Loučka na konci války unikla hned dvakrát plánům na vyvraždění obyvatel

  19:29aktualizováno  19:29
Kolem 350 obyvatel Loučky na Zlínsku mohlo na konci druhé světové války zemřít rozkazem gestapa, stejně jako to postihlo Ploštinu. A zřejmě hned dvakrát. Poprvé 22. dubna 1945, není ale zcela jasné, co tehdy obyvatele obce zachránilo. Podruhé lidem hrozilo nebezpečí začátkem května, kdy hromadné vraždě zabránili rumunští a sovětští vojáci.

Vypálení obce Ploština na Valašsku nařízené gestapem 19. dubna 1945 připomíná tento památník. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Jisté je jen to, že u plánu vyvraždit obyvatele Ploštiny se jednalo o odplatu za akci partyzánů, kteří u Loučky pár dní předtím přepadli a postříleli německé vojáky jedoucí z Vizovic.

"V neděli 22. 4. 1945 v odpoledních hodinách obstoupilo obec gestapo a chtěli začít pálit a střílet. Muže zajistili v místním pohostinství a nás děti uzavřeli v domě č. 20," píše v pamětech Josef Petrů, který vše prožil jako desetiletý chlapec. Jeho vzpomínky jsou zřejmě nejkonkrétnějším existujícím zdrojem informací o tom, co se v Loučce stalo.

Gestapo začalo vyjednávat se starostou Josefem Hlavičkou "o způsobu likvidace obce". Ten měl říct, ať první zastřelí jeho. Nestalo se.

Vyhlazení obce možná odvrátily vyjednávací schopnosti

S Němci vyjednával i řídící učitel Antonín Kučera. Uměl dobře německy, byl spojka partyzánů. A podle Josefa Kořenka z Loučky, který je synovcem Josefa Petrů, možná jeho vyjednávací schopnosti a starostovo hrdinství vedly k tomu, že gestapo obec nevypálilo.

"Blížil se konec války, takže už si Němci možná nechtěli dělat problémy.
Jen před několika dny ale vypálili Ploštinu, tak to moc nesedí," zamýšlí se Kořenek.

Historici však odmítají to, že by vesničané dokázali obměkčit Němce vázané rozkazem k vyhlazení obce. Otázka ovšem je, zda takový rozkaz vůbec existoval. Gestapo všechny své dokumenty po 17. dubnu už nevedlo ve velkém pořádku.

V archivech v Berlíně a ve Vídni je sice uložená korespondence německých vojáků z Loučky, jde ale o soukromou poštu. Podle Kořenka však i z ní vyplývá, že s místními lidmi vycházeli relativně dobře. "Byli to učitelé a právníci," říká Kořenek.

"Nakonec se dojednalo, že se vypálí sedm usedlostí a odebere se těmto lidem všechen majetek. Gestapo vedlo starostu po vesnici a ten měl ukázat, koho mají Němci zapálit a vydrancovat. Při pálení Loučky gestapo upozornilo, že jestli partyzáni ještě jednou přepadnou německé jednotky, bude obec srovnána se zemí," píše Petrů.

Historik: Vypáleny měly být i další obce

Historici mají podrobnější informace pouze o druhé hrozbě vyhlazení Loučky ze začátku května. Podle historika Petra Odehnala z Valašských Klobouk mohly stejně dopadnout i některé okolní obce.

"Ještě 4. května 1945, jak bylo po osvobození v materiálech gestapa zjištěno, měl stejný osud jako Ploštinské postihnout obyvatele Tichova, Drnovic, Vysokého Pole, Loučky, Újezda a snad i Lačnova," vyjmenovává Odehnal.

Naštěstí už 2. května k Loučce dorazili první rumunští a sovětští vojáci a obec osvobodili. Ještě tentýž den ale stihli Němci vypálit chalupy na nedalekých Vařákových pasekách.

Autor:

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Další z rubriky

Zlín je evropskou špičkou, říká specialista na signalizaci křižovatek

„Pokud máte naprosto přeplněnou křižovatku, nepomůže, ani kdybyste tam dali...

Společnost Cross Zlín vyváží dopravní technologie do celého světa. Její zakladatel a ředitel Tomáš Juřík pro MF DNES...

Požár v Otrokovicích se škodou 130 milionů zničil i stopy. Případ odložili

Škody po požáru přesáhly 130 milionů korun.

Až příliš devastační účinky měl loňský požár v průmyslovém areálu v Otrokovicích. Vyšetřovatelům se kvůli tomu...

Vsetínská nemocnice bude mít do dvou let novou dialýzu za 70 milionů

Nové hemodialyzační středisko v Kroměřížské nemocnici.

Za dva roky by pacienti z Valašska měli mít k dispozici nové hemodialyzační středisko. To, které funguje ve Vsetínské...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz