Města dostávají první peníze, které pocházejí z hazardu - především výherních automatů a videoterminálů. (Ilustrační snímek)

Města dostávají první peníze, které pocházejí z hazardu - především výherních automatů a videoterminálů. (Ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Městům přišly první miliony z hazardu. Ale výrazně méně, že se čekalo

  • 4
Čekání skončilo. Městům ve Zlínském kraji konečně přišly na účet první peníze, jež jim loterijní společnosti od letošního roku povinně odvádějí z hazardu. Zlín si připsal 11 milionů korun, Uherské Hradiště něco přes tři.

Sumy jsou přibližně o polovinu nižší ve srovnání s těmi, které předpovídalo ministerstvo financí. Města slíbila, že aspoň jejich část rozdělí organizacím, jež dotace od loterijních firem přestaly dostávat.

"Musejí posloužit k podpoře sociální a kulturní oblasti i sportu," naznačil náměstek primátora Ondřej Běták. "To jsme zohlednili v klíči, podle něhož budeme tento příjem rozdělovat."

Jména organizací s konkrétními částkami ale neřekl. Prozradil jen to, že si město nechá z hazardu ročně 20 milionů korun (pět milionů z každé čtvrtletní splátky). "Padesát procent ze zbylé částky půjde do sportu. Kultura a sociální oblast dostanou po pětadvaceti procentech," přiblížil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Uherskohradišťský SynotTip, jenž patří mezi největší hráče na trhu s hazardem u nás, do těchto sektorů v kraji letos pošle místo 160 milionů jen asi deset. Peníze scházejí zlínskému hokeji, zdejšímu dětskému filmovému festivalu, divadlu, nemocnicím i domovům důchodců. "Divadlo či zlínská filharmonie by měly nějaké částky obdržet," přislíbil radní přes kulturu Miroslav Kašný.

O tom, kolik peněz která organizace získá, rozhodnou zastupitelé v září. Město už si nechalo od SynotTipu poslat seznam příjemců. Na každého se ale nedostane.

Kraj čekal stovky milionů, dorazí jen pár desítek

Ministerstvo financí odhadlo, že by do Zlínského kraje mohlo z hazardu přitéct přes 300 milionů, z toho jen do Zlína skoro osmdesát. To bylo ale nepřesné. Vzhledem k tomu, že krajské město inkasovalo za první čtvrtletí 11 milionů korun, může být výsledná suma kolem 45 milionů.

Loterijní společnosti totiž ruší přístroje, které nejsou výdělečné. A také ty, jež mají ministerstvem financí pouze povolené, ale dosud nejsou v provozu. I za ně totiž hradí poplatky, 55 korun denně.

Uherské Hradiště mělo dostat skoro 20 milionů korun, zatím má asi 3,5 milionu. "Aktuálně zpracováváme kritéria, podle kterých peníze rozdělíme," podotkl starosta Květoslav Tichavský.

Ještě o něco méně přišlo na účet Kroměříži, kde odhady ministerstva přesahovaly dvacet milionů.