Část aleje musí ustoupit protipovodňové hrázi (na ilustračním snímku alej ve Skaličce na Přerovsku).

Část aleje musí ustoupit protipovodňové hrázi (na ilustračním snímku alej ve Skaličce na Přerovsku). | foto: Petr Francán, Nadace Partnerství

Lipová alej u Hradiště je druhá nejhezčí v Česku, přesto brzy padne

  • 3
Lipová alej u řeky Moravy mezi Uherským Hradištěm a Starým Městem získala titul druhého nejkrásnějšího stromořadí letošního roku. Přesto její podstatná část brzy padne k zemi. Povodí Moravy část stromořadí vykácí kvůli stavbě protipovodňové hráze.
Reklama

"Je to vlastně rozloučení s naší alejí, kterou už nikdy v takové podobě jako nyní neuvidíme." Takovými slovy v pondělí komentovala Lea Hudcová z Uherského Hradiště 2. místo místní aleje v soutěži sdružení Arnika Alej roku 2011. Povodí zde brzy vykácí přibližně 100 stromů.

Když Hudcová unikátní stromořadí mohutných stromů do soutěže přihlašovala za sdružení Chraňme zeleň, byla už s plány s Povodí Moravy smířená. "Proto jsem brala soutěž jako ono vzpomínané loučení. Zároveň jsem ale chtěla lidem vyslat S.O.S. zprávu, aby se o dění kolem sebe zajímali, chodili na veřejná jednání a říkali své názory," dodala.

Právě kolem aleje u řeky Moravy bylo dlouho ticho, přestože Povodí Moravy chystalo její kácení léta. V poslední době se ale proti němu zvedá stále silnější odpor, o čemž svědčí úspěch aleje v soutěži i protesty místních lidí. Těm se nelíbí, jak plánované kácení aleje, tak kácení další více jak stovky stromů ve Smetanových sadech.

Mohly stát stromy i hráz, tvrdí kritici

"Petici proti kácení už podepsalo přes 700 lidí a další ji podepisují, do svátků bych ji chtěla rozeslat odpovědným institucím. Doufám, že by se kácení mohlo zarazit," tvrdí mluvčí petičního výboru Lenka Karhanová. "Bohužel, spousta lidí se o věci kolem sebe nezajímá. Až vyjdou jednoho dne ven, tak už uvidí jen pařezy. To ale bude už pozdě," stěžuje si.

Pokud jde o kácení aleje u Moravy, spor se týká jedné části stromořadí, a to té, která je více vzdálena od řeky. Kritici kácení tvrdí, že toto stromořadí mohlo zůstat zachováno a protipovodňová hráz se mohla posunout ještě dál od řeky.

Reklama

"Povodí Moravy s našim sdružením jednalo solidně a vše nám vysvětlovalo. Přesto máme pocit, že za léta příprav mohlo vykoupit pozemky v okolí a hráz posunout mimo alej," namítá Hudcová. Další kritici navrhují, aby Povodí Moravy prohloubilo koryto řeky, což by zabránilo možným povodním.

Úspěch v soutěži alej nezachrání, stromy padnou v lednu

Mluvčí Povodí Veronika Slámová MF DNES sdělila, že kácení v aleji začne v lednu příští roku a úspěch v soutěži na tom nemůže nic změnit. "Celý projekt jsme chystali od roku 1997, snažíme se postupovat co nejšetrněji, řada stromů, které budeme kácet, je už přestárlých, seschlých, navíc nasadíme mnoho nových stromů," uvedla.

Pokud jde o posunutí hráze, Slámová argumentuje tím, že celý projekt by se prodražil na více jak půl miliardy korun, nyní je rozpočet 220 milionů korun.

A nepomohlo by prý ani prohloubení koryta. "Na dně se posouvá štěrk, takže koryto by se muselo bagrovat neustále," řekla. Celou situací se zabývala také Inspekce životního prostředí. I ta však nakonec souhlasila s plány Povodí Moravy.

Reklama
Sdílet článek Facebook Twitter Google Plus
Reklama

3 příspěvky v diskusi