Lidé ve Zlínském kraji pečují o své zdraví zodpovědněji než v jiných regionech. Ilustrační snímek

Lidé ve Zlínském kraji pečují o své zdraví zodpovědněji než v jiných regionech. Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Preventivní prohlídka může zachránit život, stačí na ni půl hodiny

  • 1
Každé dva roky chodí na preventivní prohlídku téměř polovina dospělých pacientů ve Zlínském kraji. Lékaři jim mohou včas odhalit vysoký krevní tlak nebo třeba rakovinu prsu.

Problémy s vysokým tlakem nikdy neměl. Ani v rodině se s ním nikdo neléčil. A nebýt náhodného měření u kamarádů a později nutného vyšetření před nástupem do nové práce, doteď by osmačtyřicetiletý Otakar Talaš o problému neměl ani tušení.

Počet lidí na prohlídkách

Olomoucký kraj - 45,1 %

Ústecký - 44,3 %

Zlínský - 41,5 %

Moravskoslezský - 41,0 %

Jihočeský - 41,0 %

Karlovarský - 40,7 %

Pardubický - 40,7 %

Královehradecký - 38,8 %

Liberecký - 38,4 %

Vysočina - 36,9 %

Jihomoravský - 36,3 %

Středočeský - 34,0 %

Plzeňský - 33,2 %

Praha - 32,1 %

zdroj: VZP

„Jsem rád, že se na to přišlo. Beru sice léky, ale aspoň to má lékař pod kontrolou. Na infarkt se cítím ještě docela mladý,“ zhodnotil.

Právě vysoký krevní tlak je jedna z věcí, kterou pravidelná preventivní prohlídka u lékaře odhalí. Vážných onemocnění, jež mohou být několik let skrytá, je ale víc.

Zlínský kraj je má pod kontrolou více než jiné regiony. Podle statistiky Všeobecné zdravotní pojišťovny přišlo v uplynulých dvou letech na prohlídku přes 41 procent pacientů, což je asi 120 tisíc lidí.

Celorepublikový průměr je přitom o tři procenta nižší a například v Praze je disciplinovaných obyvatel jen 32 procent. Nejlépe je na tom olomoucký region s 45 procenty. Zlínský kraj se tak zařadil na třetí místo v žebříčku.

„Ukazuje to na dobrou práci lékařů, kteří jezdí na semináře, kde význam prevence pořád připomínáme. A účast z našeho regionu vždy patří k nejvyšším,“ zdůvodnil úspěšnost prohlídek Lubomír Nečas, lékař a krajský radní za zdravotnictví.

Na prohlídku stačí půl hodiny

Na preventivní prohlídku má dospělý člověk nárok každé dva roky. Lékaři ale potvrzují, že většinou tuto možnost svým pacientům připomínají. U těch starších je to o to jednodušší, že kvůli zdravotním potížím o nich mají větší přehled. Mladší zvládnou upozornit maximálně ve chvíli, kdy se zastaví pro dokumentaci kvůli firemním prohlídkám.

„Na to, abychom všechny obesílali nebo je zvali, opravdu nemáme kapacitu,“ upozornila lékařka Edita Bosáková ze Zlína.

Přitom preventivní prohlídka zase tolik času nevyžaduje. Obvykle trvá asi půlhodinu, během které si lékař ověří zdravotní stav pacienta. Mimo jiné mu změří krevní tlak, vyšetří zrak a sluch, moč, ve vyšším věku nechá vyšetřit cholesterol i srdce a zaměří se na onkologické potíže.

„Čím je pacient starší, tím se počet vyšetření pochopitelně zvyšuje. Takže i času je potřeba trochu více,“ upřesnila Bosáková. V řadě případů je tak právě praktický lékař tím, kdo jako první odhalí závažnou rakovinu, cukrovku nebo další problémy.

Zmíněná onemocnění totiž často nemají žádné projevy, nezpůsobují problémy a dlouhé roky se nemusí vůbec projevit. Pak ale nastávají potíže. Neléčený krevní tlak může například způsobit mozkovou mrtvici, ve vážných případech i smrt.

„Když ho ale léčíme, umíme tomu zabránit a počet lidí, kteří kvůli tomu umírají, klesá,“ zdůraznil Nečas.

Stejný efekt se projevuje také u jiných onemocnění. „Kolikrát se nám podařilo zachytit i nádorová onemocnění konečníku, tlustého střeva nebo prsa,“ dodala kroměřížská lékařka Vladimíra Hurdálková.