Mrtvý luňák hnědý nalezený poblíž Hulína.

Mrtvý luňák hnědý nalezený poblíž Hulína. | foto: Klára Hlubocká, ČSO

Ornitology šokoval případ otrávených ptáků, vyšetřují jej kriminalisté

  • 2
Kriticky ohrožený luňák hnědý, poštolka, káně lesní i několik drobných pěvců. Ze spousty ptáků uhynulých v jedné lokalitě na Kroměřížsku jsou zaskočení zdejší ornitologové. Sériovou otravou se nyní zabývají kriminalisté.

Když je zavolali k nálezu uhynulých ptáků v katastru Hulína, ornitology ani nenapadlo, jak hrozivou scenérii naleznou.

„V poloze typické pro otravu, ještě s kořistí v pařátech, jsem našla luňáka hnědého, který patří mezi kriticky ohrožené druhy,“ popsala psovodka Klára Hlubocká, která k podobným případům vyjíždí.

K jejímu údivu však vzácný dravec nebyl jediným mrtvým ptákem v okolí.

„Našla jsem ještě mrtvou poštolku, několik drobných pěvců, a aby toho nebylo málo, tak nedaleko i káni lesní,“ vylíčila Hlubocká.

Případ, který se stal před pár dny, považují ornitologové za mimořádně závažný. Luňák hnědý je totiž zvláště chráněný, kriticky ohrožený druh. Na našem území žije jen několik desítek párů.

„Navíc byl otráven pravděpodobně v době hnízdění, což se neblaze promítne do celé struktury populace,“ řekl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Případem se zabývají policisté

Věc teď prověřují kriminalisté jako podezření z trestného činu týrání zvířat, za který hrozí až tři roky vězení.

„Na místě se nalezlo několik otrávených návnad, čekáme na znalecké posudky i výsledky pitvy mrtvých ptáků,“ informovala kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Speciální jednotka, která pátrá po otrávených ptácích, zaznamenala jen za letošek 20 usmrcených dravců, jejich skutečný počet však bude mnohem vyšší. O tom, proč lidé otrávené návnady do přírody umisťují, se mohou jen dohadovat.

„Zřejmě se tak snaží hubit škodnou ve svém okolí, jako jsou vydry, lišky či kuny. Otráví se pak zejména velcí dravci, kteří rádi hodují na mršinách,“ popsal Vermouzek.

Většina otrávených ptáků nemá šanci na přežití

Ve Zlínském kraji přitom nejde o jediný případ. Loni se na Uherskohradišťsku objevilo mrtvé káně i orel skalní, který se v Česku skoro nevyskytuje (o loňských otravách čtěte zde). Oba případy policie odložila, v jednom případě se nepodařilo vypátrat pachatele, v druhém ani prokázat otravu.

„To je velký problém, pachatele totiž nikdy nechytnete při činu za ruku. A i kdyby, bude to tvrzení proti tvrzení, v těchto případech je naše legislativa bezzubá,“ povzdechl si předseda záchranné stanice v Buchlovicích Karel Tomešek.

Před pár lety zde ošetřovali otráveného orla mořského, ale mnoho takových případů nemají. „Ptáci nemají šanci se k nám dostat. Většinou jsou otráveni karbofuranem, vysoce toxickým jedem, který je během chvíle usmrtí,“ řekl Tomešek.

Ornitologové nyní chtějí více spolupracovat s policií, aby dostali před soud skutečné viníky. V Česku totiž dosud ještě nikdo nebyl za takový čin potrestán.

„Přitom nejde jen o ptactvo, karbofuran je mimořádně nebezpečný i pro člověka a jsou známé případy, kdy se otrávily i děti,“ varoval Vermouzek.