Třída Maršála Malinovského v Uherském Hradišti.

Třída Maršála Malinovského v Uherském Hradišti. | foto: Policie ČR

Svazarmovská, Pionýrská, Fučíka. Názvy ulic se kvůli byrokracii nezmění

  • 20
Názvy ulic v řadě měst i 26 let po pádu komunismu odkazují k minulému režimu. Kvůli byrokracii je však radnice chtějí raději ponechat v současné podobě. Obyvatelé dotčených ulic by si totiž museli vyměnit doklady, změny by museli hlásit pojišťovnám, bankám, úřadům a spoustě dalších subjektů.

Ulice Svazarmovská v Rožnově pod Radhoštěm dodnes nese pojmenování spojené s totalitou a obdobím před rokem 1989. I proto se jedna místní obyvatelka obrátila na vedení města s žádostí, aby název změnila.

„Předpokládám, že aktuálnost názvu již více jak 25 let vypršela a bylo by vhodné ho nahradit,“ uvedla. Zároveň také přednesla možný nový název ulice, kterou chtěla pojmenovat po nejstarší dceři T. G. Masaryka Alici.

Masaryk měl k Valašsku vztah, v letech 1907 a 1911 byl zvolený poslancem do říšské rady habsburské monarchie.

S žádostí ale žena neuspěla. „Důsledek přejmenování ulice by byl zásadní pro více než šest stovek jejích obyvatel,“ upozornil starosta Radim Holiš.

Lidé by si totiž museli nechat vyměnit občanské průkazy. Bankám, pojišťovnám, plynárnám, zaměstnavatelům a dalším státním i komerčním organizacím by navíc byli nuceni hlásit změnu trvalého bydliště.

Svazarmovská ulice získala svůj název díky tomu, že v ní dlouhá léta sídlila pobočka Svazu pro spolupráci s armádou. Ve městě ovšem existují jiné ulice, které jsou poplatné bývalému režimu mnohem více.

Malinovský byl schopný velitel, obhajuje jméno ulice architekt

„Domníváme se, že přejmenovat by se v duchu této úvahy měly především ulice Československé armády, Sevastopolská, 1. máje, 5. května, Pionýrská nebo ulice Julia Fučíka,“ poukázali zastupitelé Jaromír Koryčanský a Petr Jelínek. Nic takového se ovšem zatím nechystá. A to ani v Rožnově, ani v dalších oslovených městech.

Například v Uherském Hradišti vzbuzuje občasné diskuse třída Maršála Malinovského, pojmenovaná po legendárním sovětském veliteli vojsk. „Je nutné si uvědomit, že šlo o schopného vojevůdce, jehož jednotky na konci druhé světové války osvobozovaly celý region. Historici a vedení města vyhodnotili jeho jméno jako nekonfliktní,“ podotkl městský architekt Aleš Holý.

Ten před možným přejmenováním varoval i kvůli zkušenosti z doby před několika lety, kdy radnice změnila název části Moravního nábřeží na Svatojiřské nábřeží. „Kvůli spoustě administrativy byli lidé naštvaní,“ připomněl Holý.

Ze stejných důvodů nemíní měnit názvy některých ulic také ve Zlíně, Vsetíně a Kroměříži. Zatímco v krajském městě tak lze stále narazit například na Švermovu ulici, na Valašsku je to ulice s názvem Moskva.

„Nikdo se na nás s podněty žádajícími změnu názvů neobrací, nepovažujeme je ani za nijak kontroverzní,“ řekl mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák a téměř totožně se vyjádřil vsetínský starosta Jiří Čunek.

To někteří obyvatelé kroměřížských ulic Bedřicha Zelinky nebo Kazimíra Rudého možná ani netuší, že jsou obě pojmenovány po komunistických odbojářích umučených Němci za druhé světové války.

„Informace o tom, že byli oba do jisté míry spjati s minulým režimem, není v tak širokém povědomí lidí. Dnes už takové věci téměř nikdo neřeší,“ poznamenal kroměřížský starosta Jaroslav Němec.Ma