Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lídr zlínské KDU: Styděl bych se slibovat něco, co jsem měl roky dělat

  13:01aktualizováno  13:01
Předvolební kampaň ve Zlíně ještě pořádně nezačala, ale mezi stranami, které jsou na radnici v koalici, už to začalo skřípat. Jejich zástupci se vzájemně kritizují za předvolební vyjádření a sliby. K ODS a ČSSD se přidali i lidovci.

Lídrem zlínské kandidátky KDU-ČSL do komunálních voleb je Miroslav Kašný. | foto: Oficiální stránky města Zlín

S premiérem Petrem Nečasem zahájila koncem minulého týdne kampaň do komunálních voleb zlínská ODS a avizovala boj proti korupci či snahu zprůhlednit veřejné zakázky na radnici. Vzápětí přišla ČSSD s tím, že bude chtít, aby se ve Zlíně snížila vysoká cena vody, poplatek za svoz komunálního odpadu i daň z nemovitosti.

V pondělí své vize představili lidovci, kteří s občanskými a sociálními demokraty tvoří na zlínské radnici koalici. Lídr kandidátky KDU-ČSL Miroslav Kašný se vyjadřoval i hodně kriticky. "Slibovat něco, co jsem měl dělat čtyři roky, bych se styděl," uvedl doslova Kašný.

Kašný: Rada má výsledky, ale neví se o nich

Současně však odmítl kritiku práce stávající koalice, s níž přicházejí před volbami menší strany. Podle Kašného má městská rada výsledky, problém však vidí v tom, že o nich jsou lidé špatně informováni.

Lídr lidovců ve Zlíně dodal, že jeho strana by na radnici po volbách chtěla prosazovat výstavbu bydlení pro sociálně slabší občany, především startovací byty a domy na půli cesty.

Boris Popesko, zastupitel a lídr zlínské kandidátky ČSSD.Sociální demokraté nebývale štědré sliby zdůvodňují krizí. "Soubor našich konkrétních opatření je reakcí na ekonomickou krizi. To je důvod, proč jsme k nim dříve nepřistoupili," vysvětlil lídr zlínské kandidátky ČSSD Boris Popesko.

Co dělí ODS a ČSSD? Názor na svoz odpadu

Mezi sliby ČSSD je i to, že bude chtít stávající poplatek za svoz odpadu, který je 500 korun, snížit až o třetinu. Město podle ní na výběru poplatků od lidí vydělává, což je špatně. Nemělo by se totiž chovat jako soukromá firma generující zisk. "Chceme, aby poplatek odpovídal skutečným nákladům na svoz odpadu," naznačil Popesko.

Náměstek zlínské primátorky a zastupitel za ODS Miroslav Hladík.Náměstek zlínské primátorky Miroslav Hladík z ODS, který má ekonomiku na radnici v kompetenci, minulý pátek prohlásil, že město svoz odpadu dotuje a že podobným přístupem by bylo za pár let vše zadarmo. A na adresu ČSSD přidal slovo populismus.

Sociální demokraté ale tvrdí, že z městského rozpočtu jasně vyplývá, že Zlín na svozu odpadu vydělává. Minimálně 1,5 milionu ročně. "V posledních čtyřech letech město vybralo na poplatcích za svoz komunálního odpadu každý rok částku v rozmezí od 31 od 33 milionů korun. Náklady se přitom pohybovaly v rozmezí od 27 do 31 milionů," upřesnil Popesko.

Hladík na to reagoval tak, že si nechá zpracovat podrobný a aktuální ekonomický rozbor, z něhož by měl podle něho skutečný stav jasně vyplynout. "Nebudu teď střílet čísly od boku. Záleží na tom, co všechno do nákladů za svoz komunálního odpadu zahrnují. To já přesně nevím. Analýzu bych chtěl mít do dvou tří dnů hotovou," řekl v pondělí Hladík.

Z informací, které MF DNES dostala od mluvčí magistrátu Marie Masaříkové, vyplývá, že město v posledních čtyřech letech vydalo ročně na svoz komunálního odpadu vždy více než 500 korun za jednoho obyvatele. Loni to mělo být 558, předloni 581 korun.

ODS, ČSSD i KDU-ČSL se v předvolební kampani shodují hlavně v tom, že odmítají kritiku současné koalice. S ní přišla například strana TOP 09 s hnutím Starostové a nezávislí nebo kandidátka M. O. R. za Morální očistu radnice. "Pokud chci někoho kritizovat, měl bych ho nejdříve poznat. A to se neděje," řekl k tomu lídr lidovců Kašný.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích

Kolonáda v Lázních Luhačovice.

Formální chyba zastavila výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci kolonády v Luhačovicích. Práce, které mají stát přes...

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

Najdete na iDNES.cz