Odstřel nemusí být potřeba, o medvěda se chce postarat záchranná stanice

  14:16aktualizováno  14:16
O medvěda, který se potuluje po Valašsku a zabíjí domácí zvířata, je přece jen zájem. Postarat se o něj chce záchranná stanice při zoo z Hluboké nad Vltavou. Nutný by tak nemusel být odstřel, o jehož povolení v pondělí požádal hejtman Jiří Čunek.

Ještě v pondělí to vypadalo, že medvěd, který se toulá a škodí v regionu, nemá šanci na přežití. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek totiž oznámil, že podává žádost k povolení jeho odstřelu.

„I kdybychom ho odchytili, nevíme co s ním. Pokud mám informace, žádná zoo v zemi ani okolních státech ho nechce,“ uvedl Čunek (viz též Medvědí tulák chodí až k domům, hejtman Čunek žádá povolení k odstřelu).

Nyní se však objevila informace, že záchranná stanice při zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou je ochotná zvíře přijmout.

„Jsme schopní se o něj starat řádově několik měsíců. Za tu dobu by se však muselo najít trvalé umístění, protože u nás by neměl vhodné podmínky pro dlouhodobý pobyt,“ řekla pro MF DNES zástupkyně zoologa zahrady v Hluboké Jitka Králíčková.

To zásadně mění situaci. „Tuto informaci nemám. Od svých kolegů jsem měl stanovisko, že medvěda žádné zařízení nechce. Samozřejmě, pokud by ho někdo chtěl, rádi mu ho dáme. Určitě by to bylo lepší,“ reagoval na informaci Čunek.

Ředitel zoo: Zastřelit medvěda má být až krajní řešení

Pomoc nabídl i ředitel zoologické zahrady v Táboře. Ta sice šelmu nemůže přijmout, dá ale k dispozici veterináře, který má zkušenosti s narkotizací medvěda. Případně zajistí převoz zvířete do záchranné stanice.

„Uděláme to na vlastní náklady. Zastřelit medvěda by mělo být krajním řešením, které v tomto okamžiku není nutné,“ řekl pro MF DNES ředitel zahrady Evžen Korec.

„Řešením je umístit zvíře v záchranné stanici a hledat místo k trvalému umístění,“ dodal.

V pondělí v sídle kraje jednali starostové obcí na Valašsku, které požádaly o povolení k odchytu a na jejichž území leží odchytová klec. Nakonec se dohodli, že akci začne koordinovat kraj a přebírá za ni odpovědnost. A také, že klec se dočasně zavře.

„Zůstane teď zavřená, dokud nebudeme mít jasnou informaci o tom, které zařízení zvíře přijme,“ potvrdil vedoucí odboru životního prostředí úřadu Zlínského kraje Alan Urc.

Právě jeho odbor vyřizuje povolení k odchytu a případně odstřelu medvěda, který patří mezi zvlášť chráněné druhy. Povolení má být vydáno zhruba za šest týdnů.

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Další z rubriky

Zlínský kraj a město k sobě mají blíž, vládnou jim stejné strany

Významnější proměnou projde centrální příjem v Baťově nemocnici ve Zlíně, který...

Už několik let k sobě neměla vedení zlínské radnice a Zlínského kraje tak blízko jako teď, pokud jde o zastoupení stran...

Toulavý medvěd by se dal snáz vystopovat, kdyby byl sníh, říká ochranář

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

S odhalením pohybu medvěda škodícího na Valašsku by mohl pomoci první letošní sníh. Stopy zvířete by pak byly...

Uherské Hradiště počítá se stovkami nových bytů i chytřejší dopravou

OD SRPNA UZAVŘENO? Radnice ještě neznají přesný termín, kdy lávky uzavřou,...

Uherskohradišťská radnice spolu s obyvateli tvoří nový územní plán. Zásadní dokument, který ovlivní budoucnost města,...

Najdete na iDNES.cz