Kaple má vyrůst na pozemku uprostřed obce. | foto: AP ATELIER Praha

Kaple od Pleskota vycházející z baťovské architektury začne vznikat za rok

  • 3
Podle původních plánů už měly být hotové alespoň základy. Travnatá plocha naproti hostinci v Loučce na Zlínsku však nadále zůstává prázdná. Výstavba moderní kaple podle návrhu světoznámého architekta Josefa Pleskota nabírá zpoždění.

„Když to trošku přeženu, mysleli jsme, že pro stavební řízení budeme potřebovat deset papírů, a ne třicet,“ řekl Josef Kořenek, předseda Spolku pro zbudování kaple v obci Loučka.

S přípravou nezbytných dokumentů spolek finišuje a jeho členové hodlají brzy zažádat o zahájení územního řízení. Pokud se neobjeví další zádrhele, nejpozději do konce roku by rádi měli stavební povolení.

„Hrozně rádi bychom kapli příští rok na jaře konečně začali stavět,“ podotkl Kořenek.

Hotovo musí být do roku 2024

Vesnice ve Vizovických vrších zůstává jedinou obcí ve farnosti Újezd, která plnohodnotnou kapli či kostel nemá. Moderní čtyřhranná cihlová stavba se zvonicí má odkazovat k tradici baťovské architektury, kterou autor návrhu vzhledu kaple obdivuje.

„Ztotožňují se s ní i lidé z Loučky. Obec navíc nemá jasně dané centrum, ale umístěním kostelíčku v sousedství hospody se nám jej podaří vytvořit,“ popsal před nedávnem Josef Pleskot.

Kaple musí být hotová nejpozději v roce 2024. Jinak se pozemek podle vzájemné dohody vrátí obci, která jej do užívání spolku převedla.

Financování výstavby svatostánku mají zajistit peníze vybrané při kulturních akcích i dary od věřících a firem.

„Po získání stavebního povolení zřejmě vyhlásíme i veřejnou sbírku,“ přiblížil Kořenek.

Vesnici obklíčili Němci, obyvatele ale ušetřili

Odhadované náklady na stavbu kaple dosahují k šesti milionům korun.

„Předpokládám, že se nám je podaří výrazně snížit. Hodně věcí si chceme udělat sami. Při brigádách se navíc místní lidé dají více dohromady a získají ke kapli také hlubší vztah,“ věří Kořenek.

Stavba, do které se vejdou tři desítky věřících, bude zasvěcena někdejšímu papeži Janu Pavlovi II.

Zároveň půjde o kapli děkovnou. Loučku totiž 22. dubna 1945 obklíčili němečtí vojáci. K vyvraždění obyvatel jako pár dní předtím na Ploštině nebo o den později v Prlově v ní ale nedošlo (více zde).