Luděk Maděra.

Luděk Maděra. | foto: Facebook

Ve sporu o zveřejňování platů Zlínský kraj šestnáctkrát porušil zákon

  • 4
Šestnáct zrušených rozhodnutí, šestnáct upozornění na ignorování, přehlížení, úmyslné vyhýbání se skutečnostem a dokonce i na porušení zákona. Krajský úřad ve Zlíně podle názoru zlínského okresního soudu dva a půl roku nerespektoval své nadřízené, tedy Ministerstvo vnitra, ve sporu s občanem, který chce znát odměny krajských úředníků.

„Je neakceptovatelné, aby kterýkoliv nositel veřejné moci postupoval v příkrém rozporu s právním názorem nadřízeného orgánu a polemizoval s činností Nejvyššího správního soudu,“ vytkl kraji samosoudce Milan Polehla.

Jde o kauzu Luďka Maděry ze Zlína, který se neúspěšně domáhá zveřejnění výše odměn vedoucích odborů a ředitele krajského úřadu.

Zlínský soud sice o případném zveřejnění odměn nerozhodoval, krajskému úřadu ale uložil, že musí Maděrovi zaplatit 40 tisíc korun.

Jestli je dostane, ale není jisté. Kraj se totiž může odvolat. Peníze mají vykompenzovat nepřiměřeně dlouhé řízení kolem požadovaných údajů, které se táhne dva a půl roku.

„Žalovaný (Zlínský kraj) projevil nebývalou neúctu nejen k žalobci (Maděra), ale také k moci zákonodárné, výkonné i soudní,“ prohlásil v rozhodnutí Polehla.

Maděrovo jméno zná snad každý úředník ve Zlíně. Na magistrátu i krajském úřadu má pověst věčného stěžovatele. Faktem však je, že z požadavku běžného občana udělal záležitost, kterou se zabývalo ministerstvo i české soudy.

Většinou se postavili na jeho stranu. A řekli, že má právo na to, aby mu úřad informaci o odměnách úředníků sdělil.

Šéf úřadu: Zveřejnění by zaměstnancům zkomplikovalo život

O to nepochopitelnější se zdá reakce krajského úřadu. Maděrovu žádost zamítl už sedmnáctkrát. Jeho nadřízený orgán, kterým je Ministerstvo vnitra, ale toto rozhodnutí šestnáctkrát vrátilo a dalo za pravdu Maděrovi.

Stejně rozhodl i Nejvyšší správní soud.

„Ten výslovně vymezil, že informace o platech zaměstnanců placených z veřejných prostředků se zásadně poskytují,“ upozornil Polehla ve svém rozsudku.

I přes výhrady nadřízených a soudů však kraj na svém stanovisku trvá.

„Zaměstnanci se zveřejněním nesouhlasí, já to respektuji a částky na konkrétní jména sdělit nechci,“ prohlásil ředitel úřadu Vladimír Kutý.

„Vím minimálně o dvou zaměstnancích, kterým by to zkomplikovalo život,“ doplnil.

Maděra: Co když má někdo obrovské příjmy oproti ostatním?

Maděra, který loni neúspěšně kandidoval do Senátu za Pirátskou stranu, si stálé odmítání vysvětluje jinak.

„Třeba by vyšlo najevo, že některé osoby mají obrovské příjmy oproti ostatním. A to by byl průšvih,“ je přesvědčený Maděra.

Kraj naproti tomu upozorňuje, že informace o platech běžně poskytuje. Jde ale o údaje bez jména.

„Nejde tady o žádnou rebelii nebo obstrukce. Částky bez identifikace dáváme běžně,“ ujistil Kutý.

Problém je podle něj v tom, že i úředníci mají právo na ochranu osobních údajů. Proti tomu pak stojí právo Maděry na informace.

„Jde o střet ústavních práv. Zatím v této věci rozhodoval jen soud civilní nebo správní. Pro mě bude kompetentní teprve rozhodnutí Ústavního soudu. To budeme respektovat,“ oznámil ředitel úřadu.

Do té doby by měl mít Maděra v ruce rozsudek, který jasně řekne, zda kraj musí informace poskytnout, nebo ne.