hereček ve stejném věku je riziko, říká nový šéf Slováckého divadla

  16:40aktualizováno  16:40
Hned na začátku svého působení v populárním Slováckém divadle v Uherském Hradišti musel ředitel Michal Zetel řešit narychlo zrušené představení kvůli těhotenství několika hereček. Novou sezonu, v níž chce režírovat dvě představení, má ale hotovou. A v divadle plánuje velké změny.

Ředitel Slováckého divadla v Uherském Hradišti Michal Zetel. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Už jste se v divadle zabydlel?
Zvykám si na to, že čím dřív jsem v práci, tím líp, protože po osmé hodině už to nejde. Pak začnou zvonit telefony.

Představoval jste si to jinak?
Jen jsem si do takové míry neuvědomoval, že tady do hry vstupuje i zřizovatel. Trochu mě to omezuje, ale časem si zvyknu. A také mám pocit, že je nás málo.

Myslíte herců?
Ne, spíše lidí na marketing a produkci. Na ten výkon, který divadlo předvádí, je nás opravdu málo.

Hned na začátku jste musel najít náhradu za představení Chicago kvůli těhotenství několika hereček (více zde). Do jaké míry to narušilo vaši první divadelní sezonu?
Moc. Je to pět hereček, a to se zásadně projeví. Budu muset vzít nové, ale jen na určitou dobu, což znamená hlavně absolventky. Budeme muset přezkoušet hry a budou to obrovské finanční náklady.

To je docela dramatický nástup do nové funkce.
Já to tak neberu. Myslím, že jsme z toho vytěžili dost, budeme mít krásný muzikál, oproti Chicagu bude i s živou kapelou a výraznou představitelkou v hlavní roli. Spíše tato situace ukázala, jak špatně je soubor postavený. Sedm hereček ve stejném věku je riziko.

Máte v plánu personální změny?
Ty už nastaly. Určitě se s některými kolegy rozloučíme, doufám, že v dobrém. Protože mají zcela jiný přístup k tomu, jak má divadlo fungovat. Teď ale nemluvím o hercích. Na druhou stranu v souboru se musí také něco stát. Ale na to si nechám minimálně rok.

Budova vám vyhovuje?
Tento dům je vlastně pořád jen přestavěná sokolovna. Nikdy to plnohodnotné divadlo nebude, zázemí je miniaturní, máme problémy se sklady. Do budoucna musíme najít pořádně velký sklad, aby věci nebyly na pěti různých místech. Ale to jsou běžné provozní problémy.

Kdy se diváci – a potažmo i herci – dočkají divadelního klubu?
To je na delší dobu. Rýsuje se zásadní změna spolupráce se Sokolem, chceme vztahy narovnat a domluvit se na využívání dalších prostor. Protože divadlo je strašně malé.

Počet míst Vám nepřijde tak akorát?Počet je sice adekvátní, jenže třeba s novými předplatiteli už máme problém, protože je nemáme kam posadit. Nechtějí celý rok sedět až v šestnácté řadě. A místa, která jsou do dvanácté řady, se neuvolňují, ale spíše dědí.

Scénu stejně nezvětšíte, ne?
To bych netvrdil. Něco se bude muset stát dříve nebo později, protože technický stav budovy je neudržitelný. Ale toto místo u Moravy je jedinečné, nechtěl bych jinam.

Chcete se věnovat i režii?
Ano. Nechci být jen ředitelem. Po premiéře Pokrevních bratrů začneme zkoušet Zlatého draka, kterého budu režírovat, a pak mě čeká pohádka Ze špalíčku veršů a pohádek Františka Hrubína.

Co další tituly v nové sezoně?
V plánu je inscenace Bez roucha, to je jedna z nejlepších komedií, co znám. Nasadíme i představení, kterým se rozloučíme s Vladimírem Doskočilem, jenž odchází do důchodu. Zatím však nemůžu prozradit titul. Chystáme psychologické drama Nepřítel lidu, českou premiéru Zátiší s Datlem, odcházející ředitel Igor Stránský nazkouší Vojnarku a na podzim završíme sezonu českou premiérou muzikálu Hra o pyžama s živým orchestrem.

Co Malá scéna?
Snažíme se ji oživit, takže tam v sezoně budeme hrát tři kusy, což není obvyklé. Už v listopadu by na ní měly začít šansonové večery, kdy herci budou vystupovat v rolích zpěváků v komponovaném večeru literatury, poezie a šansonu.

Plánujete více jezdit mimo domovskou scénu?
Nemáme kdy. Máme tolik předplatitelů, že spíše některé tituly budou více festivalové. Takové ambice máme se Zlatým drakem nebo Nepřítelem lidu.

Autor:

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Další z rubriky

Sucho se zhoršuje, vodárny ale o zdražování zatím neuvažují

Ilustrační snímek

Za posledního půl roku spadla ve Zlínském kraji jen polovina obvyklého množství srážek, takže podzemních vod i vody v...

Na Velehradě budou k ochutnání mešní a košer vína z celého světa

Víno z Velkých Žernosek u Litoměřic, ilustrační foto

Slovanský sál Stojanova gymnázia na Velehradě na Uherskohradišťsku bude v sobotu hostit košt mešních a košer vín. K...

Vsetínská nemocnice bude mít do dvou let novou dialýzu za 70 milionů

Nové hemodialyzační středisko v Kroměřížské nemocnici.

Za dva roky by pacienti z Valašska měli mít k dispozici nové hemodialyzační středisko. To, které funguje ve Vsetínské...

Najdete na iDNES.cz