Operační důstojník městské policie má o poloze všech hlídech neustálý přehled. | foto: MP Zlín

Zlínští strážníci jsou českými průkopníky, živě posílají záběry zásahu

  • 14
Zlínští strážníci řeší díky nové technologii přestupky on-line přímo v ulicích. Mají mobilní tiskárny a mohou přenášet i videozáznam. Systém je v celé zemi ojedinělý.

Operační důstojník zlínské městské policie sedí na služebně před pultem a stěnou z obrazovek, na kterých vidí záběry z kamer umístěných po městě.

Jakmile hlídka začne řešit zaváženější přestupek, může si přepnout na záběry z jejího zásahu, který se pořizuje na mobil či tablet. Okamžitě má přehled o dění na místě a může vyhodnotit situaci podle její závažnosti.

V mapě se okamžitě zaznamenává pohyb hlídek městských strážníků i výskyt kriminality.

To je jedna z výhod ojedinělého technologického systému, který zlínští strážníci od dubna využívají jako vůbec první v Česku. Jeho největším plusem je efektivita. Strážník se může více věnovat pochůzkám.

„Systém nás posouvá obrovsky dopředu. Zefektivňuje práci už proto, že propojuje naše registry s těmi, které má magistrát. Informace se od počátku sjednocují,“ přiblížil šéf městské policie Milan Kladníček.

Takzvaný Událostní informační systém vybudovala s pomocí evropských peněz radnice za 1,6 milionu korun. S odborníky na něm pracovala tři roky.

„Má budoucnost, přinese úspory a přispěje k větší bezpečnosti ve městě,“ věří náměstek primátora Ondřej Běták.

Hlídkám pomáhají dotykové mobily a tablety

V roce 1997 měli strážníci komunikátory, do nichž si na ulici zaznamenávali údaje, jež pak po připojení na služebně posílali dál. Nutností byl papír a tužka. To je minulost. Hlídky dostaly patnáct moderních mobilů a tabletů, přes které vše řeší on-line.

„Všechno se okamžitě centralizuje, ať už jde o řešení psích exkrementů, či poškození dopravní značky,“ upřesnil Kladníček.

Každý přestupek podle jeho typu letí hned tam, kam má. Papírování odpadá. Strážník se okamžitě dostane do registru vozidel, hledaných osob či evidence psů.

To v praxi znamená, že při kontrole řidiče zjistí, zda po něm nepátrá policie či zda není auto kradené. Unikátem systému jsou video přenosy a mobilní tisk přímo na ulici.

„Je to také vynikající protikorupční opatření. Když zadá strážník přestupek do systému, už se s tím nedá nic dělat,“ ocenil novinku vedoucí územního odboru Zlín krajské policie Václav Karkoška.

Systém ukáže, kde se opakuje stejná kriminalita

Současně jde o dobrou kontrolu práce strážníků, protože operační důstojník si může na monitoru otevřít mapu města a uvidí na ní barevné tečky, což jsou hlídky.

A když si je rozklikne, tak jednoduše zjistí, jaké přestupky už hlídky řešily. Může se také zpětně podívat v mapě na trasu, kterou za službu absolvovaly.

Systém si navíc druhy přestupků pamatuje, takže městská policie a radnice budou mít přehled o tom, kde dochází nečastěji ke krádežím, násilnostem či rušení pořádku.

„Podle typu události, doby a místa, kde se staly, v budoucnu dokáže systém předpovídat a upozorňovat na rizikové lokality a situace,“ doplnil Běták.

To vše ale klade vysoké nároky na střežení údajů, k nimž se nebude moci dostat každý. Ani mapa kriminality nebude veřejná. Podle Kladníčka může být podobný systém v Česku standardem za pět let.