Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé žalují E.ON, vysoké napětí přes jejich pozemky vede načerno

  19:00aktualizováno  19:00
Po patnácti letech sporů se obyvatelé Slušovic rozhodli zažalovat nadnárodní firmu E.ON, která jim na pozemcích bez jejich souhlasu vybudovala vedení vysokého napětí. Jde o černou stavbu bez kolaudace, přesto je celou dobu v provozu.

Příběh je to těžko uvěřitelný. Začal v roce 2000, kdy E.ON získal pravomocné stavební povolení na úpravu stávajícího vysokého napětí. To na pozemcích bylo a k němu i věcné břemeno.

„Při provádění stavby firma vycházela z toho, že stavební povolení bylo vydáno řádně,“ reagoval mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Jenže nutný byl i souhlas vlastníků jednotlivých pozemků, a ten firma neměla. Proč si jej neopatřila, mluvčí nevysvětlil. I tak s pracemi E.ON začal. Byly natolik rozsáhlé, že vlastně vznikla stavba nová. A na tu se povolení nevztahovalo.

Fotogalerie

„V daném případě se nejednalo o úpravy stávající trasy vedení, ale o umístění a povolení stavby nové, vyžadující nejen stavební povolení, ale i územní rozhodnutí, které v daném případě vydáno nebylo,“ řekla mluvčí krajského úřadu Helena Mráčková.

Nové vedení se od toho původního lišilo šířkou ochranného pásma, výškou i trasou. „Kdyby to vedli v původním místě, nevadilo by mi to. Jenže pak jsem najednou zjistil, že mám nové dráty středem pozemku, navíc nad bazénem,“ popsal Pavel Drápal.

Stavební úřad nařídil odstranit stavbu, ale nijak to nevymáhal

Stavba, kterou lidé od počátku rozporovali, byla dokončená v roce 2002. V následujícím roce ale úřad ve Slušovicích povolení pro E.ON zrušil a v roce 2006 dokonce nařídil stavbu odstranit.

Poslední úřední rozhodnutí je z roku 2007 a vydal ho krajský úřad. Potvrdil, že jde o černou stavbu a změnil jen termín, do kdy má zmizet. A právě to je okamžik, kdy se stala zásadní a dnes už prakticky nenapravitelná chyba. Stavební úřad ve Slušovicích sice nařídil odstranit stavbu, ale nijak to nevymáhal. A E.ON ji nechal stát.

Do pěti let od rozhodnutí je možné jej vymáhat i exekučně, jenže lhůta je dávno promlčená a také na úřadě jsou dnes jiní lidé. Vysvětlit, proč se to stalo, nemohou. „Byla to chyba, která se mimo jiné podepsala na ukončení pracovního poměru tehdejšího vedoucího stavebního úřadu,“ sdělil slušovický starosta Petr Hradecký.

„Celý případ měl už od začátku nešťastný průběh, na kterém se s velkou pravděpodobností podepsaly chyby nebo nevhodný způsob jednání několika zúčastněných stran, které nakonec vedly k zablokování veškeré komunikace,“ dodal.

MF DNES kontaktovala i tehdejšího vedoucího stavebního úřadu Petra Gazdoše, ten si ale na okolnosti případu údajně nepamatuje.

E.ON už v roce 2013 slíbil demontáž, ale nic se nestalo

„Dospěli jsme do fáze, kdy E.ON vyhrožuje vyvlastněním, a já podal žalobu. Už jen čekám na termín jednání,“ říká Rudolf Horák ze Slušovic. I přes jeho pozemek vede nezkolaudované vysoké napětí.

Jde o první žalobu, podobných ale ze Slušovic zamíří k soudu celkem desítka. Chystají je lidé, přes jejichž pozemky vysoké napětí vede. Ochranné pásmo kolem něj totiž zabírá většinu prostoru a pozemky tím ztratily na ceně i možnosti využití.

E.ON tvrdí, že nyní situaci intenzivně řeší. „Firma preferuje smírné a oboustranně přijatelné řešení, o čemž svědčí i zaslané návrhy smluv o zřízení věcného břemene,“ tlumočil Vácha.

Tím však jen přilil oleje do ohně. Návrhy dostali rozzlobení majitelé do schránek v situaci, kdy podávají žaloby.

Shodně popisují sliby, které firma nesplnila. V ruce mají třeba zcela konkrétní harmonogram demontování stavby, který jim E.ON poslal před Vánocemi roku 2013. V něm stojí, že demontáž „začne příští léto a skončí v září“.

V té době byli majitelé pozemků s firmou domluveni, že vedení skryje pod zem. Žádní dělníci ovšem nepřišli a dráty zůstávají nad zemí.

„Dnes už je v tom hodně emocí, obávám se, že skutečně v některých případech bude muset rozhodnout soud,“ naznačil Vácha. Termín soudního jednání ještě nařízený není. Rozhodovat se bude v Českých Budějovicích, kde má firma hlavní sídlo.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Stamiliony promění Ploštinu, tvrz v Rymicích a Cyrilometodějské centrum

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Tři významná místa ve Zlínském kraji čeká zásadní proměna. Díky ní budou návštěvníci moci poznat připomínku tragédie na...

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Najdete na iDNES.cz