Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galerie v Luhačovicích láká na přesné kopie rozhleden. Má jich desítky

  8:54aktualizováno  8:54
Minigalerie rozhleden uprostřed Luhačovic je evropským unikátem. Ukazuje přes devadesát modelů vyhlídkových míst z Česka a Slovenska. V blízkém okolí lázeňského města přitom žádnou rozhlednu nenajdeme.

Přesto sem jezdí obdivovatelé vyhlídkových staveb za jedinečnou sbírkou do nenápadné galerie v ulici Pod Léštím poblíž centra města. Ve vitrínách je tu přes 90 věrných modelů skutečných rozhleden z Česka a Slovenska a u galerie je i rozhlednová mapa a naučná stezka.

„Rozhledny jsme vybírali především podle zajímavosti, atraktivnosti a neopakovatelnosti,“ vypráví Radek Bednařík, zakladatel spolku Jurkovičův svět, který minigalerii provozuje. Sdružení vzniklo v roce 2006 se záměrem věnovat se dílu architektonického velikána Dušana Jurkoviče.

Minigalerie rozhleden

Kde: Pod Léštím 317, Luhačovice (přístupná z hlavní ulice Masarykova)

Otevírací doba: každý den kromě neděle 13–17 hodin (ve dnech 21.–25. 8. zavřeno)

Vstupné: dospělí 50 korun, zlevněné 30 korun 

Naučná ministezka Královstvím rozhlednovým je přístupná zdarma ve všední dny od 9–18 a o víkendech od 10–18 hodin.

„Postupně jsme ale toto téma opustili a začali se věnovat rozhlednám,“ vysvětlil Bednařík, jemuž stavby s dechberoucími výhledy učarovaly už v mládí. Navíc se jako socioekonomický geograf i na návrzích některých rozhleden podílel. Nyní si přeje, aby návštěvníci v Luhačovicích načerpali inspiraci a za skutečnými výhledy pak vyrazili na konkrétní místa. Je z čeho vybírat. Nejenže drtivá většina rozhleden je jinak vysokých, mají různorodou architektonickou podobu, ale často je provází rovněž nezaměnitelné příběhy.

Pomohly peníze z Unie

Díky obrovské rozmanitosti a četnosti rozhleden patří Česko a Slovensko v této oblasti mezi světové fenomény. Krásné kamenné vyhlídkové stavby zdobily české pohraničí už v 19. století.

Fotogalerie

To je i příklad nádherné novogotické věže Štěpánka v Jizerských horách, kterou v roce 1847 začal stavět kníže Kamil Rohan a později ji dokončil místní horský spolek. Také její zmenšeninu si návštěvníci minigalerie mohou prohlédnout.

„Nejstarší rozhledny původně vznikaly v okrajových částech republiky, v Sudetech. Na kopcích je budovaly německé turistické spolky. Na ně navázaly vznikající spolky českých turistů a začaly zahušťovat síť rozhleden směrem do vnitrozemí,“ řekl Bednařík.

Novodobý rozhlednový boom však začal až okolo roku 2008, kdy umožnily vznik těchto staveb dotace z evropských fondů. Každoročně byly otevřeny desítky nových konstrukcí vyhlídkových věží a věžiček. V současné době je tak v Česku okolo 500 rozhleden, na Slovensku zhruba 130.

„Někdo říká, že je tu přerozhlednováno, ale já s tím nesouhlasím. Pokud tyto objekty rozšiřují možnosti výhledu do krajiny, jsou konstrukčně jedinečné a ladí s okolím, ať vznikají,“ domnívá se Bednařík.

Na druhou stranu i on uznává, že ne každý projekt se povede a jsou místa, kde vyhlídkové stavby nemají smysl, neboť žádný výhled do krajiny nenabízejí, či je výhled stejný jako ze země.

„To už je více vtipu v rozhledně Járy Cimrmana v obci Nouzov. Nadšenci tam pouze postavili zábradlí a prohlásili to za nejnižší středoevropskou rozhlednu,“ usmívá se.

V československém pohraničí vznikly také stavby formou zrcadlových projektů. „Na jedné i druhé straně hranice stojí stejné stavby, což mi přijde škoda. Každý takový turistický cíl by měl být něčím unikátní.“

Nechybí rozhledny, které nestojí

Luhačovická minigalerie však ukazuje především pozitivní příklady. Lidé tady narazí například na modely atraktivní rozhledny na Kelčském Javorníku, rozhlednu Salaš za Velehradem ve tvaru dvou do sebe zaklesnutých sedmiček nebo populární maják Šrotík, který je součástí expozice Kovozoo ve Starém Městě. Nemůže samozřejmě chybět ani rozhledna Dušana Jurkoviče z Rožnova pod Radhoštěm.

„Máme zpracovanou i druhou Jurkovičovu rozhlednu, o níž ovšem málokdo ví. Je to Jiráskova turistická chata s rozhlednou v Dobrošově v okrese Náchod ve východních Čechách,“ zmínil Bednařík.

Expozice nabízí i další perličky. Například model rozhledny Tokaj připomínající dřevěný soudek na víno ze slovensko-maďarské hranice jižně pod Trebišovem. Zajímavou historii má také stavba v severočeských Heřmanicích, která svým vzhledem připomíná okurku.

„Architekti ji ale původně navrhli se zahnutou špičkou, takže připomínala spíše falus. To ale nakonec neprošlo. I tak jde o mimořádně zajímavé dílo,“ prozradil Bednařík.

Jako perličku v Luhačovicích ukazují tři rozhledny, které v reálu nikde nestojí. Jednou z nich je zámeček Pepčín, sídlo Václava Roberta, hraběte z Kounic, které bylo v 80. letech strženo k zemi.

Nacházelo se nad Vlčnovem a dodnes je místem setkávání lidí. Před deseti lety tam měla vzniknout rozhledna, ale zainteresované obce se nedokázaly dohodnout na jejím financování.

Chtějí lidi přimět k návštěvě

V galerii si zakládají na tom, aby modely co nejvěrněji kopírovaly skutečnost. Znamená to, že za každou minirozhlednou v galerii jsou desítky hodin práce s dokumentací a archivními materiály. Samotný model vzniká na 3D tiskárně.

„Důraz klademe i na barvy a textury, aby model byl opravdu co nejvěrnější. Je to poměrně zdlouhavá a také nákladná záležitost,“ uvedl Bednařík.

Jeho unikátní projekt částečně kompenzuje fakt, že Luhačovice svou vlastní skutečnou rozhlednu nemají. Přitom před lety město zvažovalo výstavbu rozhledny na Komonci, což je nejvyšší vrch Luhačovického zálesí.

„Tato rozhledna však kvůli komplikovaným majetkoprávním záležitostem nebyla zrealizována,“ lituje Bednařík. Dnes už není jisté, zdali se někdy dočká. Ostatně s vyschnutím dotačních zdrojů už rozhlednový boom skončil.

„Rozhledny se budou stavět dál, ale v menším počtu. Financovat je budou buď sbírky nebo investice jejich zřizovatelů,“ odhadl další vývoj. Hned vedle rozhlednové minigalerie najdou návštěvníci také naučnou stezku Královstvím rozhlednovým, která představuje 109 metrů s 18 zastávkami. Průřezově představuje rozhledny 14 českých a 4 slovenských krajů.

Uprostřed stojí dva totemy, v nichž je vytesáno 16 otisků rozhleden. Představuje to hádanku, kdy lidé mají k obrysům přiřadit konkrétní rozhledny. „Všechny ale zatím nikdo neuhodl,“ usmívá se Bednařík.

Pro zpestření tu jsou speciální rozcestníky – takzvané rozhledníky, které udávají reálnou vzdálenost ke konkrétním vyhlídkovým místům. „Mým přáním totiž je, aby se na základě návštěvy u nás lidé k nějaké rozhledně skutečně vydali.“

Lidé se nových modelů dočkají i v budoucnu, i když Bednařík zdůrazňuje, že jeho ambicí není mít modely všech rozhleden, co u nás jsou.

„Ale v současnosti už máme rozpracováno okolo patnácti nových modelů. Jedním z nejzajímavějších bude rozhledna v podobě pouštního kaktusu českého architekta Martina Rajniše, která stojí v Jeruzalémě. Chystáme i nerozhlednové modely Dušana Jurkoviče, jehož 150. výročí narození si v letošním roce připomínáme,“ naznačil.

Pokud rozhledny rozšiřují možnosti výhledu do krajiny, jsou konstrukčně jedinečné a ladí s okolím, ať vznikají.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Další z rubriky

VIDEO: Čepro ukázalo hořící cisterny, výdej ze skladu obnoví v listopadu

Požár ve skladu pohonných hmot u Loukova.

V listopadu by mohl znovu začít fungovat alespoň náhradní výdej pohonných hmot ve skladu v Loukově na Kroměřížsku,...

Vsetínské interně chybí lékaři, dočasně se musí zavřít

Pavilon interního oddělení Vsetínské nemocnice.

Internímu oddělení Vsetínské nemocnice chybí lékaři. Až do 8. října je proto omezený provoz příjmové ambulance....

Jsem terčem různých útoků, třeba kvůli vodě, říká zlínský lídr Starostů

Kandidátku Starostů a nezávislých pro komunální volby ve Zlíně vede úřadující...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je primátor...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz