Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé chtěli podpořit porodnici ve Vsetíně, za petici schytali kritiku

  7:01aktualizováno  7:01
Obavy z možného rušení porodnice ve Vsetíně a tedy i výrazného omezení lékařských služeb v regionu vedly obyvatele města k podepisování petice za zachování zařízení. Od vsetínské radnice si ale iniciátoři protestu vysloužili ostrou kritiku: Vyvoláváte jen paniku mezi lékaři a pacienty.
Autoři petice se obávájí, že vsetínské porodnici hrozí zrušení. Podle radnice jen vyvolávají paniku. (Ilustrační snímek)

Autoři petice se obávájí, že vsetínské porodnici hrozí zrušení. Podle radnice jen vyvolávají paniku. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Autoři protestu nejdříve spustili internetovou petici, do dvou týdnů budou sbírat podpisy i do petičních archů. Nesouhlasí totiž s úvahami ministerstva zdravotnictví o připravovaném rušení porodnic, ve kterých není víc než 800 porodů za rok. To by postihlo právě Vsetín, kde se například loni narodilo 676 dětí, nebo Kroměříž s 531 porody.

Podporu vsetínské radnice ale petice nezískala. "Tento krok zbytečně vyvolává paniku mezi lékaři a budoucími maminkami. Výsledkem je, že nevědí, čemu mají věřit. Lékaři a ošetřující personál se na nás obracejí, zda si mají hledat pracovní místa jinde," zlobí se vsetínská starostka Iveta Táborská. Obává se, že přirozenou reakcí budoucích maminek bude, že se začnou vsetínské porodnici vyhýbat. Přitom právě zdejší zařízení patří k nejlépe vybaveným v kraji.

I když vedení radnice petici obyvatel odsuzuje, zároveň také vyjednává o budoucnosti lékařské péče. Už loni se vedení města účastnilo setkání s ředitelem zlínské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny a vedením České gynekologické a porodnické společnosti.

"Zástupci institucí potvrdili, že o existenci oddělení bude rozhodovat především zájem klientek a personální zajištění. Svou roli bude hrát i dostupnost zdravotnického zařízení," doplnil místostarosta Vsetína Petr Kořenek.

Podle VZP není rušení na pořadu dne, uklidňuje šéf nemocnice

Vsetínská nemocnice má s VZP podepsanou smlouvu garantující úhrady gynekologické a porodnické péče do konce roku 2012. "VZP potvrdila, že rušení porodnice není na pořadu dne. Máme v rukou řadu argumentů, aby porodnice ve Vsetíně zůstala a nadále poskytovala kvalitní služby ženám z širokého regionu," uvedl ředitel Vsetínské nemocnice Martin Metelka.

Autoři petice ale chtějí jasnou záruku, že o část lékařských služeb ve Vsetíně skutečně nepřijdou. Ať už v příštím roce nebo v těch následujících. "Prozatím nikdo není schopen odpovědět, kdy se bude podepisovat nová smlouva a s jakým výsledkem," tvrdí iniciátor petice Zdeněk Vejpustek, který je ve městě opozičním zastupitelem.

"Petice má za úkol podpořit rozumný důvod pro zachování všech oddělení v nemocnici ve Vsetíně. V dnešní demokratické době není dobré nechat občany v tiché nevědomosti a potom jim jen říct, že nejsou peníze. Lidé mají o problémech vědět," vysvětluje.

"Důrazně žádáme, aby se touto situací vážně zaobíralo ministerstvo zdravotnictví a nedopustilo už žádné rušení odborných ani základních oddělení v nemocnici ve Vsetíně. Na úsporná opatření doplácejí nejvíce právě lidé, kteří bydlí v okrajových částech republiky," dodal Vejpustek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

Další z rubriky

Jsem terčem různých útoků, třeba kvůli vodě, říká zlínský lídr Starostů

Kandidátku Starostů a nezávislých pro komunální volby ve Zlíně vede úřadující...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je primátor...

Zlínský kraj pomáhá zanedbaným obcím na Kroměřížsku, poslal jim miliony

Ilustrační snímek

Zlínský kraj vybral dvanáct nejvíce zanedbaných obcí na Kroměřížsku, pro které uvolnil dotaci 42 milionů korun. Mají...

VIDEO: Čepro ukázalo hořící cisterny, výdej ze skladu obnoví v listopadu

Požár ve skladu pohonných hmot u Loukova.

V listopadu by mohl znovu začít fungovat alespoň náhradní výdej pohonných hmot ve skladu v Loukově na Kroměřížsku,...

Najdete na iDNES.cz