O dotace na výměnu kotlů žádala Zlínský kraj spousta lidí.

O dotace na výměnu kotlů žádala Zlínský kraj spousta lidí. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Neúspěšných žadatelů bylo přes sto, víc než tisícovka lidí dotaci dostane

  • 2
Celkem 1 179 nových ekologických kotlů nahradí letos ve Zlínském kraji staré kotle na tuhá paliva. Se žádostí o takzvanou kotlíkovou dotaci uspělo v první fázi rozdělování peněz přesně tolik lidí. Vyřazených je jen 110 žadatelů.

„Důvodem bylo třeba to, že lidé chtěli měnit starý plynový kotel za plynový kondenzační. Těm jsme ale podle podmínek dotace vyhovět nemohli,“ uvedl Ivan Mařák, krajský radní odpovědný za životní prostředí.

Na konci dubna ještě žádosti projedná rada kraje a vzápětí se začnou podepisovat první smlouvy se žadateli. Vůbec nejčastěji chtějí lidé za dotační peníze pořídit kotel na biomasu, takových žádostí kraj eviduje 477 a v celkovém počtu tvoří víc než 40 procent.

Druhý v pořadí je plyn s 21 procenty, třetí kombinace uhlí a biomasy a čtvrtá jsou tepelná čerpadla. Vůbec nejméně žadatelů plánuje kotel na uhlí. Není jich ani šest a půl procenta. Úspěšní žadatelé ve Zlínském kraji si rozdělí 148 z celkem 155 milionů korun, které kraj na první fázi dotací dostal. Podle původního plánu měl nejprve rozdělit polovinu částky a s ročním odstupem druhou.

Tím se mělo předejít náporu na výrobce kotlů či instalatérské firmy. Zájem ale předčil očekávání a žádosti zamýšlenou sumu vysoce převýšily už během prvních tří dnů. Kraj proto rozhodl, že uspokojí všechny úspěšné žadatele (více zde).

Nevyřazovaly se ani žádosti s formálními nedostatky, pokud chyběly doklady, mohli je lidé dodat v průběhu hodnocení.

Dotace jsou uzavřené zatím v polovině krajů a zájem o jiné vytápění než uhlím je citelný v každém z nich. „Zájem o plynové kotle je v sedmi krajích téměř dvakrát větší než o kotle jen uhelné,“ potvrdil předseda Rady Českého plynárenského svazu Jan Valenta.

Rozdávání státních dotací bude pokračovat, ve Zlínském kraji se během šesti let rozdělí celkem 480 milionů korun.