Šéf likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích se obává, že se firma nedostane do kondice jako před aférou.

Šéf likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích se obává, že se firma nedostane do kondice jako před aférou. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Po aféře je o české likérky stále nižší zájem. U nás i v zahraničí

  • 6
O český alkohol je po metanolové aféře stále nižší zájem v tuzemsku i v řadě zahraničních zemí. Někteří výrobci odhadují, že u nich škody mohou být v desítkách milionů korun. Jedovatý metanol, který se objevil v lahvích s alkoholem poprvé před čtyřmi měsíci, navíc stále zabíjí.

Metanolová aféra znamenala velkou ránu nejen pro nepoctivé, ale i pro poctivé likérky. Zvlášť ta největší ve Zlínském kraji, vizovický Rudolf Jelínek, sčítá škody. "Půjdou do desítek milionů," přiznal generální ředitel Pavel Dvořáček.

Situace je pro likérku nepříznivá hlavně na Slovensku, které po prvních obětech zakázalo na čas dovoz českého alkoholu na tamní trh.

"Teď je to tam pro nás mimořádně obtížné. Slováci raději sáhnou po jiném výrobku než českém," konstatoval Dvořáček.

Nedůvěra zákazníků je poznat také v Rusku nebo v Kazachstánu.

"Všeobecně je těžké vybudovat si na těchto trzích pevný vztah s distributory i se spotřebiteli. Prohibice veškeré vztahy narušila," podotkl pro agenturu ČTK exportní ředitel likérky Martin Déva. "Výpadku dodávek a všech negativních dopadů využila místní konkurence a zaplavila trh vlastními výrobky," doplnil.

Opačnou situaci zažívá Linea Nivnice, výrobce ovocných šťáv. Firma vyrábí i několik druhů lihovin, se kterými na podzim boduje hlavně na Moravě. Tam se totiž uvolnilo místo na trhu po nepoctivých likérkách.

"Pančovaný alkohol nám paradoxně usnadnil situaci. Likérky, které se do toho namočily, rychle skončily. My jsme pak mohli zaplnit díru na trhu svými výrobky," poznamenal ředitel Gabriel Slanicay.

Z Nivnice tedy může poslat dobrou zprávu: "Výroba se vrátila do normálního stavu, v jakém byla před metylalkoholovou kauzou."

Už to nebude jako dřív

To z Jelínka zaznívají smutnější slova. "Nevěříme, že by se situace vrátila na předprohibiční úroveň," povzdechl si Dvořáček.

Vzpomněl podobnou kauzu v Rakousku, kde byl problém s vínem. "Tam trvalo léta získat zpět důvěru spotřebitelů," upozornil Dvořáček.

Likérkám se nelíbí postup státu, který umožnil metanolovou tragédii. "Jakmile se v této sféře objeví jakékoliv pochybení, mělo by se trestat, aby to nestálo životy jako v poslední době," míní Slanicay.

Spolu s Dvořáčkem volají po přísnějších kontrolách, aby měli černí výrobci vstup na trh těžší, a požadují také rychlejší zákaz šestilitrových balení, který chystá vláda.

Co se týče alkoholu, stále platí, že letos vyrobené lahve musí mít červený kolek. Ke každé z lahví se také dodává rodný list, tedy doklad o původu alkoholu.

Státní zástupce dokončuje obžaloby

Nebezpečí stále není zažehnáno. O víkendu zemřel už osmatřicátý člověk na otravu metylalkoholem, muž z Benešovska (více čtěte zde).

"Rád bych apeloval na konzumenty alkoholu a vyzval je k maximální opatrnosti," podotkl před tragickou událostí Gabriel Slanicay, ředitel likérky Linea Nivnice.

Podle něho je obezřetnost nezbytná právě v období Vánoc a novoročních oslav. "Mezi lidmi je stále pět tisíc litrů jedovaté lihoviny," upozornil Slanicay.

A jak jsou na tom viníci metylalkoholové kauzy? První obžaloba už padla na Příbramsku, zbylé budou následovat v nejbližších dnech, maximálně týdnech. Týká se to pro pachatele figurující na středním a nižším stupni nelegální sítě. Třem hlavním podezřelým v kauze, Rudolfu Fianovi, Tomáši Křepelovi i Jiřímu Vaculovi, zlínský okresní soud prodloužil vazbu (více zde).