Hyperbarická komora v Městské nemocnici Ostrava vznikla jako první v bývalém...

Hyperbarická komora v Městské nemocnici Ostrava vznikla jako první v bývalém Československu - slouží od září 1965. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Riziko otravy kysličníkem roste. Lidé ho stále podceňují, varují odborníci

  • 1
Každý rok zemře v Česku na otravu oxidem uhelnatým kolem 150 lidí a ještě vyšší počet se přiotráví. Na revizi kotle, komínu i karmy ale podle odborníků stále není pozdě.

Není vidět ani cítit, a právě proto patří k nejnebezpečnějším. Oxid uhelnatý, dříve známý jako kysličník, je jedovatý plyn a riziko otravy spojené s jeho únikem stoupá právě v tomto období. Tragické případy se v minulosti nevyhnuly ani Zlínskému kraji a regionální odborníci proto doporučují nepodceňovat kontrolu.

„Málokdo si nás zavolá ve chvíli, kdy kotel normálně funguje. To je ale špatně. Nejlepší je nechat si revizi udělat ještě před sezonou a opakovat ji každý rok,“ upozornil plynař ze Zlína Pavel Kadlček.

Na druhou stranu, ani teď, po zahájení topné sezony, není na kontrolu pozdě. Špatně seřízený kotel, nedostatečné odvětrávání nebo nedokonalé spalování totiž mohou způsobit velké problémy s tragickými následky.

Valašským Meziříčím například před dvěma lety otřásla smrt jednoho z bratrů, kteří se přiotrávili při koupání. Z karmy v koupelně začal unikat oxid uhelnatý, chlapci se ho nadýchali, upadli do bezvědomí a začali se topit. Přivolaní lékaři je oba transportovali do ostravské nemocnice, kde mají k dispozici speciální hyperbarickou komoru, jež pomáhá znovu okysličit organismus. Staršího z chlapců se ale odborníkům zachránit nepodařilo (psali jsme zde).

Podobnou zkušenost s otravou jedovatým plynem má podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v Česku každý rok na 360 lidí. Zhruba 150 případů končí smrtí.

Záchranáři mají detektory u sebe

Oxid uhelnatý je totiž nebezpečný i v malém množství. „Člověk ho ale nemusí vůbec zaregistrovat a upadne do bezvědomí. Pak už je jen otázkou štěstí, zda ho někdo najde včas,“ varoval mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Letošní zima zatím ve Zlínském kraji naštěstí žádnou otravu plynem nepřinesla. Případy se ale podle záchranářů objevují každý rok, nicméně ve většině případů nejsou tak fatální jako před dvěma lety. I samotní zdravotníci se ale proti nebezpečnému plynu začali chránit.

„Asi dva roky používáme brašny, na kterých jsou instalované detektory. Když přijdeme do místnosti, kde je zvýšená hladina oxidu, tak nás to včas upozorní,“ přiblížil krajský záchranář Petr Olšan.

Podobné detektory doporučují i odborníci. „Když má někdo doma starší typ karmy, u které není tato pojistka automatickou součástí, tak bych s koupí detektoru rozhodně neváhal. Tam není co řešit,“ zdůraznil Jan Kmenta, jenž na Zlínsku nabízí kominické služby.

Zájemců o kontrolu plynových zařízení má hodně a objednávky už směřuje i na leden. Z vlastní zkušenosti ví, že většina domácností má kotel v pořádku a zásadní oprava nebo výměna není nutná zase tak často. Stejně jako ostatní ale doporučuje dodržovat několik zásad. Patří mezi ně třeba dostatečné odvětrávání místností.

„Majitelé často kvůli tomu, aby zabránili únikům tepla, zatěsní otvory a tím zabrání cirkulaci vzduchu s kyslíkem, který je potřebný pro hoření plamene v karmě. Ten pak zhasíná a do vzduchu se uvolňuje oxid uhelnatý,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Organismus pak na uvolněný kysličník reaguje malátností, bolestí hlavy, zvracením. Řada lidí si ale takový stav vyhodnotí jako běžný zdravotní problém a nezabývá se jím. Lékaři v takovém případě radí okamžitě opustit místnost a dům vyvětrat. První příznaky totiž mohou rychle přejít do bezvědomí a skončit i smrtí.