Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nízkopodlažní MHD nestačí, města pořád mají bariéry

  10:25aktualizováno  10:25
Vozíčkáři, senioři i maminky s kočárky ve Zlínském kraji stále narážejí na bariéry ve městech. Nejlépe se jim pohybuje ve Zlíně, Kroměříži a Valašském Meziříčí. Na opačném konci skončil Vsetín.
Možnosti volného pohybu vozíčkářů ve městech Zlínského kraje se zlepšují jen pomalu. Ilustrační snímek

Možnosti volného pohybu vozíčkářů ve městech Zlínského kraje se zlepšují jen pomalu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I když je devět z celkem jedenácti autobusů zajišťujících hromadnou dopravu ve Vsetíně nízkopodlažních, vozíčkář Lumír Vávra je většinou nevyužívá. "Zbytek města je totiž tak bariérový, že se městskou dopravou stejně nikam nedostanu," tvrdí Vávra.

Naproti tomu ve Zlíně a v Otrokovicích jsou nízkopodlažní zhruba dvě třetiny všech vozů a lidé s handicapem je využívají mnohem častěji.

"Důležité je, že jsou tady i bezbariérové zastávky i nástupy na chodníky. Poslední dobou se to hodně zlepšuje," potvrdila Marie Novotná, která se po Zlíně pohybuje s pomocí francouzské hole.

Jak se cestuje lidem s postižením ve Zlínském kraji, přesněji kolik mají k dispozici nízkopodlažních spojů, zjišťoval celostátní průzkum Místo pro život. Ten zkoumá osm oblastí života, včetně sociálních služeb.

A právě v této kolonce se skrývá i údaj o nízkopodlažních vozech. V porovnání celkového počtu spojů a těch, na kterých jsou nízkopodlažní vozy, skončil kraj na 12. ze 14. míst.

Nové vozy už jsou jen nízkopodlažní

Z celkem 2 630 spojů, které v něm jezdí, se pohodlně nastupuje jen do 902, tedy přibližně do třetiny. Pro srovnání třeba v Královéhradeckém kraji, kde jezdí podobný počet spojů - 2 674 - je nízkopodlažních téměř 95 procent z nich.

Přesto si lidé ve Zlínském kraji stěžují méně, než by se čekalo. Spíše nebo rozhodně nespokojených je s těmito čísly 51 procent z 1 400 lidí, kterých se průzkumníci ptali. Zbylých 49 procent je úplně nebo převážně spokojeno.

Skutečností je, že situace se zlepšuje, například ve Zlíně teď právě nakupují další várku vozů, do kterých pohodlněji nastoupí nejen invalidé, ale i starší lidé nebo maminky s kočárky.

A stejný trend hlásí i další města. Třeba v Kroměříži jezdí po městě osm autobusů, z toho sedm je bez schodů.

"Je to velká výhoda. Důležité je ale i to, že většina města je už také bez bariér. Centrum úplně a sídliště, která se nyní opravovala, také. Snad ještě na Slovanu se na úpravy čeká," potvrdila Mariana Lehkoživová z tamního Svazu tělesně postižených.

Nejvíc bariér hlásí vozíčkáři ze Vsetína

Nízkopodlažní vozy nasazují dopravní společnosti také na linkových spojích mezi jednotlivými městy.

"Když obnovujeme vozový park, tak už jen nízkopodlažními vozy nebo těmi, které mají přední a prostřední dveře na úrovni nízké podlahy," potvrdil ředitel ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Z pohledu vozíčkářů je na tom z velkých měst Zlínského kraje nejhůř Vsetín. "Kdo chce žít samostatně, stěhuje se do Valašského Meziříčí, Rožnova pod Radhoštěm nebo do Zlína. Ve Vsetíně se bez asistence neobejdete," říká Vávra.

Jako příklad uvádí kromě chodníků třeba plošinu u pošty. Je uzamčená a klíč od ní mají uvnitř na poště. "Už dostat se k poště je problém a pak ještě musíte někoho požádat, aby sehnal pracovníka s klíčem," popsal Vávra.

Hlavní bariéry tam mají zmapované už od roku 2009. "Tehdy jsme dělali velkou studii, která potvrdila, že problémových míst je po městě dost," připustila místostarostka města Květoslava Othová.

"Plošinu u pošty nebo třeba přístup na úřad práce úplně ovlivnit nemůžeme. Ale co se týká chodníků, na tom už se postupně pracuje," dodala Othová.

Dobře invalidé hodnotí také Kroměříž a Zlín. Uherské Hradiště uvázlo někde na půli cesty. "Ani dobré, ani špatné. Je to zkrátka staré město a nástupy na chodníky jsou vysoké," reagoval Josef Balíček ze Svazu tělesně postižených.

Pošta nebo městský úřad mají výtahy, které může člověk obsluhovat sám. Největší problém zůstává pohyb městem. I ten by se však postiženým měl přizpůsobit díky naplánovaným bezbariérovým trasám.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

Církev se části pozemků v Podzámecké zahradě v Kroměříži nedomohla

Zahradnictví tvoří tři budovy - zázemí pro zahradníky, sklady techniky a

Okresní soud odmítl vydat církvi pozemky v Podzámecké zahradě v Kroměříži, na nichž stojí jen pár let staré Zahradní...

VIDEO: Filharmonici přizvali na pódium studenty, zahráli na své mobily

Takhle zní koncert smartphonů

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů předvedla unikátní vystoupení, na němž se spojila symfonická hudba s chytrými...

Zavolat taxi, pronajmout auto či byt. Sdílené služby jsou v kurzu

(Ilustrační snímek)

Ve Zlínském kraji se stále častěji objevují služby jako Airbnb, Liftago nebo Autonapůl. Naopak Uber rozšíření do...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz