Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Magdalena Kožená poprvé zazpívá ve Zlíně

  10:29aktualizováno  10:29
Světově uznávaná česká operní pěvkyně Magdalena Kožená míří poprvé zazpívat do Zlína. Známá mezzosopranistka vystoupí v místním Kongresovém centru v pondělí večer. Koncert bude natáčet i Česká televize a záznam z něj odvysílá o Vánocích.

Ve Zlíně vystoupí v pondělí od 19 hodin operní pěvkyně Magdalena Kožená. | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Už jsem ji slyšel zpívat a je to neuvěřitelný zážitek. Moc se těším," řekl ředitel zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů Josef Němý.

Pro Zlín je to výjimečná událost hned z několika důvodů. Kongresové centrum, budova za více než 600 milionů korun, poprvé zažije rekordní počet návštěvníků. Přijede přes 900 známých osobností, ale i běžných příznivců vážné hudby z celého kraje.

"Hned, když jsem se o koncertu dověděla, nechala jsem si rezervovat lístky. Takovou příležitost bych si nenechala ujít," svěřila se architektka Eva Jiřičná, která na koncert přiletí z Londýna.

Sál, který stejně jako celé Kongresové centrum navrhla právě Jiřičná, má 761 míst. Filharmonie se ale rozhodla, že doplní ještě dalších 150 židlí. "Máme nějaké rezervy, takže jsme rozmístili přístavky," upozornil Němý.

Přestože vstupenky byly rozebrány tři dny po zveřejnění termínu, stále tak nyní díky přístavkům několik volných míst zbývá. Není z nich sice tak dobrý výhled jako jinde, ale na druhou stranu jsou levnější. Na sezení stojí tisíc korun, na stání polovinu a je možné je koupit na pokladně v Kongresovém centru.

Kožená přijede jen díky novému Kongresovému centru

Koncert mezzosopranistky Magdaleny Kožené ve Zlíně je součástí jejího Händel - Vivaldi Tour. Návštěvníci tak uslyší skladby právě těchto dvou autorů, kterým už tleskali v Brně i Krakově.

Na pódiu ji doprovodí nejlepší český soubor staré hudby Collegium 1704 a dirigovat bude světově uznávaný odborník barokní hudby Andrea Marcon. Návštěvníci zlínského koncertu uslyší také špičkovou flétnistku Annu Fusek a fagotistku Györgyi Farkas.

Pro Koženou i Zlín to bude premiéra. Pěvkyně, kterou obdivují na mnoha místech světa, tady totiž ještě nevystupovala. Neměla totiž kde. Situace se zásadně změnila až ve chvíli, kdy bylo jasné, že bude stát nové Kongresové centrum. Když si moderní koncertní sál prohlédli její agenti, bylo jasné i to, že Zlín se dočká.

Nové Kongresové centrum ve Zlíně
Kongresové centrum ve Zlíně
Kongresové centrum ve Zlíně

Nové Kongresové centrum ve Zlíně

"Nový koncertní sál je obrovská věc nejen ve zlínském regionu, ale v celé zemi," vysvětlil manažer pěvkyně David Dittrich. "Magdalena toto vždycky velmi oceňuje a chce ho svým vystoupením podpořit," podotkl Dittrich. Podle jeho slov by Kožená bez takové možnosti do Zlína vůbec nepřijela.

V regionu naposledy nadchla vystoupením v Holešově

Zlínský koncert ale vybočuje i z jiného důvodu. Vystoupení totiž bude natáčet Česká televize, která chce jeho záznam vysílat na obrazovkách v jeden z nejslavnostnějších dnů v roce. Na Štědrý den. Proto už v neděli obsadili koncertní sál technici z televize.

"Budou tady mít dvanáct kamer, což jsme ještě nezažili. Pro diváky to ale žádné omezení znamenat nebude," ujistil Němý.

Během pondělí musejí technici celou scénu správně nasvítit a připravit tak, aby celý záznam nic nerušilo. Ve chvíli, kdy budou hudebníci zkoušet, nesmějí do sálu ani filharmonici. Proto je zlínská část turné obtížnější i pro samotnou Magdalenu Koženou. Většinou si třeba zpěv na pódiu vůbec nezkouší.

"Teď musí. Kvůli tomu, aby se upravila světla a vyzkoušely kamery. Je to časově podstatně náročnější," upozornil Dittrich.

Kožená přijela do Zlínského kraje naposledy před rokem. Koncertovala na zámku v Holešově v rámci festivalu Musica Holešov a na konci se dočkala nadšeného aplaudování publika.

"Při setkání je to velmi příjemná dáma. Ráda podporuje akce, které se dějí mimo velká kulturní centra," naznačil jeden z pořadatelů holešovského koncertu Jan Mach.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích

Kolonáda v Lázních Luhačovice.

Formální chyba zastavila výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci kolonády v Luhačovicích. Práce, které mají stát přes...

V novém zlínském Prioru otevřou v létě první obchody včetně bistrotéky

V obchodní pasáži Prioru má vzniknout gastronomický koncept nazvaný Bistrotéka...

První dvě podlaží opravovaného obchodního domu Prior ve Zlíně se otevřou letos v létě. Bude v nich supermarket,...

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz