Do kroměřížského Magnetonu se vrací výroba. Ilustrační foto.

Do kroměřížského Magnetonu se vrací výroba. Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Magneton se staví na nohy. Má zakázky a přijímá zaměstnance

  • 0
Jeden z největších zaměstnavatelů na Kroměřížsku, podnik Magneton, se po krachu pomalu staví na nohy. Kroměřížská firma začala navyšovat výrobu a přijímat pracovníky, kteří odsud dříve odešli. Problémem však zůstávají stále nevyplacené mzdy některým zaměstnancům.

Magneton má totiž nové vedení a to hlásí, že situace je stabilizovaná a výroba se pomalu ale jistě navyšuje. Rozjíždějící se výroba navíc dává naději, že se mohou vrátit lidé, kteří dříve odešli. "Pomalu přijímáme další zaměstnance. Přednostně oslovujeme ty, kteří v Magnetonu pracovali," řekl podnikatel Zdeněk Zlámal.

Právě on do koupě krachující společnosti, která vyrábí startéry a alternátory, investoval 80 milionů korun. "Převzal jsem firmu letos na začátku června. Od té doby problémy s výplatami nejsou a lidé své peníze dostávají včas," prohlásil Zlámal, který firmě vrátil původní název Pal Magneton. Tím se prý předchozí těžké období uzavřelo. "Máme nové odběratele a pomalu se vracejí i ti, kteří od Magnetonu utekli, když byl v insolvenci," tvrdí Zlámal.

Vyplacení mezd blokuje konkurz

Na ušlé mzdy marně čekají bývalí i současní zaměstnanci, ty ale stále blokuje neukončený konkurz. "Nedávno jsem volala insolvenčnímu správci. Jeho asistent mi řekl, ať zavolám za měsíc. Radila jsem se také s právníkem, ale v podstatě mi řekl, že nemůžu dělat nic," zlobí se bývala zaměstnankyně. "Navíc mě varoval, ať nepočítám s tím, že bych dostala všechno co mi firma dluží," dodala žena.

V kroměřížském Magnetonu pracovala třináct let. Když to s firmou začalo jít z kopce, ztratila nervy a odešla. "Vypláceli nám jen pět tisíc zálohu. Nevěřila jsem, že se to zlepší," říká dnes třiatřicetiletá Eva. Výpověď dala na konci loňského června. Firma jí dluží zhruba čtyřicet tisíc.

To, že nebude snadné získat všechny ušlé platy, potvrdil také insolvenční správce Magnetonu Petr Bernátek. "Až konkurz skončí, budou věřitelé uspokojeni poměrnou částí. Firmu jsme prodali za méně, než jsme si představovali. Důležité ale je, že se podařilo prodat ji celou a funkční. Výroba jede a zhruba tři sta lidí má práci," popsal Bernátek.