Medvěd se vrátil k ovčím ohradám, zřejmě se dál toulá na Vsetínsku

  11:57aktualizováno  11:57
Zhruba tříletý medvěd, který se v noci na neděli zatoulal na Horní Jasenku ve Vsetíně a roztrhal několik ovcí, se v noci na pondělí vrátil k ohradám. Odborníci i policie vyzývají lidi k obezřetnosti. Důvod k panice ale podle nich není.

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole už v polovině září. | foto: Stanislav Houšť

Další návštěva medvěda se už obešla bez škod.

„Je to přirozené chování medvědů. Neví, že lidi ty ovce, které strhl, odklidili, a tak se vrací,“ vysvětluje odborník na medvědy Michal Bojda z Hnutí Duha.

Ohrady totiž byly při další chlupáčově návštěvě prázdné. V neděli zvíře nejspíš přilákaly včelí úly, na ovce zaútočil zřejmě proto, že byly nablízku. Myslivci i ochranáři se totiž shodují, že před zimou jde medvěd primárně po cukru. Zajímá ho tedy přezrálé ovoce a včelíny.

„Případ, kdy by usmrtil hospodářská zvířata, to se skutečně dlouho nestalo,“ potvrdila zooložka CHKO Beskydy Dana Bartošová. I na slovenské straně hranice, odkud medvěd s největší pravděpodobností přišel, se to stane jen zřídka.

Otázkou je, kolik medvědů se po Zlínském kraji pohybuje. Jeden, zhruba tříletý se toulal po Valašsku a Zlínsku v polovině září. Zachytila jej fotopast ve Vysokém Poli a lidé jej natočili i u Doubrav na Zlínsku.

Na Jasence teď byl přibližně stejně starý medvěd. Dá se předpokládat, že je to stejné zvíře. Ani vzdálenosti míst, na kterých se objevil, totiž nejsou tak velké, aby je nemohl překonat. „V neděli byl na Horní Jasence a potom na Bystřičce. To mohl přejít bez potíží,“ potvrdil Bojda.

Ačkoliv se zvíře pouští až k lidským obydlím, chová se plaše. Na Bystřičce rozbilo úl, ale med v něm zůstal. Zřejmě proto, že medvěda něco vyrušilo.

Fotogalerie

Stejně tak ale může jít o víc zvířat podobného věku. Zmapovat medvědy je totiž problém. Porovnávat se dají náhodně pořízené fotografie nebo záběry z fotopastí, a stopy.

Ochranáři zajistili stopu o šířce asi dvanácti centimetrů, která odpovídá velikosti současného tuláka. Jenomže medvědi stejného stáří mají i podobnou váhu a rozměry tlapy. Pokud by jich bylo víc, stopy jsou prakticky nerozlišitelné.

Kromě toho ale odborníci zajistili v Javorníkách i jednu o poznání větší stopu. Tento medvěd ale žije, jako naprostá většina, skrytě a nepouští se k lidským obydlím. Zato čas od času vyžere krmeliště myslivcům, kteří lákají zvěř na kukuřici a jablka.

Podle odborníků není důvod k panice, lidé by jen měli v lese dodržovat jednoduchá pravidla. Především o sobě dát vědět. Pokud se pustí mimo cestu, do mlází, kde nemají dobrý výhled kolem sebe, měli by vydávat zvuky. Stačí běžný hovor.

„To je zvuk, který do lesa nepatří a medvěd ho rozpozná. Nepředpokládám, že byl zvědavý a šel se podívat,“ ujišťuje Bojda.

V běžnou denní dobu navíc šance na setkání klesá, rizikové období je brzy z rána a večer.

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Další z rubriky

Vsetínská nemocnice bude mít do dvou let novou dialýzu za 70 milionů

Nové hemodialyzační středisko v Kroměřížské nemocnici.

Za dva roky by pacienti z Valašska měli mít k dispozici nové hemodialyzační středisko. To, které funguje ve Vsetínské...

Sucho se zhoršuje, vodárny ale o zdražování zatím neuvažují

Ilustrační snímek

Za posledního půl roku spadla ve Zlínském kraji jen polovina obvyklého množství srážek, takže podzemních vod i vody v...

Na Velehradě budou k ochutnání mešní a košer vína z celého světa

Víno z Velkých Žernosek u Litoměřic, ilustrační foto

Slovanský sál Stojanova gymnázia na Velehradě na Uherskohradišťsku bude v sobotu hostit košt mešních a košer vín. K...

Pronájem, Obchodní prostory, 58m2 -…
Pronájem, Obchodní prostory, 58m2 -…

náměstí Hrdinů, Staré Město, okres Uherské Hradiště
15 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz