Množství nebezpečných a karcinogenních látek v ovzduší se podle ekologů ve Zlínském kraji letos snížilo. Ilustrační foto

Množství nebezpečných a karcinogenních látek v ovzduší se podle ekologů ve Zlínském kraji letos snížilo. Ilustrační foto | foto: AP

Lidé na Zlínsku dýchají čistší vzduch, nebezpečných látek ubylo

  • 1
Množství nebezpečných a rakovinotvorných látek v ovzduší ve Zlínském kraji letos ubylo. Podle ekologů ze sdružení Arnika, které zprávu přineslo, se vypouštění rakovinotvorných látek někde podařilo snížit až na polovinu.

Jde hlavně o nebezpečný a zapáchající styren, který může způsobovat kromě rakovinného bujení i deprese nebo dýchací problémy.

"O největší pokles se zasloužila firma Teiko ze Spytihněvi, která přistupovala k životnímu prostředí odpovědně a své emise snížila o třináct tun," upozornil Milan Havel se sdružení Arnika.

Firma investovala do nové technologie. "Byla to pro nás priorita, takže jsme za pořídili moderní jednotku na spalování emisí za čtrnáct milionů korun," uvedl technolog Jaromír Oubělický.

Teiku pomohla i evropská dotace ve výši 4,5 milionu korun. "Jak se říká, každá koruna dobrá," pousmál se technolog.

největší znečišťovatelé v kraji

Rakovinotvorné látky:
1. Deza, Valašské Meziříčí
2. Zemědělské družstvo Olšava, Sehradice
3. Toma, Otrokovice
4. Dyas.eu, Uherský Ostroh
5. Teplárna Otrokovice

Látky poškozující rozmnožování:
1. Deza, Valašské Meziříčí
2. Svitap J. H. J., Chropyně
3. Toma, Otrokovice
4. Slovácké vodárny a kanalizace, čistírna odpadních vod Uherské Hradiště
5. Teplárna Otrokovice

Zdroj: Arnika

Do ochrany životního prostředí investují firmy miliony

Na životní prostředí začínají firmy v kraji brát stále větší ohledy. Lidé už si totiž nenechají líbit tolik věcí jako dříve a mají dostatek informací.

Jednou ze snaživých je i chemička Deza z Valašského Meziříčí. Ta dříve často čelila protestům místních.

"Problém je ten, že Deza stojí ve městě, částečně v nevětrané kotlině," podotkl Havel z Arniky.

Deza vede krajské žebříčky znečišťovatelů ve dvou ohledech: vypouští nejvíc rakovinotvorných látek a látek poškozujících rozmnožování.

Čelní místa v tabulkách jsou podle mluvčího firmy Jaroslava Obermajera důsledkem toho, že je Deza velká firma. "Jsme jediná firma v kraji, která má takový rozsah výroby," podotkl.

Snížit množství vypouštěných rakovinotvorných látek je pro Dezu hlavní úkol. "Nedávno jsme investovali do dopalování benzenu, díky tomu ho vypouštíme o třetinu méně," nastínil mluvčí Dezy.

Společnost ročně vypustí také padesát tun nebezpečného naftalenu, který dráždí oči a dýchací cesty. Je jeho největším producentem v zemi.

"Začali jsme s investicí na utěsnění zásobníků naftalenu. Dosáhneme snížení emisí o devětadevadesát procent," uvedl Obermajer.

Toho se ale lidé v okolí chemičky dočkají až příští rok v září, kdy se má s akcí skončit. Firmu vyjde na šedesát milionů korun. Od roku 1993 do šetrnějších technologií investovala firma už 2,3 miliardy korun.

"Jsme pod neustálým tlakem úřadů, abychom emise snižovali," řekl Obermajer.