Likérky ve Zlínském kraji instalují bezpečnostní kamery. Nařizuje jim to zákon. Ilustrační snímek

Likérky ve Zlínském kraji instalují bezpečnostní kamery. Nařizuje jim to zákon. Ilustrační snímek | foto: Jan Markovič, iDNES.cz

Likérky nasadily kamery, hlídají výrobu alkoholu

  • 0
Likérky ve Zlínském kraji se postupně vybavují novými kamerami, aby splnily zákonem dané podmínky pro výrobu a distribuci alkoholu. Přestože je to stojí nemalé peníze, nic jiného jim nezbývá, pokud se chtějí udržet na trhu.

Na splnění požadavku, který má pomoci uchránit veřejnost od další smrtící metanolové aféry, průběžně dohlížejí celníci.

„Ve většině likérek už mají kamerový systém nainstalovaný. Pokryto je jím asi osmdesát procent trhu s lihovinami,“ přiblížil ředitel Unie dovozců a výrobců lihovin Jaroslav Burkart.

Odvolání v kauze metanol

Státní zástupce Roman Kafka podal odvolání ve věci dvou distributorů v hlavní větvi metanolové kauzy, v níž padl v květnu rozsudek ve Zlíně.

V těchto dnech se ještě rozhoduje, jestli podá odvolání třetí. V tomto případě zřejmě jde o hlavního distributora Jiřího Vaculu, který dostal 15 let, ale Kafka pro něho požadoval o pět let více.

Dva hlavní míchači otrávené směsi, Tomáš Křepela a Rudolf Fian, dostali u soudu doživotí. Stejně jako pět dalších prodejců se odvolali na místě, zbylí tři obžalovaní si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Zlínská větev metanolové kauzy má na svědomí 38 obětí a více než sto otrávených, kteří s většími či menšími následky přežili. Vzhledem k odvoláním je jasné, že se případem bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Význam kamer spočívá v tom, že na ně budou on-line napojení celníci, kteří tak budou moci sledovat především výrobu alkoholu a kolkování lahví. Dohlédnou na to, aby se do oběhu nedostalo pančované, a tudíž potenciálně závadné pití.

„Zmodernizovali jsme původní kamerový systém, teď máme pětadvacet kamer. Stálo nás to zhruba milion korun,“ popsal Pavel Dvořáček, ředitel vizovické likérky Rudolf Jelínek.

Kamery nejsou všemocné

Ve většině likérek dříve měli v areálu jen bezpečnostní kamery, které dávaly pozor na to, aby se nekradlo. Hlídaná byla hlavně parkoviště a sklady. Nově kamery sledují také výrobu a kolkování lahví, aby se alkohol nepančoval. Vedení podniků se na jejich umístění muselo vždy domluvit s celníky.

„Povinnost splníme. Do konce srpna umístíme na různých místech pět kamer,“ podotkl šéf Liney Nivnice Gabriel Slanicay. Podnik za instalaci systému zaplatí do sto tisíc korun a je s tím smířený. Vedení likérek také nemá nic proti častým návštěvám celníků, kteří jsou od tragické metanolové kauzy, během níž zemřelo padesát lidí, mnohem aktivnější.

„Jsou u nás skoro každý den. Nevidím v tom problém, celníci se chovají korektně,“ hlásil Dvořáček. „Celníci dělají inventury lihu, kontrolují nakládání s kolky,“ doplnil Slanicay.

Instalace kamerového systému se ve Zlínském kraji týká deseti výrobců a distributorů lihu. Zákon to nařizuje od loňského prosince s tím, že platilo tříměsíční přechodné období. Ani to však nebylo definitivní. Celníci volí nezvykle individuální přístup a umožňují ještě odklad do konce srpna.

„Tato odkladná podmínka spuštění kamerového systému je z toho důvodu, že se jedná o velmi specifické řízení,“ sdělila mluvčí Celního úřad pro Zlínský kraj Patricie Valentová.

„Momentálně probíhají konfigurace datového přenosu, následovat budou testy systémů, případně dolaďování technických zařízení,“ dodala mluvčí. Například likérka Rudolf Jelínek chce systém spustit a posílat „obraz“ celníkům už od července.

Podle Burkarta ale nejsou kamery všemocné. Potenciální podvodníci totiž nebudou vyrábět pančovaný alkohol na linkách hlídaných na dálku celníky. Půjde spíš o nelegální míchače, jako byli hlavní strůjci metanolové aféry.

Rudolf Fian a Tomáš Křepela, které zlínský soud nepravomocně potrestal doživotím, měli připravit deset tisíc litrů vražedné směsi v několika velkých barelech ve firemním areálu v Opavě. Odsud se líh dostal do oběhu přes distributory, kteří z něho vyráběli hlavně vodku a tuzemák.

Výrobci lihovin musejí v rámci přísnějších opatření nově platit také kauce. Ti větší, kteří produkují do 25 tisíc lahví ročně, pět milionů korun, menší 500 tisíc. Mají také povinnost používat kolky, z nichž se dá podle čísla dohledat informace o alkoholu v lahvi na internetových stránkách celníků. Obchodníci zase musejí mít vázanou živnost.