Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lyžování po zavíračce je hazard, varují vlekaři neukázněné turisty

  • 0
Je to problém, se kterým se potýkají skoro všechna lyžařská střediska. Stále více se objevují lyžaři, kteří konec provozní doby absolutně nerespektují a riskují život na svahu, který už upravují rolby.

„Poměrně často se mi stává, že s rolbou upravuji kopec a shora se teprve spouští partička lyžařů, kteří se někde pozapomněli,“ popisoval rolbař z Karolinky Marek Cimala.

Problémem – a v tomto případě velmi nebezpečným – však je, že v rolbě je při houstnoucím šeru možné lyžaře snadno přehlédnout.

„Mnozí si to neuvědomují, ale je to obrovský hazard se životem. Když se srazíte s rolbou, která váží přes deset tun, následky mohou být katastrofální,“ upozornil Cimala.

Odstrašujících příkladů je přitom dost. Před pár dny z podobného střetu v Alpách vyvázl lyžař s těžkým zraněním.

„V Beskydech jsme takový případ měli pár roků nazpět, ale návštěvníci hor se zřejmě nepoučili,“ povzdychl si náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

Záludnost navijákových rolb

Ohroženou skupinou nejsou jen sjezdoví lyžaři a snowboardisté, ale také běžkaři či pěší. Velké nebezpečí představují hlavně takzvané navijákové rolby, které si pomáhají ocelovým lanem.

„Používáme rolbu, která má tisíc metrů dlouhé lano. Jak může rolbař vidět, co se děje kilometr od něj? Pokud lyžař do lana narazí, přeřízne jej na půlky,“ varuje šéf areálu Ski centra Kohútka Miroslav Maczko.

Lano navíc není dobře vidět, v jednom úseku je vysoko nad terénem, jinde zase těsně u země. Návštěvníci tak nejsou v bezpečí, ani pokud se pohybují na okraji sjezdovky. Potíž je také v tom, že provozovatelé areálů nemají páky, jak podobným incidentům předcházet.

„Sjezdovku uzavíráme, označujeme velkými cedulemi, snažíme se o osvětu. Přesto dál míváme problémy. Ať už jde o chataře, nebo neukázněné lyžaře. Celou sjezdovku neuhlídáte,“ popsal Maczko.

Policii nevolají, přestupek by těžko prokázali

Podobné zkušenosti má i provozovatel Ski Areálu Troják Jakub Juračka. Do velkých varovných cedulí investoval nemalé peníze. Pokaždé, když na sjezdovce po skončení provozní doby někoho nachytá, od plic mu vynadá.

„To je ale všechno, co můžu udělat. Policii nevolávám, šlo by maximálně o přestupek – a ještě těžko prokazatelný. Snažím se lidem vysvětlit, že jsou na soukromém pozemku, ale ne všichni to chápou,“ kroutí hlavou Juračka.

Mimo velkého nebezpečí, které podstupují, ničí neukáznění návštěvníci i úpravu svahu.

„Zvlášť v tomto nestálém počasí potřebujeme mít povrch pevný a zbytečně ho rolbou nepřejíždět na několikrát. Když nám ho někdo rozryje, bohužel tím kazí zábavu všem lidem, kteří na svah přijedou na druhý den,“ doplnil Juračka.