Radek Březina se u olomouckého soudu zpovídá z několika tajných skladů nelegálního lihu.

Radek Březina se u olomouckého soudu zpovídá z několika tajných skladů nelegálního lihu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Březina mi řekl, že koupil 300 tisíc kolků ke skartaci, uvedl svědek

  • 6
O uplacených celnících, kteří spolupracovali s lihovým bossem Radkem Březinou, mluvil svědek u soudu v Olomouci. Sám si od Březiny kupoval nelegální líh na výrobu alkoholu, který prodával.

Obrovské nelegální kšefty s lihem, na kterých podle obžaloby závratně zbohatnul Radek Březina ze Zlína, se podle svědků odehrávaly za tiché spolupráce celníků.

Už dříve to potvrdil Březinův mladší bratr a jeho pravá ruka Tomáš Březina, když se rozhodl vypovídat (více zde). V úterý ve stejném duchu mluvil u soudu v Olomouci Milan Mikulášek, který od Radka Březiny líh kupoval a v případu vypovídal jako svědek.

Od začátku bylo sice zřejmé, že nechce mluvit na rovinu, postupně ale sděloval závažné skutečnosti, které se týkaly celníků i nelegální výroby alkoholu v Likérce Drak ve Chvalčově.

"Tři sta palet alkoholu se tam každý měsíc vyrobilo navíc, jako že bokem," odpověděl po dotazu soudce Mikulášek.

Potvrdil také to, o čem mluvila už policie: Likérku Drak, stejně jako některé další firmy, jež se zabývají zpracováním lihu, skrytě ovládal Radek Březina. "Vložil tam spoustu peněz, zaplatil likérce celní jistinu 20 milionů korun," řekl Mikulášek.

V souvislosti s nezákonnou výrobou lihu mu měl Březina také sdělit, že "není problém sehnat nelegální kolky od celníků". To však nebylo vše, co na toto téma u soudu padlo.

O pár desítek minut později, poté co se k jeho výpovědi vyjádřil Březina a prohlásil, že mu sám dodával nelegální líh, Mikulášek pokračoval konkrétněji.

"Řekl mi, že šéf celníků v Ostravě mu prodal 300 tisíc kolků, které měly jít na skartaci," tvrdil Mikulášek, který byl už dříve podmíněně odsouzený za nelegální výrobu alkoholu.

Každý věděl jen to, co musel vědět

Březina teorii o svém napojení na celní správu nepopřel. Reagoval tak, že by takové věci Mikuláškovi, který mu dlužil zhruba dva miliony korun, nikdy neříkal.

"Mohl to slyšet z mého okolí, ne ode mě," řekl Radek Březina. "Každý věděl jen to, co musel vědět," doplnil.

Zástupce mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Roman Miarka řekl, že informace, které zazněly u soudu, nejsou celnímu úřadu známy. „Nebudeme je komentovat," sdělil Miarka.

Nechybělo mnoho a Březina s Mikuláškem byli dobří partneři. Březina totiž vypověděl, že Mikuláškově družce půjčil milion korun na nákup menší likérky, v níž už předtím vyráběli tvrdý alkohol načerno, a dodával jim tam líh.

Možná mohla nakonec fungovat na pololegální bázi jako Likérka Drak, avšak Mikuláškovi se s partnerkou nedařilo a nedokázali splácet své závazky. Březina je chtěl poslat před soud, ale na podzim předloňského roku, krátce před tím, než to mohl udělat, ho zatkla policie.

U soudu v Olomouci se s bratrem Tomášem zpovídá z půlmiliardového daňového úniku. V Olomouci, Valašském Meziříčí a Stojčíně měli skladovat skoro dva miliony litrů nelegálního lihu.

Tomáš Březina zpočátku zapíral, ale po roce stráveném ve vazbě začal vypovídat. Popsal, že se ve firmě Morávia-Chem v Hrobicích, jež také patřila skrytě jeho sourozenci, pod "dohledem" celníků jen na oko denaturovali potravinářský líh. Ten pak na náklaďácích putoval do likérek nebo utajených skladů.