Vánoční trhy na náměstí Míru ve Zlíně.

Vánoční trhy na náměstí Míru ve Zlíně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Před očima Vánoce, pod nohama odpadky. Ve Zlíně teď náměstí uklízí častěji

  • 2
Na vánočních trzích na náměstí Míru ve Zlíně, které denně navštíví několik tisíc lidí, to ještě před pár dny vypadalo jako na smetišti. Koše byly přeplněné prázdnými kelímky od nápojů a tácků po jídle, které se válely i po zemi a byly jich také plné stoly, protože už je nebylo kam dávat. Nyní se to změnilo.

„Ani jsem neměl kam odložit tácek, protože všechny koše byly naprosto přeplněné a kolem nich strašný nepořádek. Je to ostuda celého náměstí,“ postěžoval si jeden z návštěvníků.

Technické služby zareagovaly a začaly trhy uklízet během dne častěji. Teď to dělají minimálně čtyřikrát denně, dříve to bylo jen dvakrát. O víkendech je navíc na náměstí od 16 do 20 hodin neustále jeden zaměstnanec, který hlídá pořádek.

„Je pravda, že často nebylo kam kelímek odhodit, protože koše byly plné. Teď už se to ale nestává,“ ujistil ředitel Technických služeb Jakub Černoch.

„Mělo by to už být v pořádku,“ připojila se radní Jana Bazelová, která má trhy na starosti. „Oproti minulému roku jsme výrazně zvýšili počet odpadkových košů. Pokud by se ukázalo, že to nestačí, zareagovali bychom,“ slíbila.

V souvislosti s trhy se objevily i hlasy, že by stálo za to prodávat ve stáncích vratné kelímky na nápoje za zálohu 30 či 40 korun, které by pak jen málokdo odhazoval. Tím by bylo na náměstí daleko čistěji. Například na vánočních trzích v Brně se podobné řešení osvědčilo.

„Kelímky jsou z tvrdého plastu a zálohované. Do ničeho jiného vám ve stánku nenalijí. A nevšiml jsem si, že by někdo jen tak pohodil kelímek za 40 korun,“ popsal svoji zkušenost z Brna návštěvník tamních trhů Tomáš Machourek.

Problém je i kde se umýt

Zlínská radnice tuto možnost zvažovala. „Kelímky by bylo ale potřeba umývat a skladovat podle hygienických předpisů, což by byl technický problém,“ naznačila Bazelová.

V Brně ho podle ní mohly snáze vyřešit, protože mají na pořádání trhů vyšší rozpočet, a tím pádem větší možnosti. Ve Zlíně si lidé mohou koupit jen hrnek s potiskem citlivým na teplo za 129 korun.

Na brněnských trzích je také možnost umýt si ruce. Na zlínském náměstí je jen pítko, které navíc zamrzá. „Je to téma k zamyšlení, snad by se to dalo nějak vymyslet,“ řekla Bazelová s výhledem na příští rok.

V centru Zlína stojí přes sto stánku, z nich je asi čtyřicet s občerstvením. V dalších se prodávají většinou různé domácí a řemeslné výrobky. Pořádání trhů město stojí necelé dva miliony korun, více než polovina nákladů se vrátí z pronájmu stánků.