Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé žalují E.ON, vysoké napětí přes jejich pozemky vede načerno

  19:00aktualizováno  19:00
Po patnácti letech sporů se obyvatelé Slušovic rozhodli zažalovat nadnárodní firmu E.ON, která jim na pozemcích bez jejich souhlasu vybudovala vedení vysokého napětí. Jde o černou stavbu bez kolaudace, přesto je celou dobu v provozu.

Příběh je to těžko uvěřitelný. Začal v roce 2000, kdy E.ON získal pravomocné stavební povolení na úpravu stávajícího vysokého napětí. To na pozemcích bylo a k němu i věcné břemeno.

„Při provádění stavby firma vycházela z toho, že stavební povolení bylo vydáno řádně,“ reagoval mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Jenže nutný byl i souhlas vlastníků jednotlivých pozemků, a ten firma neměla. Proč si jej neopatřila, mluvčí nevysvětlil. I tak s pracemi E.ON začal. Byly natolik rozsáhlé, že vlastně vznikla stavba nová. A na tu se povolení nevztahovalo.

Fotogalerie

„V daném případě se nejednalo o úpravy stávající trasy vedení, ale o umístění a povolení stavby nové, vyžadující nejen stavební povolení, ale i územní rozhodnutí, které v daném případě vydáno nebylo,“ řekla mluvčí krajského úřadu Helena Mráčková.

Nové vedení se od toho původního lišilo šířkou ochranného pásma, výškou i trasou. „Kdyby to vedli v původním místě, nevadilo by mi to. Jenže pak jsem najednou zjistil, že mám nové dráty středem pozemku, navíc nad bazénem,“ popsal Pavel Drápal.

Stavební úřad nařídil odstranit stavbu, ale nijak to nevymáhal

Stavba, kterou lidé od počátku rozporovali, byla dokončená v roce 2002. V následujícím roce ale úřad ve Slušovicích povolení pro E.ON zrušil a v roce 2006 dokonce nařídil stavbu odstranit.

Poslední úřední rozhodnutí je z roku 2007 a vydal ho krajský úřad. Potvrdil, že jde o černou stavbu a změnil jen termín, do kdy má zmizet. A právě to je okamžik, kdy se stala zásadní a dnes už prakticky nenapravitelná chyba. Stavební úřad ve Slušovicích sice nařídil odstranit stavbu, ale nijak to nevymáhal. A E.ON ji nechal stát.

Do pěti let od rozhodnutí je možné jej vymáhat i exekučně, jenže lhůta je dávno promlčená a také na úřadě jsou dnes jiní lidé. Vysvětlit, proč se to stalo, nemohou. „Byla to chyba, která se mimo jiné podepsala na ukončení pracovního poměru tehdejšího vedoucího stavebního úřadu,“ sdělil slušovický starosta Petr Hradecký.

„Celý případ měl už od začátku nešťastný průběh, na kterém se s velkou pravděpodobností podepsaly chyby nebo nevhodný způsob jednání několika zúčastněných stran, které nakonec vedly k zablokování veškeré komunikace,“ dodal.

MF DNES kontaktovala i tehdejšího vedoucího stavebního úřadu Petra Gazdoše, ten si ale na okolnosti případu údajně nepamatuje.

E.ON už v roce 2013 slíbil demontáž, ale nic se nestalo

„Dospěli jsme do fáze, kdy E.ON vyhrožuje vyvlastněním, a já podal žalobu. Už jen čekám na termín jednání,“ říká Rudolf Horák ze Slušovic. I přes jeho pozemek vede nezkolaudované vysoké napětí.

Jde o první žalobu, podobných ale ze Slušovic zamíří k soudu celkem desítka. Chystají je lidé, přes jejichž pozemky vysoké napětí vede. Ochranné pásmo kolem něj totiž zabírá většinu prostoru a pozemky tím ztratily na ceně i možnosti využití.

E.ON tvrdí, že nyní situaci intenzivně řeší. „Firma preferuje smírné a oboustranně přijatelné řešení, o čemž svědčí i zaslané návrhy smluv o zřízení věcného břemene,“ tlumočil Vácha.

Tím však jen přilil oleje do ohně. Návrhy dostali rozzlobení majitelé do schránek v situaci, kdy podávají žaloby.

Shodně popisují sliby, které firma nesplnila. V ruce mají třeba zcela konkrétní harmonogram demontování stavby, který jim E.ON poslal před Vánocemi roku 2013. V něm stojí, že demontáž „začne příští léto a skončí v září“.

V té době byli majitelé pozemků s firmou domluveni, že vedení skryje pod zem. Žádní dělníci ovšem nepřišli a dráty zůstávají nad zemí.

„Dnes už je v tom hodně emocí, obávám se, že skutečně v některých případech bude muset rozhodnout soud,“ naznačil Vácha. Termín soudního jednání ještě nařízený není. Rozhodovat se bude v Českých Budějovicích, kde má firma hlavní sídlo.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Další z rubriky

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Mgr. Karel Palata, MBA
Obchodní zástupce - Partner řezníků a uzenářů

Mgr. Karel Palata, MBA
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.cz