Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smutek a zklamání. Luhačovice nebudou součástí seznamu UNESCO

  12:14aktualizováno  12:14
Luhačovice vypadly z nominace lázeňských měst na seznam kulturního a přírodního dědictví. Podle ministerstva kultury nesplnily požadovaná kritéria.

Luhačovice vypadly z hromadné nominace na zápis do UNESCO. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Někteří mluví o zklamání, jiní rovnou o krachu. Přestože to ještě na konci loňského roku vypadalo, že Luhačovice mají nakročeno dostat se na prestižní seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO (psali jsme zde), po posledním jednání je jasné, že nebudou ani mezi uchazeči.

„Byli jsme ti, kteří celou nominaci iniciovali, a nakonec z ní vypadneme,“ povzdychl si místostarosta Roman Lebloch.

Fotogalerie

Luhačovice usilovaly o zápis do UNESCO spolu s patnácti dalšími lázeňskými sídly z celé Evropy. Po posledním jednání řídící skupiny připravující společnou kandidaturu však z nominace vypadly.

„Bohužel se ocitly ve skupině lokací, která nominována nebude. Byť jsou opravdu krásné a autenticky dochované, v dostatečné míře nekorespondují s hodnotícím pojetím nominací velkých lázní Evropy,“ zdůvodnila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Luhačovice se podle ní dostaly do takzvané červené skupiny uchazečů, kteří nemají k této nominaci přínos a nemohou být její součástí. V zelené skupině, která kritéria splňuje, je celkem sedm měst, mezi nimi i Karlovy Vary a Mariánské Lázně. Poslední z českých uchazečů, Františkovy Lázně, jsou ve žluté skupině, která kritéria nesplnila jen těsně a na zápis má stále šanci.

V minulosti lázně kandidaturu stáhly, teď z ní vypadly

Čeští uchazeči přitom stáli o to, aby na seznam byla zapsána všechna čtyři tuzemská města. „Za sebe bych byl rád, kdyby se mezi nominovaná města dostaly i Luhačovice,“ řekl například starosta Mariánských Lázní Petr Třesňák.

Paradoxní je, že Luhačovice se o zápis na seznam UNESCO ucházely už v roce 2008. „Panovala ale obava, že jsme moc malí a kandidaturu jsme stáhli. Následně vznikla mezinárodní nominace. Možná jsme na to nakonec doplatili,“ uvažoval Lebloch.

Město zatím nedostalo žádné oficiální vyrozumění. „Neznáme přesné důvody, všechny potřebné podklady jsme dodali včas. Možná v tom hrála roli politika, těžko říct. Necítili jsme žádný tlak v tom smyslu, že by nás někdo na kandidátce nechtěl,“ dodal místostarosta.

Historik a expert na lázeňství Lubomír Zeman přitom ujistil, že z odborného hlediska Luhačovice náročné podmínky UNESCO splňují. „Je zde mimořádný přírodní léčivý zdroj, kvalitní urbanistické prostředí, architektura a vysoké kulturně společenské hodnoty. Mohu říci, že nic takového jako Luhačovice ve světě není,“ řekl.

„Výsledek je tragický a my na něj doplatíme,“ tvrdí ředitel lázní

Podle něj nemuselo město na Zlínsku odpovídat jen požadavkům na významné mezinárodní lázeňské centrum, protože je spjato spíše se slovanskou kulturou i návštěvníky.

Jako krach označil výsledek jednání generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice Eduard Bláha. „Ten výsledek je tragický a bohužel na to doplatíme. Nechali jsme totiž kvůli nominaci zapsat lázeňské objekty do památkové ochrany. Teď bude velmi těžké a nákladné realizovat jejich opravu kvůli podmínkám památkářů. UNESCO a tedy i vyšší prestiž ale nebude,“ vysvětlil.

Na celé věci jej mrzí také fakt, že na opravu lázeňských památek nelze čerpat eurodotace. Verdikt, jenž Luhačovice postavil mimo uchazeče o UNESCO, jej ale nepřekvapil.

„Myslím, že větší šance byla dostat se tam samostatně. Ale naše očekávání nebyla veliká, význam UNESCO se přeceňuje. I z hlediska cestovního ruchu bych nečekal žádný mimořádný přínos,“ doplnil Bláha.

Lebloch poukazuje na to, že Luhačovice budou dál krásným a turisticky atraktivním místem. „Jsme hojně navštěvování už v současnosti a nečekám, že by se to změnilo. Lidově řečeno, nezblázníme se z toho,“ glosoval.

Přes jasné stanovisko hodnotící skupiny ale stále doufá, že cesta, jak se dostat zpět do hry, pro Luhačovice ještě stále existuje.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Žalobci posílají deset lidí k soudu za neoprávněné čerpání dotací

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Za obří podvody s dotacemi obžalovalo zlínské krajské zastupitelství deset lidí. Policisté zabavili nemovitosti za 50...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

V podzemí přehrady, kterou vybudoval Baťa, je nebývale sucho

Hrázný Rudolf Huml zná podzemní prostory přehrady jako málokdo, chodbu prochází...

Rozsáhlou vodní plochu, která se táhne údolím mezi Zlínem a Fryštákem, nelze minout. Protíná ji totiž silnice, která...

Najdete na iDNES.cz