Radek Březina u olomouckého soudu. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Březina může být brzy volný, podle žalobců vyvádí majetek do zahraničí

  • 1
Radkovi Březinovi hrozí za organizované podvody s lihem a uplácení policistů i svědků až 16 let vězení. Vrchní soud však bude za pár týdnů rozhodovat, zda ho pustí z vazby. Venku by pak pro Březinu neplatila žádná omezení. Přitom je podle žalobců patrné, že muž, jehož označují za českého lihového bosse, masivně vyvádí obří majetek mimo republiku.

Do měsíce a půl může být Radek Březina ze Zlína-Kostelce, který je podle policie hlavou lihové mafie na Moravě a možná i v Česku, z vazby venku. Pokud totiž vrchní soud v příštích týdnech potvrdí rozhodnutí olomouckého soudce o vrácení případu vyšetřovatelům, bude Březinovi zbývat do vypršení vyšetřovací vazby posledních sedm dní.

To není dobrá zpráva pro policisty ani svědky, kteří figurují v jeho kauzách.

Lihový boss figuruje i v kauze metyl

Radek Březina není jen hlavní podezřelý v případu obrovských daňových úniků, figuruje také v metylové kauze, při níž umírali lidé. Konkrétně v její karlovarské větvi, jež ale vyrůstá z moravského kmene.

Březina je mezi šesti obviněnými, již měli do Karlových Varů dopravit asi sto litrů kontaminovaného lihu, který se následně dostal ke spotřebitelům.

"Případ je ve fázi těsně před podáním obžaloby, měla bych ji podat ještě do konce ledna," přiblížila karlovarská okresní státní zástupkyně Květoslava Nováková.

Obvinění jsou stíháni za přečin ohrožování závadnými potravinami, hrozí jim dva roky vězení. Ve srovnání s daňovými zločiny, kde mu hrozí 16 let, je to pro Březinu maličkost. V tomto případě ale na jeho nelegální kšefty doplatili lidé, kteří se napili vadného alkoholu. "Zdravotní následky byly vážné, naštěstí ne smrtelné," upřesnila Nováková.

Jedovaté pití, jež obsahovalo nebezpečné množství metylalkoholu, putovalo přes několik prostředníků přímo od zdroje. Tedy od míchačů Rudolfa Fiana a Tomáše Křepely, kteří smrticí směs připravili v Opavě a jsou jako hlavní obvinění v celé metylové kauze ve vazbě.

Dodávka přišla k hlavnímu distributorovi Jiřímu Vaculovi, odtud pak přes šestici obviněných, mezi nimiž byl i Březina, doputovala až do Karlových Varů.

Soud v nejdůležitější větvi metanolové kauzy začne ve Zlíně 3. března. Hlavním viníkům hrozí až 20 let vězení, případně doživotí.

Nejpikantnější na tom je, že by pro něho na svobodě neplatila žádná omezení. Březinovi, jehož mafiánská skupina podle policistů stát připravila o tři miliardy korun, zůstane i pas, takže bude moci cestovat.

Podle žalobců existuje reálné nebezpečí, že uprchne do zahraničí a bude se skrývat.

"Útěkový důvod je zřetelný," tvrdí žalobce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, jenž Březinovy případy dozoruje.

"S ohledem na druh trestné činnosti disponuje velkým majetkem, který nebyl zajištěn. Zaregistrovali jsme, že ho vyvádí do ciziny. Má tam své kontakty," upřesnil.

Proč se Březina může dostat brzy na svobodu?

Vyšetřovací vazba trvá maximálně 12 měsíců, Březina je za mřížemi společně se svým bratrem Tomášem už rok a půl od září 2012. Týden před vypršením roční lhůty totiž podal státní zástupce žalobu a Březinovi tak odstartovala maximálně dvouletá soudní vazba.

Březinu, jeho bratra a dalšího komplice žalobce viní z toho, že ukrývali milion litrů lihu ve skladech ve Valašském Meziříčí, Olomouci a Stojčíně.

Olomoucký krajský soud ale ve středu překvapivě na návrh obhajoby případ spojil s dalšími lihovými kauzami Březiny a spis chce vrátit žalobci. Tím se však věc dostane zpět do přípravného řízení a soudní vazba pomine. A začne dobíhat ta vyšetřovací, z níž Březinovi zbývá jen málo - sedm dní.

Hrozí, že bude ovlivňovat svědky

Žalobce Michal Galát proti sloučení případů podal stížnost k Vrchnímu soudu v Olomouci.

"Rozhodnout o ní může do šesti týdnů. Jestli dá za pravdu krajskému soudu, začne Březinovi běžet lhůta," přiblížil Galát, jenž dohlíží na tento případ.

Pak by mohl jen odpočítávat dny. V rukou nemá páky, jak Březinu udržet za mřížemi. "Jsme vázáni zákonem," dodal Galát.

Soudce olomouckého krajského soudu Eduard Ondrášek.
Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Soudce olomouckého krajského soudu Eduard Ondrášek (vlevo) a jeden z obžalovaných Tomáš Březina.

Pokud by byl Březina propuštěn předčasně, musel by se hlásit u probačního úředníka. Po vypršení vazby bude mít úplně volné ruce.

Žalobci se proto obávají, že může ovlivňovat svědky, kteří v posledních dnech začali mluvit. Mohli by pak couvnout.

Svědky, policisty i žalobce se snažil Březina uplácet už přímo z vazby. "Při výsleších bylo zřejmé, že někteří lidé mají z Březiny strach. Existuje hrozba, že je bude ovlivňovat," myslí si Šereda.

Daňový únik za tři miliardy korun

Březinovo propuštění tak může zkomplikovat vyšetřování. Policie mluví o specifikované trestné činnosti, kterou není snadné rozplést.

O Březinových úplatkářských pokusech informovala policie minulý týden po rozsáhlé razii. Při ní se ukázalo, že Březina fakticky vlastní kontroverzní Likérku Drak či firmu Morávia-Chem z Hrobic, jež pracují s lihem. A stojí také za dalšími sklady lihu v Duchcově, Ostravě a Hrobicích.

Celkem jde o více než dva miliony litrů lihu a daňový únik kolem tří miliard, za všechno Březinovi hrozí 16 let vězení.

Právě lednový zátah, po němž policie označila Březinu za hlavu lihové mafie, byl ale důvodem, proč olomoucký soudce Eduard Ondrášek všechny případy sloučil.

"Podstatně se ale změnily okolnosti případu. Existuje důvodné podezření, že by trestná činnost mohla být mnohem závažnější a jde o zločineckou skupinu," vysvětlil verdikt Ondrášek s tím, že možné propuštění Březiny, a tedy i jeho bratra, je "nemilý důsledek" (rozhovor se soudcem čtěte zde).

Podle obhájců soud rozhodl správně. Říkají, že jde ze strany žalobce o účelovou snahu jejich klienty nechat sedět ve vazbě. Sami Březinovi tvrdí, že rozhodně prchnout nechtějí.

"Chtěl bych se postarat o děti, studují v zahraničí a jsou bez prostředků," prohlásil u soudu Radek Březina.

"Nehodlám utíkat ani se skrývat. Jde mi o rodinu," konstatoval jeho bratr Tomáš.