Spousta městských bytů se nachází v „segmentech“, dvou nepřehlédnutelných dominantách sídliště JIžní Svahy nad Zlínem.

Spousta městských bytů se nachází v „segmentech“, dvou nepřehlédnutelných dominantách sídliště JIžní Svahy nad Zlínem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

O městské byty je velký zájem, chtějí je svobodné matky i mladé rodiny

  • 0
Levnější, ale v podstatě nesehnatelné. O pronájem bytů patřících městům je obrovský zájem, ale drtivá většina z nich je obsazena. Není divu, za nájem v nich lidé měsíčně zaplatí mnohem nižší taxu, než kdyby si byt pronajali od soukromníků.

Například v krajském Zlíně by pronájem průměrného jednopokojového bytu s plochou 30 metrů čtverečních vyšel u města na 2 370 korun, třípokojový byt o výměře 75 metrů čtverečních by stál zhruba na šest tisíc korun. Takové ceny byste v nabídkách realitních kanceláří hledali marně.

„Zájem je o byty všech kategorií,“ popsal mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Město však vlastní necelé dva tisíce bytů a přitom eviduje skoro tři tisíce žádostí. Většina lidí chce klasické byty, 600 má zájem o byty pro sociálně slabé či handicapované a čtyři chtějí startovací byty.

Plný stav a dlouhou řadu čekatelů hlásí také z ostatních větších měst. Volné jsou pouze byty v období mezi vrácením a novým převzetím, nebo během větších oprav.

„Největší zájem mají svobodné matky s dětmi či mladé rodiny,“ informoval Radim Holiš, který má správu bytů na starosti v Bystřici pod Hostýnem.

Kroměříž měla pět tisíc bytů, nechala si pět set

Radnice se snaží množství zájemců filtrovat alespoň pravidly, která je pro získání městského bytu nutno dodržet.

Třeba ve Zlíně to mimo jiné znamená, že zájemce nesmí v celém kraji vlastnit jinou nemovitost nebo mít od města v minulosti pronajatý byt.

Část bytů, které jsou postaveny ze státních dotací, se pronajímá výhradně handicapovaným či sociálně slabým.

Radnice už nové byty nestaví, ale ani neprodávají ty stávající. Například v Kroměříži před dvaceti lety vlastnili pět tisíc bytů. Po rozsáhlé privatizaci v 90. letech jich zůstalo v majetku města jen něco přes pět set.

„Jde většinou o byty zvláštního určení, u kterých máme podmínku, že zůstanou po určitou dobu v majetku města. I proto nemáme v plánu městské byty prodávat,“ řekl mluvčí Kroměříže Pavel Zrna.

V Bystřici pod Hostýnem mají asi tři sta bytů a hodlají je opravovat a zvelebovat. „Jejich prodej už město neplánuje,“ doplnil Holiš.