Jana Vincourková byla zlatá na loňském Evropském poháru ve Slovinsku. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Svaly na lezení nestačí, říkají lidé z velkého lezeckého centra ve Zlíně

  • 1
Zlín má jedno z největších lezeckých center na Moravě. Umělá stěna láká manažery, řemeslníky, seniory i malé děti. Nejlepší čeští lezci se zde také utkali o tituly mistrů republiky.

Visí u stropu patnáct metrů nad zemí, lezou po strmých stěnách a mají neobvykle silné prsty. První, co laikovi proletí hlavou, je slovo spiderman. Sportovní lezci jsou však na rozdíl od neohroženého pavoučího muže skuteční.

A je jich čím dál tím víc. "Začíná to být docela populární záležitost," zhodnotil Miroslav Bodanský.

Sám začal s lezením ve dvaadvaceti letech a už u něj zůstal. "Líbí se mi, že nejde jen o fyzický výkon, ale i o psychiku," prozradil.

Před dvěma lety si ve Zlíně otevřel první lezecké centrum v kraji. Má v něm šestnáct metrů vysokou umělou stěnu s 900 m² plochy. Stejné parametry v kraji nikdo nemá. Nejbližší podobné centrum je až v Brně.

Lezení na obtížnost

Zlín láká nejen zkušené lezce, ale i úplné začátečníky, kteří si na opravdovou skálu netroufají. Včetně malých dětí nebo seniorů, jež vedou a jistí zkušení lektoři.

"Proč ne, je to jeden z nejbezpečnějších sportů, jaké znám," prohlásila Helena Lipenská z Brna.

Pětatřicetiletá vystudovaná učitelka tělocviku a matematiky patřila k těm, kteří se do Zlína sjeli na víkendové mistrovství České republiky v lezení na obtížnost.

Netradiční sport objevila v osmnácti letech a od té doby se stihla dostat mezi nejlepší sportovní lezce v republice. Navíc začala i trénovat. Jen posilovna totiž nestačí.

"Rozhoduje i vytrvalost, technika nebo síla v prstech," vypočítala.

16 metrů za šest minut

Při kvalifikaci na mistrovství republiky museli závodníci zdolat obtížnou trasu na šestnáctimetrové stěně do šesti minut. To každý nezvládl.

"Chtělo to víc vytrvalosti, ale už jsem jel na doraz," prohlásil brněnský závodník Ondřej Nevělík.

I proto se na umělých lezeckých stěnách střídají lidé různého věku i profesí.

"Není to sektářský sport jako třeba golf nebo fotbal. Jsou tady právníci, manažeři, řemeslníci i asistentky z kanceláře," naznačil Bodanský, který se pořád věnuje i své původní profesi restaurátora.

Největší zájem je mezi dětmi od šesti do patnácti. Na tak zvaných boulderingových stěnách nabírají sílu, na obyčejných zase trénují vytrvalost. Mezi závodníky se objevují i mladí, které k lezení přivedli rodiče.

"Táta mě bral na hory už jako malého prcka," připomněl Tomáš Binter, který patří do soutěžního týmu zlínského lezeckého centra. Jednadvacetiletý student dosáhl na prvenství v letošním seriálu závodů Českého poháru i na 57. místo na mistrovství světa v Paříži. Patří k nejnadějnějším závodníkům v tuzemsku.