(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Meziříčí zruší dvě malé školy, Žerotínka radniční čistku „přežila“

  • 3
Rodiče školáků ve Valašském Meziříčí, kteří se bouřili, protože město plánovalo zrušit Základní školu Žerotínova, nakonec dosáhli svého. Zastupitelé totiž překvapivě rozhodli, že od září 2012 skončí dvě jiné školy v místních částech Krhová a Poličná. Takové rozhodnutí překvapilo i starostu.

"My jsme si oddychli, to je pravda. Rodiče už totiž chtěli od nás odhlašovat své děti. Přesto mě mrzí, že zrušili Poličnou, měli nechat v provozu všechny školy ve městě," uvedl ředitel Základní školy Žerotínova Milan Kardoš.

V Poličné zřejmě vůbec netušili, co je může potkat. Ještě v létě prošla budova rozsáhlými úpravami, při nichž vznikla nová plynová kotelna a z evropských dotací zamířilo půl milionu korun do modernizace výukové techniky. "Nemám zájem se vyjadřovat," reagoval rozčileně ředitel tamní školy Jiří Papež.

Do školy v Krhové, která je odloučeným pracovištěm školy Masarykova, chodí 45 dětí, do Poličné 150. Volných míst v současných školních zařízení ve Valašském Meziříčí je ale 930. Školu Žerotínova navštěvují téměř čtyři stovky dětí.

Udivený ze čtvrtečního rozhodnutí zastupitelů byl i starosta města Jiří Částečka. "Bylo to překvapivé i pro mě. Od začátku jsem ale tvrdil, že konečné rozhodnutí bude na zastupitelích města. Takže došlo ke zrušení dvou malých vesnických škol," poznamenal Částečka. "Návrh připravila koalice a nebudu z taktických důvodů říkat, která z politických stran s tím přišla," dodal diplomaticky.

Zastupitelé se možná rozhodli kvůli tlaku veřejnosti

Expertní komise, která pracovala několik měsíců na vhodných možnostech optimalizace školství, až do poslední chvíle hovořila jen o dvou variantách: sloučení Základní školy Žerotínova s Masarykovou, nebo zachování všech školních zařízení.

Jenže rodiče dětí, které navštěvují "Žerotínku", sepsali petici za zachování tohoto školního zařízení, pod kterou se podepsaly tisíce lidí.

Je tedy možné, že zastupitelé rozhodli jinak právě kvůli odporu veřejnosti. "Politika hrála při rozhodování zastupitelů daleko větší roli než ekonomické hledisko," připustil Částečka.

Jak využije město dvě uvolněné budovy, jasné není. "Zatím nevím. Prvním krokem bude obhájit toto rozhodnutí na veřejných schůzích v místních částech," reagoval starosta.

Všem je ale jasné, že tohle konečná rozhodně není. Nelze předpokládat, že by počet dětí ve městě zázračně narostl. Ministerstvo školství navíc připravuje novou vyhlášku, která stanoví minimální počty žáků na takové úrovni, že diskutovat o rušení škol budou zřejmě za pár měsíců zastupitelé znovu.