Čestmír Vančura je majitelem známé Kovárny Viva ve Zlíně.

Čestmír Vančura je majitelem známé Kovárny Viva ve Zlíně. | foto: MAFRA

Dětský filmový festival ve Zlíně koupil Vančura, majitel Kovárny Viva

  • 2
Jedna z nejznámějších filmových akcí v Česku má nového majitele. Podíl ve společnosti Filmfest, která ve Zlíně pořádá mezinárodní dětský filmový festival, koupil místní podnikatel Čestmír Vančura.

"Nechci to více komentovat, obchod ještě není úplně dokončený," oznámil Vančura.

Smlouvu o koupi podepsal ve středu. V obchodním rejstříku je ale u společnosti Filmfest stále jako majitel zapsaný ekonomický ředitel festivalu Stanislav Zacha a jeho syn Tomáš.

Šedesátiletý Vančura figuruje v několika firmách na Zlínsku a vlastní mimo jiné známou Kovárnu Viva, která sídlí v baťovském areálu. Spojený je také s obecně prospěšnou společností Zlínský zámek. Ta chce znovu vrátit život do opuštěného objektu v centru Zlína.

Jak Vančura naloží s nejstarším dětským filmovým festivalem na světě, který je spolu s Barum rally největší akcí ve Zlíně, nechce prozradit. Zásadní změny ale podle všeho nechystá.

"Pro toto město i celý region je to významný a tradiční projekt. Ke Zlínu neodmyslitelně patří, proto bych jej zde rád zachoval a s pomocí dalších, kterým jde o stejnou věc, také dále rozvíjel," naznačil.

Podrobnosti chce zveřejnit až celý obchod dokončí, nejspíš na konci příštího týdne.

Vrátí se do Zlína světové hvězdy?

Zlínský festival každý rok přiláká kolem stovky tisíc návštěvníků, je jednou z největších akcí ve městě, má dlouhou tradici a je tou nejlepší příležitostí, kvůli které by do Zlína mohly přijet zajímavé osobnosti.

A mohl by se ještě rozvíjet. Mezinárodní dětský filmový festival by se s novým majitelem mohl vrátit do dob největší slávy, kdy se pořadatelům dařilo pokrýt finanční nároky celebrit, jakými byla Gina Lollobrigida, Michael York nebo Ornella Muti.

Jestli to má ale nový vlastník, zlínský podnikatel Čestmír Vančura, v plánu, není jisté. Koupi festivalu zatím nekomentuje a jaká bude festivalová budoucnost, neví ani ti, kdo jej pořádají.

"Pro mě je to naprosto čerstvá informace," konstatovala programová ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

"Osobně se s panem Vančurou neznám, nikdy jsme spolu jednání neměli, takže to nechci ani nijak hodnotit," prohlásila.

Od Janečky také koupil firmu Produkční dům

Podobně reagovala i Irena Skaunicová, která je s festivalem dlouhodobě spjatá a zodpovídá za doprovodný program. Nedostupný byl ve čtvrtek na mobilním telefonu i její manžel Zdeněk Skaunic.

Právě jeho jméno figurovalo ve společnosti Filmfest už od roku 2002, kdy vznikla. Na začátku byl jeho společníkem mimo jiné někdejší herec a ministr kultury Vítězslav Jandák.

Před lety se ale Skaunic dostal do finančních problémů a několikrát mu hrozila exekuce. Sám totiž nakupoval nemovitosti a pozemky ve zlínských filmových ateliérech na Kudlově a plánoval rozsáhlou a finančně náročnou proměnu (více zde). Podle něj by jinak velkolepý projekt na oživení ateliérů skončil.

"Je to zajímavá lokalita, zájemců bylo hodně. Nechtěl jsem dopustit, aby si tady někdo postavil třeba autoservis," vysvětlil před rokem pro MF DNES. "Mohl bych si sice ušetřit starosti a špatnou pověst, ale to by byly ateliéry znehodnocené, a to nechci," prohlásil.

Svůj sedmdesátiprocentní podíl ve společnosti Filmfest proto za pět milionů korun prodal Tomáši Zachovi. Synovi Stanislava Zachy, který přes deset let šéfuje ekonomice festivalu a vlastní zbytek společnosti (více zde). Jestli Vančura koupil jen část podílu, nebo celou firmu, není jasné.

Současně s festivalem ale podepsal smlouvu na koupi firmy Produkční dům, což je objekt na ateliérech, ve kterém má festival své kanceláře, zázemí i slavné ateliéry Hermíny Týrlové a Karla Zemana.

Podle obchodního rejstříku je majitelem firmy stále Stanislav Zacha a většinový podíl má bývalý zlínský radní Martin Janečka.