Marcel Kerouš u kroměřížského soudu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Schizofrenika, který před lety zavraždil matku, soud z léčebny nepustil

  • 4
Marcel Kerouš, který před čtrnácti lety ve Zlíně podle verdiktu soudu zavraždil mačetou vlastní matku a těžce zranil i otce, domů z léčebny nepůjde. Psychiatrická nemocnice v Kroměříži navrhla, aby se muž s paranoidní schizofrenií nadále léčil ambulantně, soud mu však prodloužil ochrannou ústavní léčbu o další dva roky.

„Byl bych radši doma. Cítím se dobře, beru prášky,“ řekl u soudu viditelně apatický Kerouš.

Podle zprávy z nemocnice jsou v jeho případě veškeré léčebné možnosti vyčerpány a další pobyt v zařízení je tedy bezpředmětný.

„Pacient je bezproblémový, klidný, žádné známky agresivity se u něj neprojevují, “ popsala u soudu lékařka Lubica Žákovičová.

Z otevřeného oddělení chodívá Kerouš na vycházky do města, víkendy pak tráví v domě svého otce v Hostišové na Zlínsku. Rád maluje nebo vyřezává ze dřeva.

„Problémy s ním nejsou,“ naznačil otec, který se za svého osmatřicetiletého syna zaručil.

Keroušovu osobnost má zhodnotit znalec

Do ambulantní léčby byl přitom Kerouš propuštěn už v minulosti (psali jsme o tom zde). Jelikož se ale neosvědčila, předloni ji soud znovu změnil na ústavní. „Otec nedohlížel na to, zdali syn bere léky,“ objasnil důvody soudce Petr Marák.

Až do konce života musí Kerouš užívat psychofarmaka a být pod pravidelným dohledem psychiatrů. To platí i v případě jeho možného pozdějšího propuštění z léčebny. Při nedodržování medikace by mohl být svému okolí znovu nebezpečný.

Státní zástupkyně Jana Kranzová proto navrhla vypracování znaleckého posudku Keroušovy osobnosti. „Takto závažnou věc bez něj není možné rozhodnout,“ podotkla.

S jejím názorem se ztotožnil i soudce. V dubnu však končí v Keroušově případě dvouletá lhůta ústavní léčby a tak rychlé vypracování posudku je podle něj nereálné.

„Pokud bych ústavní léčbu o další dva roky neprodloužil, musel by být propuštěn. Po vypracování znaleckého posudku a doručení nové žádosti ze strany Psychiatrické nemocnice se věcí znovu budeme zabývat,“ vysvětlil Marák.

„Vzhledem k návrhu státní zástupkyně soudu nic jiného nezbylo. Samozřejmě se nám to nelíbí,“ zareagovala obhájkyně Natálie Navrátilová, která proti rozhodnutí podala stížnost. Celou věc tak bude opět projednávat krajský soud.

Krátce po útoku z léčebny na den utekl

Rodinná tragédie se ve Zlíně odehrála v polovině července roku 2003. V bytě na Jižních Svazích zaútočil Kerouš mačetou na své rodiče. Matka jeho útok nepřežila, otec utrpěl těžké zranění břicha a později se ze Zlína raději odstěhoval do Hostišové (o případu čtěte zde).

Pachatel po svém zadržení skončil na kroměřížské psychiatrii. Kvůli nemoci, kterou trpí, nebyl souzen. Policie jeho případ odložila.

Velice záhy po svém umístění v léčebně Kerouš spolu se dvěma dalšími komplici z ústavu uprchl. Pátraly po něm desítky policistů, kteří ho dopadli o den později v lese ve Zlíně-Mladcové (více zde). Kvůli útěku pacientů byli následně propuštěni tři pracovníci psychiatrie.