Více o místních záležitostech mohli rozhodovat lidé například ve zlínské části Klečůvka (na snímku místní zámek). | foto: PackaCreative Commons

Městské části ve Zlíně pravomoci nezískají, zůstalo jen u plánů a slibů

  • 7
Před minulými volbami ve Zlíně hnutí M. O. R. chtělo, aby vznikly městské části s malými radnicemi. V prohlášení rady už ale byla řeč jen o posílení pravomocí místních částí. A nakonec se nezměnilo nic.

Hlasování zastupitelů před týdnem podtrhlo nepodařené snahy koalice a především hnutí M. O. R. o to, aby byly městské části Zlína soběstačnější. Neprošel totiž návrh na posílení pravomocí komisí místních částí, který jim dával právo mluvit do změn územního plánu a prodeji či nákupu majetku v jejich katastru.

Tím také splaskly původní smělé plány některých politiků na vznik malých zlínských radnic v okrajových částech města, což bylo jedno z klíčových předvolebních témat před čtyřmi lety.

„Jsem zklamaný. Představoval jsem si, že podpoříme samosprávu v místních částech víc,“ reagoval předkladatel návrhu a náměstek primátora Bedřich Landsfeld ze Zlínské volby.

Do komunálních voleb v roce 2010 šel ještě za hnutí M. O. R., které vznik městských částí vehementně prosazovalo a slibovalo voličům.

Nenašlo však podporu ani u svých koaličních partnerů, což z části stálo také za pozdějším odchodem Evy Štauderové a Pavla Jungmanna z hnutí i z rady. A nakonec se hnutí rozklížilo a rozpadlo.

ROZKLAD. Pavel Jungmann (vlevo), Eva Štauderová a Bedřich Landsfeld představili M. O. R. v roce 2010. Jungmann se už dříve vzdal místa v zastupitelstvu, Štauderova vystoupila z koalice a Landsfeld s kolegy přešel do nového hnutí.

„Mrzí mě, že se to nepodařilo prosadit. Ale když to nechtěli ani naši partneři, tak se nedalo moc dělat,“ posteskla si Štauderová.

Na počátku měla se svými kolegy představu, že by lidé v Přílukách, Malenovicích, Vršavě, Klečůvce či v Lužkovicích volili své zastupitele i starostu.

„Chceme, aby lidé z okrajových částí mohli sami rozhodovat o důležitých věcech. O investicích i o územním plánu,“ plánovala před třemi lety Štauderová.

Primátor Adámek město nechce dělit na městské části

Malé radnice měly nahradit komise v místních částech, které jsou složené z místních obyvatel a politiků, ale nemají rozhodovací pravomoci.

„Dělit město na městské části se mi nelíbilo. Komise jsou dostačující. Podstatné je jezdit mezi lidi a řešit věci bez emocí,“ podotkl primátor Miroslav Adámek.

Situace je tak stejná jako před čtyřmi lety. Rozdíl je leda v tom, že na radnici vznikla komise, která má tento problém řešit. Landsfeld ji několikrát svolal a téma předestřel. Kompromisní návrh ale zamítli minulý týden zastupitelé.

Rada má přitom v programovém prohlášení bod, který zní: Posílíme pravomoci místních částí a zvýšíme jejich ekonomickou podporu.

Landsfeld říká, že druhá část slibu byla splněna. Město rozděluje místním částem 25 milionů korun každý rok, což zavedlo už minulé vedení. Nově radnice poslala během volebního období každé části tři miliony korun navíc.

„Je jasné, že slib nedodrželi, což ale bylo paradoxně dobře,“ tvrdí opoziční zastupitel Martin Mikeska z ČSSD. „Model městských částí by k ničemu nevedl, zvyšoval by pouze byrokracii. Bylo to lákadlo pro voliče. Komise místních částí fungují dobře,“ doplnil.

„Další zvyšování kompetencí by bylo v rozporu se zákonem o obcích. Kompetence obcí jsou dostatečné,“ přidal se šéf zlínské ODS Miroslav Chalánek.