Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové chodníky ve Zlíně jsou rozkopané, město se nedomluvilo s plynaři

  8:53aktualizováno  8:53
Plynaři ve zlínské části Malenovice vyměňují staré rozvody. Na tom by nebylo nic zvláštního - kdyby ovšem město před nedávnem neopravilo zdejší chodníky a cesty, které jsou teď opět na mnoha místech rozkopané.

Město opravilo chodníky v Malenovicích, plynaři je kvůli opravě rozvodů rozkopali a nyní je znovu dláždí. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Vztek a marnost. Takové pocity má řada obyvatel Malenovic, když vidí, co se v jejich městské části děje. Zlínský magistrát před třemi lety rozhodl, že druhé největší zlínské sídliště opraví. Jenže jeho bohulibé snahy mají vady na kráse.

Radnice svůj slib postupně plní a každý rok sem investuje několik milionů korun. Upravuje za ně veřejná prostranství a mimo jiné také dělá nové chodníky. Ale místní lidé těžce nesou fakt, že do lokalit, kde jsou chodníky téměř nové, přijela technika a dělníci s krumpáči, aby je zase na několika místech rozkopali.

Jde o zaměstnance firmy RWE, kteří tady opravují plynovod a jeho přípojky.

„Je to neskutečné. Chodníky jsou rozkopané, zámková dlažba je pryč. Přitom jsou teprve rok staré. Levá ruka neví, co dělá pravá,“ zlobí se zubní lékařka Alexandra Brücknerová, která má poblíž ordinaci.

Vadí jí, že původní práce vlastně zbytečně zaplatili obyvatelé Zlína ze svých daní. A nešlo o úplně zanedbatelné částky. Takže jak je možné, že se něco takového stalo? A kdo za to nese vinu?

„Taky mě to trápí,“ reagoval náměstek primátora Bedřich Landsfeld, který bydlí v Malenovicích. „Když jsme plánovali opravy chodníků a ulic, oslovili jsme správce inženýrských sítí, tedy i plynaře. Takže oni věděli o naší aktivitě a neměli námitky,“ upřesnil Landsfeld.

Firma RWE se k záměru města vyjádřila v rámci stavebního řízení a zřejmě vůbec neřešila své budoucí investice v této lokalitě. A jakmile město zjistilo, že se rekonstrukce plynovodních přeložek blíží, bylo už pozdě.

„Nemůžeme jim nařídit, kdy mají opravy dělat. Alespoň nám tedy slíbili, že se pokusí pod novými chodníky řešit přípojky protlakem,“ dodal náměstek Landsfeld.

Výměna starých rozvodů bude pokračovat

To sice společnost RWE potvrzuje, nicméně se nepovažuje za hlavního viníka situace.

„Stavební práce vždy koordinujeme s městem a snažíme se je provádět společně. Pokud narušíme komunikaci, používáme při rekonstrukci nejmodernější technologie, abychom je uvedli do původního stavu,“ sdělil regionální mluvčí RWE Lukáš Kresač.

Příčina tedy zřejmě leží ve špatné domluvě mezi městem a plynaři. Obě strany svůj postoj hájí, místo toho by nicméně měly při investicích raději lépe spolupracovat. Což uznává i Landsfeld.

„Už jsme pověřili zaměstnance odboru investic, aby se správci sítí aktivněji komunikovali, aby se to už neopakovalo,“ naznačil náměstek primátora.

Jenže vyměňovat tepelné rozvody se v Malenovicích výhledově chystá také otrokovická teplárna. Navíc RWE bude ve výměně starých rozvodů plynu pokračovat do června příštího roku. A město přitom hodlá Malenovice dál zvelebovat.

„Regenerace sídliště je rozdělená do osmi etap, teď končí druhá. Dělají se parkoviště, chodníky, hřiště a sadové úpravy,“ přiblížil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

První dvě etapy stály necelých 16 milionů korun. Vše má být hotovo do roku 2020.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz