Budova Slováckého divadla v Uherském Hradišti

Budova Slováckého divadla v Uherském Hradišti | foto: Mercy , Creative Commons

Kraj trestá Uherské Hradiště, proto dá divadlu jen třetinu peněz

  • 7
Původně Zlínský kraj schválil divadlu v Uherském Hradišti tři miliony korun na hospodaření. Protože ale radnice nepřispěla na stavbu nemocnice, krajští radní snížili dotaci na jeden milion. Jedna z nejlepších divadelních scén v zemi tak může být v ohrožení.

Slovácké divadlo se může pochlubit stále vyprodaným sálem s osmi tisíci předplatiteli. Kraj ho ale podpoří jen třetinou slíbené částky.

„To je neakceptovatelné rozhodnutí,“ prohlásil hradišťský místostarosta a krajský zastupitel Stanislav Blaha. „Divadlo má nadregionální význam, takže jsme počítali s tím, že se k tomu kraj postaví čelem,“ zdůraznil.

Krajští zastupitelé divadlu původně schválili dotaci tři miliony korun. A to loni v prosinci při hlasování o rozpočtu na letošek. Tento týden ale hejtman Stanislav Mišák přišel s návrhem dotaci o dva miliony snížit.

„Počítali jsme s příjmem od města na nemocnici v Hradišti a ten jsme nedostali. A to jsou spojené nádoby,“ zdůvodnil.

Divadlo platil stát, od loňska musí město

Nemocnice totiž staví centrální chirurgický pavilon. Sama si jeho vybudování platí z úvěru. Zlínský kraj ale financuje dopravní napojení. Na tom se podle Mišáka mělo podílet i Uherské Hradiště, letos konkrétně částkou sedm milionů korun. Místo sedmi ale přišel jen milion a kraj se rozhodl na to reagovat snížením dotace pro Slovácké divadlo.

„Nejde o nevůli, ale finance je třeba vnímat komplexně,“ konstatoval náměstek Jaroslav Drozd.

Blaha naopak upozornil, že zastupitelé města nikdy spolufinancování dopravního napojení nemocnice neschválili. „To byl zřejmě příslib ještě minulého vedení radnice,“ vysvětlil.

V minulosti posílal peníze na provoz divadla stát. Od loňska ale financování spadlo na město. Každý rok tak potřebuje v rozpočtu najít zhruba 20 milionů. Ostatní města a obce na chod divadla zatím nepřispívají.

Stejně kraj podmínil i dotace na vybavení hasičů. Za ně chce od obcí vyšší spoluúčast na zajištění dopravní obslužnosti (o případu čtěte zde).