Zatoulaný medvěd se vrátil na Valašsko, na kraji Vsetína zranil berana

  17:31aktualizováno  17:31
Medvěd pohybující se po Zlínském kraji, se vrátil na Valašsko. Svědčí o tom událost ve vsetínské části Semetín, kde šelma poranila berana. Bookmakeři na medvědův další osud vypsali kurzy, nejpravděpodobnější podle nich je, že zvíře ulehne k zimnímu spánku.

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku | foto: Svatava MlčochováiDNES.cz

Semetín je okrajovou částí Vsetína ve směru na Hostýnské vrchy, kde se medvěd objevil v minulých dnech. V Semetíně byla šelma i dnes ráno.

„Škody nebyly nijak rozsáhlé. Medvěd pouze poranil jednoho berana a dostal se do chléva, ale naštěstí další ovce zůstaly ušetřené,“ uvedl Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha.

Medvěd dosud ve Zlínském kraji rozsápal více než dvě desítky ovcí, také kozy a kohouta. Ničí také včelíny.

Fotogalerie

Mladé, asi čtyřleté zvíře se pohybuje po velkém území, nejdříve se vyskytovalo na Vsetínsku, poté na Zlínsku, v posledních dnech zejména u Rajnochovic na Kroměřížsku.

Vsetínská radnice vyzvala obyvatele ke zvýšené obezřetnosti a zajištění majetku a zvířat zejména v okrajových částech města.

„Případné zahlédnutí jeho dalšího pohybu nahlaste na státní nebo městskou policii na telefonním čísle 158 a 156,“ uvedla mluvčí radnice Alexandra Buršíková.

Bookmakeři: Medvěd zřejmě ulehne k zimnímu spánku

Medvěd potulující se po Zlínském kraji podle bookmakerů s největší pravděpodobností ulehne k zimnímu spánku (3:1). Druhou nejpravděpodobnější variantou je odchyt do pasti (5:1), uspání narkotizační střelou má kurz 6:1. Variantu, že by byl medvěd odstřelen, bookmakeři sázkové kanceláře Fortuna vůbec nepřipouštějí. Ostatní sázkové kanceláře na tuto událost kurzy nevypsaly.

Pokud by byl medvěd odchycen, případně uspán, podle bookmakerů je velmi nepravděpodobné, že by se tak stalo do konce října (25:1 až 35:1). Největší šanci na odchyt do pasti mají podle nich ochranáři v týdnu od 12. do 18. listopadu (5:1), uspání je nejpravděpodobnější v posledním listopadové dekádě (6:1).

A kdo se případně o medvěda postará? Favoritem bookmakerů je zoo v Hluboké nad Vltavou (2,5:1), následují Tábor (3:1) a zoo mimo Českou republiku (7:1). Pobyt v zoo v Brně, Dvoře Králové (shodně 15:1), Praze, Zlíně nebo Olomouci (20:1) není příliš pravděpodobný. Kurz 20:1 je vypsán rovněž na to, že by byl medvěd puštěn do volné přírody. Vysokými kurzy ohodnotili bookmakeři rovněž pravděpodobnost, že by bylo zvíře umístěno do medvědince u některé z kulturních památek, například v Českém Krumlově (30:1) nebo na Točníku (35:1).

Generální ředitel Fortuny David Vaněk uvedl, že tomu kdo poskytne medvědovi trvalý a humánní domov přispěje společnost částkou 100 tisíc korun.

Při setkání s medvědem by ale lidé neměli panikařit. „Stačí začít opatrně couvat a poté v klidu odejít. V minulosti se ještě nestal případ, že by medvěd bezdůvodně zaútočil na člověka,“ uvedl Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.

Medvěd pohybující se ve Zlínském kraji se chová netypicky, chodí do blízkosti lidských obydlí a ztrácí plachost. Ochránci přírody upřednostňují jeho odchycení a umístění do zoologické zahrady, oslovili jich už několik.

Zvíře by do konce roku mohlo být v záchranné stanici pro hendikepované živočichy v Temelíně, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou (více v článku Odstřel nemusí být potřeba, o medvěda se chce postarat záchranná stanice).

„Je to jediná záchranná stanice v ČR, která to umožňuje. Podmínky pro přijetí a dočasné držení velké šelmy jsou ve stanici sice vhodné, ale v žádném případě zde není možný dlouhodobý pobyt takového zvířete. Jeho umístění v Zoo Hluboká pak nepřipadá vůbec v úvahu,“ sdělili zástupci zahrady. Vypuštění zvířete ve volné přírodě reálné není.

Medvěda původně chtěli odchytit starostové čtyř obcí na Vsetínsku společně s ochránci přírody, dovezli kvůli tomu i odchytovou klec ze Slovenska, do terénu ji dali ve čtvrtek.

Později si vzal případ na starosti Zlínský kraj. Podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) však není vyloučené, že zvíře zaútočí na člověka. Kraj proto spíše preferoval odstřel medvěda a zažádal o povolení k odstřelu (více v článku Medvědí tulák chodí až k domům, hejtman Čunek žádá povolení k odstřelu).

Starosta obce Oznice, který klec společně s Bojdou ze Slovenska přivezl, původně tvrdil, že ji zavře a z terénu odveze, když akci převzal kraj.

Bojda ale dnes uvedl, že klec je pořád na místě. Čeká se ovšem na informace krajského odboru životního prostředí, jestli je možné v odchytu pokračovat.

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Autoři: ,

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Další z rubriky

Kraj se v boji o D49 zastal silničářů. Děti Země mluví o politickém tlaku

Ilustrační snímek

Krajský úřad zamítl odvolání proti drobnějším stavbám, které jsou nutností pro stavbu úseku D49 z Hulína do Fryštáku....

Na Velehradě budou k ochutnání mešní a košer vína z celého světa

Víno z Velkých Žernosek u Litoměřic, ilustrační foto

Slovanský sál Stojanova gymnázia na Velehradě na Uherskohradišťsku bude v sobotu hostit košt mešních a košer vín. K...

Zlín chce investovat přes tři sta milionů, o pěti rozhodne veřejnost

Jiří Korec z hnutí ANO po zvolení primátorem Zlína.

První jednání má za sebou nově složená zlínská městská rada. Na programu měla přes padesát bodů, většinou spojených s...

Najdete na iDNES.cz