Poslanec za ČSSD Antonín Seďa.

Poslanec za ČSSD Antonín Seďa. | foto: MAFRA

Poslanci chtějí zase uspět, nové tváře se strany bojí nasadit výš

  • 2
Většina stran ve Zlínském kraji, které jdou do parlamentních voleb, sází na staré známé tváře. Noví lidé na čelných pozicích spíš scházejí. Podle politologů není konkurence uvnitř stran.

Poslanec Antonín Seďa z ČSSD uspěl v parlamentních volbách v roce 2002 a od té doby Sněmovnu neopustil. Lídrem sociálních demokratů ve Zlínském kraji byl před čtyřmi lety, kdy s nimi volby vyhrál. Letos je jedničkou opět.

„Od roku 2002 úroveň Poslanecké sněmovny klesá a já se ptám, jestli to není novými tvářemi, které tam přicházejí s líbivými hesly, ale práce za nimi není vidět. ČSSD dává přednost starším a zkušeným politikům,“ tvrdí Seďa s tím, že byl ze sociální demokracie vybrán demokratickou cestou – od návrhu místních organizací až po závěrečné referendum mezi všemi členy.

Právě případ ČSSD ukazuje na trend, který se týká většiny stran a hnutí, jež chtějí uspět v podzimních parlamentních volbách. V rolích lídrů jsou většinou stávající poslanci, kteří budou své pozice obhajovat. Ostatní čelná místa pak zpravidla obsadili další známí lidé. Nové tváře převážně scházejí.

U ČSSD je to o to markantnější, že dvojkou je exsenátorka Alena Gajdůšková, trojkou poslanec Petr Kořenek. Krajská šéfka strany Milena Kovaříková přitom po loňských neúspěšných krajských volbách mluvila o omlazení kandidátek.

„Kandidátní listiny postupně omlazujeme, ale v parlamentních volbách se musíme opřít o lidi, kteří mají zkušenosti a osvědčili se,“ nastínila Kovaříková.

ČSSD nasadila i mladší členy, ale ne na volitelných místech. Podle Kovaříkové musejí nejdříve nasbírat zkušenosti na komunální úrovni. Jde však ale i o to, že strany nemají moc na výběr.

„Mladí se do politiky nehrnou, což je škoda. Výběr by mohl být větší,“ míní Seďa.

Politoložka: Noví lidé můžou být pro stranu plusem

Politoložka Eva Lebedová z Univerzity Palackého v Olomouci si ale myslí, že je to i tím, že stávající poslanci chtějí zůstávat ze setrvačnosti na svých pozicích a nevychovávají si nástupce.

„Noví lidé mohou stranám přinést i plusové body. Na druhou stranu je logické, že na předních místech jsou známí lidé,“ nastínila Lebedová.

PŘEHLED: Kandidátky do voleb 2017 pro Zlínský kraj

„ČSSD ve Zlínském kraji by ale novou tvář potřebovala. Ukazuje se, že v regionech není příliš velká konkurence uvnitř stran, aby došlo k přirozené výměně hlavních kandidátů,“ všimla si.

To lze vztáhnout na více stran, třeba na lidovce. Jejich lídrem je jako před čtyřmi lety poslanec Ondřej Benešík, dvojkou pak poslanec Ludvík Hovorka, který je ve Sněmovně kromě tříleté pauzy, kdy tam strana nebyla, od roku 2002.

„Nevím, jestli máme každé volební období lídry měnit. Je pochopitelné, že strany sahají v první řadě po něčem, co je osvědčené,“ reagoval Benešík. „Osobně se nepovažuji za starého harcovníka,“ doplnil s tím, že na kandidátce KDU-ČSL je i řada komunálních politiků.

Gazdík: Politika je řemeslo

Původně měli jít lidovci do voleb se Starosty, za něž byla na společné kandidátce nejvýše postavená starostka Valašských Klobouk Eliška Olšáková na druhém místě. Na samostatné kandidátní listině STAN je také dvojkou, protože první místo zaujal poslanec Petr Gazdík.

„Politika je řemeslo. A zvláště v parlamentních volbách se strany snaží nasadit ty, kdo ho ovládají,“ nastínil Gazdík.

Na dalších místech jsou převážně komunální politici, kteří s celostátní politikou ještě zkušenosti nemají.

„Známých tváří je málo a všechna čelná místa jimi neobsadíte. Otázka je, co na to volič,“ podotkla Olšáková.

Kandidátku obměnilo ANO, nového lídra má i ODS

Do seznamu obhajujících lídrů je třeba přidat i komunistu Vladimíra Koníčka, který je poslancem od roku 2002.

Hnutí ANO povede místopředseda Sněmovny Radek Vondráček, který byl před čtyřmi lety dvojka. Trojkou je minulá lídryně Margita Balaštíková.

„Máme dost nových tváří, opakují se jen dvě jména,“ upřesnil krajský šéf ANO Pavel Pustějovský, který je na druhém místě.

V jiné situaci je ODS, jež po pádu Nečasovy vlády v předčasných volbách 2013 nasadila neokoukané tváře a neuspěla. Teď je lídrem společné kandidátky se Soukromníky krajský šéf ODS a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

„Někdo ocení poslance, kteří znají prostředí Sněmovny, podle mě je ale potřeba nový vítr,“ uvedl Blaha.