Klec na medvěda nechal kraj zavřít, dokud nebude jasné, co pak se zvířetem

  17:23aktualizováno  17:23
Odchytová klec nastražená na medvěda, který se pohybuje po Zlínském kraji, je zavřená. Není totiž jasné, jaký bude další osud chráněné šelmy. O medvěda se chce postarat táborská zoo, hejtman Čunek však zároveň žádá krajský úřad o povolení odstřelu.

Ve valašské obci Oznice připravují klec určenou k odchycení toulavého medvěda. (17. října 2018) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Dohodli jsme se tak po schůzce se starosty obcí. Nebudeme se pokoušet o odchyt, dokud nebude zcela jasně dané, co s ním dál,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí úřadu Zlínského kraje Alan Urc.

Ještě před pár dny ale starostové společně s ochránci přírody pokládali odchytovou klec do lesa se svolením kraje. Hejtman Jiří Čunek tehdy řekl, že se může začít s odchytem v takzvaném stavu krajní nouze. Tedy dřív, než je vydáno povolení.

„Takže obce odchytávat mohly, kraj nemůže. Je v tom opravdu velký zmatek a kraj se do toho měl vložit mnohem dříve,“ poznamenal jednatel Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí Milan Orálek.

Nově se také povolení vyřizuje nejen na katastry obcí, které o ně požádaly, ale na území celého kraje. Výjimkou budou chráněné krajinné oblasti Beskydy a Bílé Karpaty.

Medvědí tulák chodí až k domům, hejtman Čunek žádá povolení k odstřelu

Po pondělním prohlášení hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka o tom, že podal žádost o povolení k odstřelu medvěda, zřejmě dosáhl svého vrcholu mimořádný zmatek v předávání informací a nulová koordinace celé akce. Po praktické stránce není nikdo na podobný případ připravený.

„Systém je úplně zoufalý. Obce nemají peníze a ani možnosti, jak odchytit medvěda. Stát, potažmo kraj jako jeho prodloužená ruka, je v tom nechal dlouhou dobu samotné,“ uvedl ředitel zoologické zahrady v Táboře Evžen Korec.

Právě on v minulých dnech informoval o tom, že existuje řešení. Společně se záchrannou stanicí, kterou provozuje zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou, nabídl pomoc. Informace se však zmiňovaly jako hypotetické, ačkoliv měly reálný základ. Oficiálně dorazily na úřad Zlínského kraje teprve v úterý ráno.

„Jsme schopní se o medvěda starat řádově několik měsíců. Za tu dobu by se však muselo najít trvalé umístění, protože u nás by neměl vhodné podmínky pro dlouhodobý pobyt,“ řekla pro MF DNES zástupkyně zoologa zahrady v Hluboké Jitka Králíčková.

Čunek: Stát na medvěda pohlíží jako na toulavého psa

Věc naráží taky na odvěkou rivalitu mezi myslivci a lesníky na jedné straně a ochranáři na druhé. Především ale chybí jasně popsaná pravidla, jak v takovém případě postupovat.

„Stát na medvěda nahlíží podobně jako na toulavého psa. Když lidi v obci ohrožuje pes, má starosta zajistit odchyt. A když medvěd, tak taky,“ potvrdil hejtman.

Fotogalerie

Úřad Zlínského kraje nyní pracuje na posouzení žádostí o odchyt a případný odstřel zvířete. Na výsledek řízení zřejmě budou mít novinky vliv.

„Státní správa by měla rozhodovat bez tlaků politických představitelů. Nejsem si jistý, zda to tak v tomto případě je,“ upozornil šéf táborské zoo Korec.

Patří k té části odborné veřejnosti, kterou Čunkovo prohlášení o plánovaném odstřelu pobouřilo. „Medvěd hnědý je ohrožený druh a zastřelit ho by bylo nejhorším možným řešením,“ řekl.

Nabídl i praktickou pomoc. Třeba převoz šelmy do záchranné stanice. Nebo služby veterinářů, kteří mají zkušenosti s narkotizací medvěda. Obojí bezplatně.

Oficiální cestou by tak technikálie kolem převozu zvířete a jeho umístění v záchranné stanici mohly být vyřízené v řádech hodin, nanejvýš dnů. Pak už by zbýval samotný odchyt.

Kromě odborníků se do věci vložila i laická veřejnost. Po pondělním prohlášení hejtmana vznikly dvě petice za záchranu zvířete. Během prvních tří dní se pod nimi sešlo zhruba 30 tisíc tisíc podpisů.

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Další z rubriky

Toulavý medvěd by se dal snáz vystopovat, kdyby byl sníh, říká ochranář

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

S odhalením pohybu medvěda škodícího na Valašsku by mohl pomoci první letošní sníh. Stopy zvířete by pak byly...

Zlínská zoo i skanzen v Rožnově zažívají veleúspěšný rok. I díky podzimu

Velmi dobře snáší nízké teploty ve zlínské zoo například tygr ussurijský.

Teplý podzim lákal k výletům a zvedl návštěvnost turistických cílů ve Zlínském kraji. Například zoologická zahrada ve...

Šíření kůrovce se na Valašsku nedaří dostat pod kontrolu

Kácení stromů napadených kůrovcem v okolí Rožnova pod Radhoštěm

Jsou jen dva možné scénáře. Kůrovcovou kalamitu zastaví mrazivá zima a deštivé jaro. Nebo skončí tehdy, až bude smrkový...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz