Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhlášku na noční klid obce nepotřebují, spokojí se s ohlášením akcí

  15:05aktualizováno  15:05
Obce a města se obávaly, že budou muset od října vyhláškami schvalovat akce, které se protáhnou přes 22. hodinu. Nakonec si ale našly cestu, aby to dělat nemusely.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Každou vesnickou zábavu, místní hody nebo gulášfest, na němž by hrála v noci muzika. Všechny tyto akce, které by trvaly déle než do 22. hodiny, kdy začíná noční klid, měli od října schvalovat městští či obecní zastupitelé vyhláškou.

Vyplývalo to z novely zákona o přestupcích, který zakazuje udělovat výjimky přes noční klid individuálně. Ještě o letních prázdninách z toho byli starostové pořádně rozladění, protože v tom viděli zbytečnou byrokratickou zátěž. Dokázali si však poradit.

Zjistili si, že vyhlášky mít nemusejí, a dokonce jim to posvětilo ministerstvo vnitra, které to má v kompetenci.

„Na začátku jsme nevěděli skoro nic, průběžně jsme ale dostávali podrobnější informace a zjistili jsme, že schvalování vyhlášky je dobrovolné,“ nastínil starosta Březnice na Zlínsku Josef Hutěčka s tím, že vyhlášku mají v obci připravenou, ale zřejmě ji neschválí.

Oznámení na odboru kultury stačí i v Hradišti

Klička spočívá jednoduše v tom, že obce a města budou akce povolovat stejně jako doposud: s jejich ohlášením od organizátora budou buď souhlasit, nebo ne, a pokud řeknou ano, tak nebudou řešit noční klid a jeho případné rušení.

„Zatím jsme se obešli bez vyhlášky, tak si myslím, že to půjde i nadále. Kde není žalobce, není soudce,“ popsal Hutěčka.

Lidé jsou většinou na vesnicích na pořádání zábav nebo hodů zvyklí a na rušení nočního klidu hudbou si stěžují jen výjimečně. Pokud se to stane, musí to řešit policie.

V Uherském Hradišti, kde se každé léto koná Letní filmová škola s mnoha doprovodnými akcemi včetně koncertů po celém městě, zvolili stejný přístup.

„Budeme pokračovat ve stávající praxi. Pro pořadatele akcí je to příznivé, stačí prosté oznámení na odboru kultury,“ přiblížil uherskohradišťský radní přes kulturu Ivo Frolec. Ve městě už delší dobu platí vyhláška, která přes víkendy a o svátcích povoluje produkci do půlnoci.

Výjimky pro akce trvající přes 22. hodinu už nejsou možné

Novinkou, kterou obce a města nemohou od října obejít, je to, že už není možné udělit výjimku akci, která trvá přes 22. hodinu.

„Vydání obecně závazné vyhlášky je právem, nikoliv povinností obce. Ministerstvo vnitra obcím doporučuje, aby v případě, že shledají důvody ke zkrácení doby nočního klidu (trvá od 22 do 6 hodin – pozn. red.), přistoupily k takovému případu formou obecně závazné vyhlášky. Výjimky již nelze udělovat formou individuálních rozhodnutí,“ potvrdila mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová.

Navzdory tomu však někde vyhlášku zřejmě přece jen schválí, přestože k ní mají spoustu výhrad.

„Právníci si vyhráli, považuji to za zbytečné,“ reagoval na novelu zákona o přestupcích starosta Morkovic-Slížan Pavel Horák.

„Formulace v zákonu nejsou úplně šťastné. Máme ale připravenou vyhlášku s akcemi na příští rok, kterou bude projednávat rada a pak zastupitelstvo. Zřejmě ji schválíme, abychom měli jistotu,“ přiblížil Horák.

Občan má právo na noční klid, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo vnitra se hájí tím, že mu jde o klidný spánek lidí. „V našem zájmu je především občan – má právo na noční klid. Nemůže se konat tolik akcí, aby nemohl spát,“ podotkla Němcová.

Ministerstvo se opírá o rozhodnutí Ústavního soudu ČR v Brně, který řešil případ obce Chrastava. Ta si udělila výjimku pro dny, kdy se sama rozhodne uspořádat společenskou akci, a zkrátila pro tyto případy noční klid z osmi hodin (od 22 do 6 hodin) na čtyři.

Ústavní soud to zrušil s tím, že každé zkrácení nočního klidu už budou muset schvalovat zastupitelé. Důvod?

„Při rozhodování zastupitelstva o tom budou občané informováni, budou se na rozhodování podílet a budou se moci na probdělé noci připravit,“ konstatovala soudkyně zpravodajka Ústavního soudu ČR Kateřina Šimáčková (více zde).

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Na křižovatce se srazila tři auta, jedno z nich se převrátilo na střechu

Na Zlínsku se srazila tři osobní auta (18. srpna 2018).

Tři osobní auta se srazila na křižovatce v sobotu dopoledne na Zlínsku. Jedno vozidlo skončilo na střeše, dva lidé se...

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

Najdete na iDNES.cz