Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Meziříčí a Rožnov dostanou ochranné hráze. Kunovice by ale povodeň smetla i letos

  11:50aktualizováno  11:50
Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm už brzy získají novou ochranu proti velké vodě. Záplavám by pro příště měly zabránit hráze, které začne Povodí Moravy stavět ještě letos. Naopak jiným obcím, například Kunovicím, několikaleté čekání na protipovodňovou ochranu nekončí.
Ve Valašském Meziříčí se protipovodňová hráz začne stavět už v březnu. Ilustrační foto.

Ve Valašském Meziříčí se protipovodňová hráz začne stavět už v březnu. Ilustrační foto. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Lidé ve Valašském Meziříčí budou mít klidnější spánek už zanedlouho. Povodí Moravy tu postaví další protipovodňové hráze už v březnu.

Povodí Moravy

Zlínský kraj patří spolu s Olomouckým k regionům, kde Povodí Moravy udělalo vůbec nejvíc protipovodňových opatření. Od extrémní povodně v roce 1997 tady postavili celkem padesát protipovodňových opatření asi za 600 milionů korun, další se připravují.

"Stavbu hráze Juřinka jsme připravovali víc než tři roky. Město zajistilo projektovou dokumentaci a vydání stavebního povolení. Další kroky už náležely Povodí Moravy," řekl starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka.

Investorem stavby je Povodí Moravy. "Stavební náklady jsou asi 10 milionů korun. Hráz se bude nacházet pod mostem přes řeku Bečvu. Její dokončení předpokládáme v září," uvedl Pavel Bíza z Povodí Moravy.

Rožnov se dočká nízké hrázky a ochranné zídky

Dobré vyhlídky mají také lidé v Rožnově pod Radhoštěm. Město tady vyjednalo stavbu protipovodňových hrází v délce přes jeden kilometr podél toku Bečvy. Pokud vše půjde dobře, Povodí Moravy spustí stavební práce už letos na podzim.

"Úpravy toku jsou plánované od kamenného mostu až po zuberský splav," podotkl místostarosta Rožnova Alois Vychodil. Opatření proti povodním v Rožnově budou stát ministerstvo zemědělství sedmnáct milionů korun. O stavbu se postará opět Povodí Moravy.

Hráze jsou nejúčinnější

Hráze představují nejúčinnější pomoc proti povodním a jsou jedním z nejvíce používaných opatření na celém světě. Díky nim se omezuje i rozlévání vody na území.

Hráze však ochrání zdraví a majetek lidí vždy jen do určité míry. Obecně nejlepším preventivním opatřením je nestavět v záplavových územích.

"Půjde o stavbu nízké zemní hrázky a ochranné zídky kolem koryta Bečvy," naznačil Bíza. Postavené hráze by tu měly odolat stoleté vodě.

V Tlumačově se hráz zatím jen chystá

Zásadní škody napáchala voda také v Tlumačově u Zlína. V roce 1997 tady museli kvůli povodni třicet domů zdemolovat. S železnou pravidelností velká voda přišla i v následujících letech. I tady je v plánu stavba hrází, zatím jde ale jen o přípravu.

"Považujeme za nutné, aby k výstavbě hrází došlo, situace by se tím uklidnila," uvedl starosta obce Tlumačov Antonín Jonášek.

Kunovice ještě Povodí neřeší

Silně zasažené povodněmi v roce 2010 byly i Kunovice u Uherského Hradiště. Voda tu způsobila milionové škody na majetku a poničila desítky domů. Vybudování protipovodňových hrází prosazuje starostka Ivana Majíčková několik let, zatím termín výstavby jasný není.

"Povodí řeší velké toky, menší odsunuje na druhou kolej," postěžovala si Majíčková. "Bohužel u nás jsou potřeba rozsáhlé úpravy, například navýšení hrází nebo úprava toku. Jde o spoustu nutných opatření, která budou stát sto milionů korun. Nemůžeme si takovou investici dovolit z vlastního rozpočtu," dodala.

"Nejkritičtější místa, například Otrokovice, už protipovodňovou ochranu mají," poznamenal zástupce Povodí Moravy Bíza.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Navzdory statistice. Hokejisté Hradce v předehrávce vyhráli ve Zlíně

Gólová radost hradeckých hokejistů na ledě Zlína.

Teprve podruhé z posledních deseti utkání zvítězili hokejisté Hradce Králové na ledě Zlína. V předehrávce 3. kola...

Další z rubriky

Běháte dobře, nebo ne? Na to odpoví „chytrá“ bota, vyvinuli ji ve Zlíně

S myšlenkou takzvané chytré boty přišel Daniel Majc, podnikatel a aktivní...

Vědci ze zlínské univerzity po téměř dvou letech dokončili prototyp unikátní stélky. Pomocí senzorů dokáže vyhodnotit...

Pozemky pod krajskými cestami skupují spekulanti, komplikují tím opravy

Práce na opravě silnice od Horní Lhoty do Dolní Lhoty finišují.

Zlínský kraj od majitelů složitě získává pozemky pod silnicemi 2. a 3. třídy. Při snaze o řešení několik desítek let...

Opilý senior stál uprostřed silnice a po autech házel kameny

Opilý senior ve Zlíně házel na jedoucí auta kamení

Opilý, agresivní muž, který se pohyboval po vozovce ve zlínské části Malenovice, ohrožoval projíždějící řidiče. Než jej...

Najdete na iDNES.cz