Skiareály v kraji investovaly miliony, trápí je ale nedostatek vody

  9:46aktualizováno  9:46
Vlekaři ve Zlínském kraji už jsou připraveni na sezonu. Vylepšili zasněžování, zázemí pro návštěvníky a novinky čekají lyžaře i přímo na sjezdovkách.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Byla teprve polovina listopadu a po sjezdovce skiareálu v Karolince už svištěl první lyžař. A byť to bylo jen neoficiální zahájení sezony, první sněhová pokrývka už umožnila zalyžovat si na polovině kopce.

„Už v půlce listopadu jsme díky vhodným podmínkám začali zasněžovat a skialpinista Karel Palička si tradičně nenechal ujít příležitost a kousek svahu si sjel,“ usmíval se provozovatel areálu Jan Dudek.

I když od té doby uplynulo několik teplých dnů, během kterých se nedal umělý sníh vyrábět, na kopci se tu stále drží několik bílých hromad. „Základ pro přípravu sjezdovky máme. Jakmile přijdou mrazy, hned navážeme, určitě nechceme začátek sezony nijak oddalovat,“ ujišťoval Dudek s tím, že ideální by bylo odstartovat na začátku prosince.

Novinek mají v Karolince hned několik, rozšířili zasněžovací systém a zavedli online prodej skipasů. To lidem umožní zaplatit si jízdy přes internet a nemačkat se ve frontě u kasy. Na svahu pak provozovatelé připravili širší objízdnou trasu, kterou se začátečníci vyhnou prudké části sjezdovky.

Do novinek investovala většina lyžařských středisek ve Zlínském kraji. Trendem je mít tak kvalitní techniku, aby umožnila připravit kopec i v nestálých podmínkách, jaké poslední zimy v kraji přinášejí.

„Investovali jsme hodně. Nová rolba umí jezdit i po minimální vrstvě sněhu a je připravená vytlačit sníh z těch míst, kde zrovna je,“ popsal provozovatel skiareálu Stupava Lubomír Orel.

Také zde pořídili modernější sněžná děla a nový systém pro odbavování lyžařů. „Snažíme se investovat v řádech milionů ročně. Teď jen doufáme ve slušnou zimu, aby se nám to vyplatilo,“ dodal.

Jediné, co dělá některým vlekařům starosti, je nedostatek vody pro výrobu umělého sněhu. Například na Pustevnách je letos situace natolik kritická, že se tu vleky přes zimu vůbec nespustí. „Vodu pro zasněžování jsme dlouhá léta získávali z potoka, ten je ale nyní suchý,“ konstatoval vedoucí areálu na Pustevnách Petr Chrostek.

K lyžování by se tu chtěli v budoucnu vrátit. Bude to závislé na výstavbě nové lanovky a případně i vodní nádrže pro zasněžování.

Problém s vodou mají také například na Trojáku. Podle provozovatele Jakuba Juračky je v potoce nejméně vody za posledních devět let. „Zatím jsme mohli zasněžovat jen dvěma děly, což všechno velice zpomaluje a tím pádem i prodražuje,“ poznamenal.

Příprava svahu tak podle něj zabere dvakrát takovou dobu než běžně. Nejzásadnější změnou na Trojáku je sloučení všech ubytovacích zařízení a sportovišť pod jednoho provozovatele.

„Chtěli bychom jednotlivé služby propojit a lidem tak nabídnout co nejpříjemnější pobyt,“ doplnil Juračka s tím, že se zaměřují na rodiny a lyžařské kurzy. Začít s lyžováním tu plánují v polovině prosince.

V areálu Rališka vzniklo zázemí s restaurací

Ve ski centru Kohútka v Javorníkách pro letošek nachystali nový vlek u sjezdovky Spartak, kterou majitelé areálu před sezonou získali do svého vlastnictví.

„Starý třicetiletý vlek vyměníme za nový typu poma. Přikoupíme i dva kusy sněžných děl. Sjezdovka bude částečně zasněžovaná,“ uvedl zástupce areálu Miroslav Maczko.

Středisko lidem nově nabídne také možnost zakoupení skipasů přes internet.

Na moderní multifunkční objekt s restaurací, sociálním zázemím, půjčovnou a servisem lyží se zase mohou těšit ve středisku Rališka v Horní Bečvě.

„Dřív byly tyto služby jen v buňkách, pro návštěvníky to bude neporovnatelně vyšší komfort,“ uvedl provozovatel Josef Vaníček s tím, že příští rok přibude i ubytovací část.

Některé skiareály mírně zvýšily ceny

I na Rališce budou svah zasněžovat novou technikou. Pořídili jedno tyčové a dvě automatická vrtulová děla. „Jsou vybavená meteostanicí, takže sama umí vyhodnotit, zda jsou příhodné podmínky. Při správném počasí si sama otevřou přívod vody a začnou zasněžovat. Jsou tím nejmodernějším, co je na trhu,“ popsal Vaníček.

Veškerou techniku už mají připravenou i na sjezdovkách Razula a Horal ve Velkých Karlovicích. Zasněžovat začali koncem minulého týdne, lyžování chtějí spustit nejpozději před vánočními svátky.

„Zásadní novinky nechystáme, přesto jsme vylepšili zázemí pro lyžaře. Například na sjezdovce Horal bude dětem sloužit nový padesátimetrový pojízdný koberec,“ zmínila mluvčí areálu Martina Žáčková.

Návštěvníky tu chtějí lákat na řadu kulturních a společenských akcí. Lidé se mohou těšit na akci Lyžuj a plav, lyžování se zabíjačkovými specialitami a další zpestření.

V některých areálech se návštěvníci musejí připravit na mírné navýšení cen skipasů. Ceníky jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých areálů.

Nejčtenější

Slovácko - Sparta 2:1, dvě zahozené penalty, dvě červené a totální kolaps

Fotbalisté Slovácka (v bílém) slaví cenné vítězství nad Spartou, Pražané naopak...

Kdo neviděl, neuvěří. Fotbalová Sparta v 17. kole nevídaně zkolabovala na hřišti Slovácka. Ve druhém poločase na Moravě...

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Muž souzený za krádeže ve skladu Čepra měl doma 17 milionů v hotovosti

Obžalovaní (zleva) Blanka, Tomáš a Vladimír Žeravíkovi, Pavel Pávek a Marcel...

Více než rok trvaly podle obžaloby velké krádeže pohonných hmot ze skladu státní společnosti Čepro v Loukově na...

Vyloučení Kanga a Čivič dostanou od Sparty nejvyšší možné pokuty

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) v utkání proti Slovácku

Guélor Kanga a Eldar Čivič dostanou od vedení fotbalové Sparty nejvyšší pokuty, jaké stanovuje klubový řád. Oba budou...

Gang vozil na Zlínsko kokain ze Slovenska, šéfové si užívali luxusu

Slovenskému dovozci kokainu policisté zabavili i luxusní automobil.

Policie pozatýkala gang distributorů drog, který téměř rok dovážel ze Slovenska na Zlínsko kokain, ředil jej a...

Další z rubriky

Před 80 lety plulo Baťovým kanálem uhlí. Dnes na něj vyráží turisté

Průkop kanálového koryta v úseku mezi Spytihněví a Uherským Hradištěm z roku...

Na začátku prosince před 80 lety byl oficiálně otevřen Baťův kanál. A začala tak éra jednoho z nejpozoruhodnějších...

Na Zlínsku hořel seník, vzniklá škoda je 1,5 milionu

Požár seníku v Nedašově na Zlínsku (9. prosince 2018)

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na neděli u požáru seníku v Nedašově na Zlínsku. Jeho majitel se snažil plameny...

Světlo Valmez uspělo mezi světovými festivaly, porota ocenila zapojení dětí

Festival Světlo Valmez získal prestižní mezinárodní ocenění Bea World.

Mladičký festival Světlo Valmez patří mezi světovou špičku. V konkurenci nízkorozpočtových akcí z celého světa získal...

Najdete na iDNES.cz